Článek

ROZHOVOR: Plzeňský MDK band se vrací zpět na hudební scénu!

Mladý Dynamický Kolektiv Band se po zhruba 10 letech vrací na hudební scénu. V pátek 28. října 2022 vystoupí společně s kapelou Rambanbám v Anděl Music Baru.

Mladý Dynamický Kolektiv Band je zpět!

foto pořízené při rozhovoru

Tato ska-folková (nebo chcete-li speed-folklorní) formace vznikla v roce 2001. Na ukrajinské lidové texty šijí řízný kabátek složený z el. kytary, bicích, houslí, pozounu, trumpety, tuby a flétny. Své publikum baví veselým, dynamickým a osobitým podáním. V roce 2012 kapela zastavila činnost a vrací se nyní po 10 letech, premiérovým koncertem s kapelou Rambanbám v Anděl Music Baru 28. října 2022

Při této příležitosti jsme vyzpovídali kapelníky Ondru a zpěvačku Mušku.

Ptá se

Vaše texty primárně míříte na lidové písně, a to spíše na východ od České republiky. Jak jste se k takovému žánru dostali?

Odpovídá

Na začátku tvorby se chvíli hrály například písně od Dědy Mládka, ale postupem času jsme se začali věnovat českým, moravským a slovenským písním. Po čase jsme začali postupně přidávat písně ukrajinské. První zpěvačka Alla byla Ukrajinka. 

Odpovídá

Nám se ty písničky tak zalíbily, že se to stalo vlastně tím hlavním proudem. Momentálně máme v playlistu dvě písničky v ruštině, jednu ve slovenštině a zbytek je ukrajinský folklór. Ale může vyvstat otázka, proč ukrajinština. Rozhodně musíme zmínit, že to není žádnou reakcí na současné dění. 

Dali jste se do kupy v roce 2001 a chystáte teď v pátek 28. října 2022 comeback na scénu v Anděl Music baru. Kdy jste se původně rozhodli činnost kapely pozastavit?

Odpovídá

Já si myslím, že poslední koncert byl někdy v roce 2012.  Ale 10 let to už určitě bude, kdy jsme hráli naposled.

Odpovídá

Myslím si, že to bylo nějakou únavou, moc jsme se nescházeli, chyběla vůle a po nějaké době se k tomu přidala až taková ta nechuť…

Odpovídá

A možná jsme se asi i neshodli na tom, kolik koncertů chceme odehrát, jak často, apod.

A naopak, co Vás vedlo k tomu se opět kapelně stmelit?

Odpovídá

Nápad dát se opět do kupy vzniknul vlastně spontánně u piva. Na jaře před rokem a půl jsme si totiž vyšli s Muškou…

Odpovídá

A už jsme jich pár vypili…

 (Muška se směje)

Odpovídá

Tak jsme si říkali, že se nám prostě stýská. Hrajeme spolu tedy i jako ochotníci v divadle, a ta hudba k tomu má hodně blízko, že jo! 

Odpovídá

Říkali jsme si, že by bylo pěkný to opět obnovit!

Odpovídá

Od pivních slov, došlo k činům. My jsme si to totiž druhý den dokonce pamatovali! Začali jsme hledat nové muzikanty a cestu, jak dojít až k tomuhle prvnímu koncertu.

původní složení kapely MDK Band

Zmiňovali jste divadlo. Vy jste vlastně původně kapelu založili jako členové ochotnického spolku v Horní Bříze, je to tak? 

Odpovídá

Přesně tak. Stále to funguje, v Horní Bříze hraje Kamil Voráček a hrával tam původní bubeník Pavel Bárta.

Budete hrát teď v pátek původní playlist? Nebo jste v nové sestavě secvičili i něco nového? 

Odpovídá

Většina playlistu je z původních písní, něco se asi změnilo v aranžích a jsou tam i dvě až tři nové písně.

Doslechl jsem se, že máte 14 letého bubeníka. To je hodně fajn! Jak jste se k němu dostali? Jde mu to? 

