Článek

ROZHOVOR: SticX - řízný žesťový ska-punk z Domažlic

Na Plzeňském Majálesu 2014 jsme odchytili Josku, frontmana a kytaristu ska-punkové kapely SticX, abychom mu položili několik záludných otázek.

Jaké jste měli podněty k založení kapely?

Od malička jsem hrál na na nástroje jako jsou klarinet, kytara a tak dále. Na základku jsem chodil s Kubou Řezníčkem, naším baskytaristou a toho jsem přemluvil, aby si koupil právě tu basovku. Pomalu jsme začali dávat dohromady náš sen o kapele a přibírali členy. Byla to touha.

Pamatujete si nějaký bod zlomu, ke kterému si datujete vznik Vaší kapely?

Je to 4.4.2006, vím to snad úplně přesně. Nyní už je to tedy 8 let.

Jací interpreti Vás oslovili v rámci Vaší tvorby?

Když jsme s Kubou byli mladší, tak jsme se shodli skoro na všech interpretech. Teď je ta ovlivněnost dost různorodá a každý posloucháme víceméně jiný druh hudby. Určitě se shodneme na ústecké kapele Houba, oni jsou naším vzorem již dlouhá léta.

Vydali jste EP, 2 demíčka a jedno album. Říkám to správně?

Přesně tak. Měli jsme tam na začátku takovej drobnej počin, jmenovalo se to 50 na 50. Byl to opravdu ještě takový začátek nahrávaný v Domažlicích. Poté jsme se přesunuli k Pavlovi Bromovi do ExAviku a tam už jsme natáčeli jak singly, tak i to debutové cdčko.

Zhruba před rokem jste do kapely přibrali pozoun. Čí to byl nápad?

Od začátku to byl Kubovo nápad, musím podotknout, že má vždycky dobrý nápady, jelikož i přibrat trubku bylo z jeho iniciativy. S trumpetou to bylo super, ale chtěli jsme zkusit ještě pozoun, přeci jen chodíme na zábavy, kde dechovky hrají a líbí se nám to.

Když jsme u těch dechů, tu trumpetu nemáte od začátku Vašeho hraní, že?

Tak tak, neměli. Právě na tom prvním počinu 50 na 50 je to ještě bez trumpety.

Vypíchl by jsi nějakou nezapomenutelnou vzpomínku za ty roky co hrajete?

Nejlépe jsem se asi cítil, když jsme na podzim jeli turné s Houbou a N.V.Ú. Byl to prostě skvělej pocit a to ze všech koncertů, které jsme s nimi odjeli.

Co by jsi vyřídil čtenářům PlzeňskéKapely.cz a Vašim fanouškům?

Tak rozhodně bych chtěl vzkázat, abyste četli a podporovali takový pěkný regionální web o hudbě a samosebou i ostatní hudební servery, které založili mladí lidé. Posluchačům ať se drží, ať na nás chodí, vydrží to s náma a já věřím, že je za to určitě odměníme. Rozhodně neusneme na vavřínech, jak se říká a každoročně od nás uslyšíte něco nového.

© 2014-2023 panJosef.cz