Článek

Debutový singl Colors vydává plzeňská zpěvačka TEZA

  • TEZA

Na sólovou dráhu se prvním singlem Colors vydává zpěvačka a hudebnice Tereza Lavičková aka TEZA z dream popového dua teepee. TEZA se otevřeně hlásí k feminismu i své sexuální orientaci.

foto: Nela Wojaczková

Silný elektro popový debut Colors začíná až hymnickým “I am gonna hold my head up high” (Budu držet hlavu vztyčenou) a vypráví o odvaze, coming outu a cestě za pochopením vlastní identity.

Na nových písních spolupracuje s českým hudebním producentem Prokopem Korbem vystupujícím pod uměleckým jménem badfocus. Mix a master je dílem Nica Coolidge a Blanche ze Studio Faust Records.  Colors vychází u berlínského labelu Springstoff, na podzim roku 2023 plánuje TEZA vydat studiové album For All the Women I've Ever Loved

„Skládám spíš popové tracky, ale oba s Prokopem milujeme elektronickou hudbu. Tak vznikly skladby propojující pop a elektroniku, dá se u nich rozjímat i tančit. Pro Colors jsme  zvolili epický vibe, znějící jako track pro MMA zápas, což dokonale zapadalo do příběhu písně,“ říká TEZA.

foto: Nela Wojaczková

Po osmi letech v kapele, unavená tím, že na české hudební scéně chybí jakýkoliv vzor hrdé queer ženy, se rozhodla TEZA využít svůj hlas k tomu, aby sdílela svou zkušenost a vytvořila platformu pro další queer lidi, kteří mohou najít útočiště v jejích textech. Stejně jako mnoho dalších LGBTQ+ lidí bojovala TEZA během svého dospívání s přijetím sebe sama. Nebylo pro ni snadné vymanit se z očekávání heteronormativní společnosti ovlivňující myšlení a názory všech - včetně jí samotné a jejích nejbližších. Skladbu Colors složila se svou bývalou partnerkou DJ Elskë, aby si připomněly své coming outy, jež byly pro obě významnými životními milníky.

„Každý kdo si prošel coming outem ví, jak těžké je žít v neustálém strachu, že vás lidé zavrhnou jen kvůli tomu, koho milujete. I já jsem byla jeho obětí a dlouho lhala svému okolí. Bála jsem se, že se mě zřekne rodina, ztratím přátele, nebo že si mě budou dobírat kvůli tomu, kdo jsem. Kromě strachu se musíte prát s vlastním přijetím, prvním zamilováním a zlomeným srdcem. Představte si, jak si tímhle procházíte v pubertě, což je samo o sobě náročné období,“ přibližuje své dospívání TEZA.

Singl doprovází taneční videoklip vytvořený ve spolupráci s kameramankou Nelou Wojaczkovou a light designérkou Eliškou Kociánovou. TEZA dala dohromady výhradně ženský tým s cílem podpořit a posílit postavení žen v audiovizuálním umění. Příběh metaforicky zachycuje okamžik, kdy se TEZA snažila přiznat svou orientaci rodičům. Pro ztvárnění teenagerky,  svádící vnitřní boj s vlastní identitou, si vybrala talentovanou tanečnici Lucii Praušovou. TEZA tak vytvořila “queer hymnu”, kterou chce podpořit všechny, kteří si procházejí vlastním coming outem a vzkázat jim, že bude líp.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

„Bohužel žijeme v zemi, kde jsou ještě pořád LGBTQ+ lidé diskriminováni. Zdá se, že vůči nám vzrůstá i nenávist. To, co se stalo na Slovensku, mnou velmi otřáslo a jen posílilo mou touhu vytvořit platformu pro lidi jako jsem já. Během mého coming outu pro mě bylo důležité být součástí queer komunity, vidět osobnosti se stejným životním příběhem i jak se s tím zvládli poprat navzdory homofobní společnosti.  Jen díky těmto vzorům pro mě coming out nebyl tak traumatický. Věděla jsem, že mám bezpodmínečnou podporu. Přála bych si teď být tímto vzorem pro další LGBTQ+ lidi a pomoci jim najít odvahu žít hrdě svou vlastní nádhernou identitu,” dodává TEZA.

TEZA aka Tereza Lavičková je zkušená zpěvačka, skladatelka, hudebnice a producentka. S teepee odjela několik evropských turné, vydala dvě studiová alba a jedno EP. Mezi největší úspěchy teepee patří  evropské turné s britskou kapelou Seafret, účast na showcase festivalu Eurosonic Noorderslag nebo nominace desky Where the Ocean Breaks na cenu české hudební kritiky Apollo.

zdroj: TZ

© 2014-2023 panJosef.cz