Odpovídá

No tak. Dostal jsem se k němu já, asi před 14 lety, když se mi narodil! Je to syn Jakub, co se už nějakou dobu na bicí učí. Když jsme hledali nové muzikanty, tak mě napadlo, že bych si ho mohl prověřit, a došel k závěru, že je velice šikovný, což dokazuje i na zkouškách.

Odpovídá

Snižuje nám i věkový průměr, všichni jsme omládli.

(Muška se směje)

Chystáte se teď vydávat nějaké nové věci? Nahrávání, a tak dále? 

Odpovídá

Zatím neuvažujeme. Budeme se teď soustředit hlavně na to, abychom se sehráli, aby nám to hrálo co nejlíp a rozšířili jsme playlist.

Odpovídá

Jakmile si tím budeme 100% jisti, tak začneme přemýšlet o tom, že bychom vypustili něco nového. 

Jaký je rozdíl mezi speed-folklórem a ska-folklórem? 

Odpovídá

Speed-folklór byl takový první žánr, který jsme si vymysleli, protože o nás kdysi někdo napsal, že jsme kapela, co hraje lidovky… ale rychle!

Odpovídá

Na začátku ty rytmy nebyly ve skáčku, většina toho byla takový to “bum, čvach” a skáčko tam začalo pronikat později, zřejmě s novým bubeníkem. 

V roce 2007 jste se dostali do finále hudební soutěže Múza v Divadle pod Lampou. Jaké to bylo? 

Odpovídá

My soutěžili? A byli ve finále? Já si teda pamatuju, že jsme pod Lampou určitě hráli, ale zda to bylo finále Múzy, to ani nevím. 

Odpovídá

Já si jí pamatuju, ale nevím, že to dospělo až do finále. Pamatuju si teda jinou soutěž, a to, že jsme se probojovali na Sázavafest. To si pamatuju. 

Nahráli jste 4 alba. Máte ještě nějaký kousek skladem? Že by si ho například mohli návštěvníci koncertu v Andělu zakoupit.

Odpovídá

Nemáme už vůbec nic. 

(smích) 

Odpovídá

Bohužel, nabídnout nemůžeme nic. Poslední cédéčko už nemám ani já. Ale návštěvníkům můžeme nabídnout určitě alespoň placky. 

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

původní složení kapely MDK Band

Kolik jste vlastně dobrali nových muzikantů, k těm již stávajícím?

Odpovídá

 V původní sestavě jsem já - Marie Muška Chmelíková, tady s Ondrou Benešem. Dále Kamil Voráček, Aleš Jelínek na trubku, Bára Kovářová Bathory na housle.

Odpovídá

Z nových jsou to tedy - můj syn Jakub Beneš na bicí, Michal Illich na kytaru a Honza Pazderník na tubu. Místo basové kytary máme tubu! Tuba je lepší! 

 (smích)

Já znám Michala Illicha! Jak jste na něj narazili? 

Odpovídá

My jsme s Ondrou vystupovali ve dvou, s odnoží MDK Band unplugged, a tak jsme narazili na Mošeho. Já mu říkala, že bychom hráli i ve větší sestavě, ale nemáme kytaristu a on na to, že je kytarista a nemá kapelu. Takže tak!

Jak byste pozvali Vaše fanoušky z dob minulých, aby dorazili na Váš koncert v pátek 28. října 2022 do Anděl Music baru? 

Odpovídá

Já si myslím, že na ně muselo rozhodně zapůsobit jen to, že zas budeme hrát.

Odpovídá

Někteří se nás během té 10leté leté pauzy ptali, kdy to dáme opět dohromady a jakmile zjistili, že zkoušíme, tak prý nebudou váhat a určitě přijdou na koncert! Myslím si, že skalní fandové byli připravení, až se zavelí!

Odpovídá

Jednu nohu ve třmeni a…

Odpovídá

Vyndají transparenty z půd a bude!

Přijďte si užít koncert!

Premiérový koncert MDK band se koná již tento pátek v plzeňském klubu Anděl Music Baru. Společně s MDK vystoupí i kapela Rambanbám.

© 2014-2023 panJosef.cz