Článek

Skavare oslavili sedmnácté narozeniny společně s MDK Band a dalšími kapelami!

V sobotu 25. března 2023 oslavili Skavare již sedmnácté narozeniny kapely. My z redakce, MDK Band, Beer Beer Orchestra a Pivo zdarma! jsme u této velké události byli s nimi.

MDK Band

MDK Band / foto: Nikol Havlová

Akce se pořádala ve stříbském Cocktail baru Beseda a začátek byl plánován na osmou hodinu. Plán se sekl jen o čtvrt hodinku, kdy jako první své vystoupení odstartovali MDK Band. Mladý Dynamický Kolektiv se nám po deseti letech nečinnosti vrátil na scénu minulý podzim a pauzu na sobě rozhodně nenechávají znát. Sebejistí, nabití energií, odhodlaní rozproudit krev naprosto v každém - to jsou oni. I když na sobě zrovna nemají kroje, tak je znát, že tohle není obyčejné ska, ale speedfolklor soustředěn převážně na Ukrajinu. 

Jaké nástroje jsou potřeba? V tomto případě bicí, kytara, housle, flétna, trumpeta, tuba, pozoun, doplňky jako tamburína a samozřejmě zpěv. Tedy zpěvy, které obstarávají hlavně Kamča a Muška. Nejoblíbenějším tématem je zřejmě voda, a tak jsme si mohli vyslechnout například písně jako Teče voda kolomutna nebo Nad potočkom. Naneštěstí se již během této třičtvrtě hodiny ukázal první problém. Vypadávající mikrofon nás sice tentokrát rozhodil jen na pár vteřinek, při dalších kapelách se ale projevoval čím dál tím více.

Beer Beer Orchestra

Beer Beer Orchestra / foto: Nikol Havlová

Dalšími vystupujícími byli francouzští Beer Beer Orchestra. Cestu měli rozhodně nejdelší o tom není pochyb, já si však myslím, že jim to za to rozhodně stálo. V sále bylo opravdu plno. Jen tak tak měl člověk prostor na ty správné ska pohyby. Atmosféra? Fakt to žilo. Na to, že jsem rozuměla jen pár slov, kdy ani lepší angličtináři na tom nebyli o moc lépe, tak komunikace byla fajn. Zafungoval zde totiž mezinárodní jazyk, kterým je hudba sama. Jazyky opravdu nejsou moje parketa, avšak i přes to jsem si jako spousta dalších zvládla dokonce zakřičet do mikrofonu.

Zahráli nám třeba Hooligan dog, Night nurse, Nom des rues a spoustu dalšího, co se podařilo do hodinového setu nacpat. Dokonce se k nim na pódiu přidali i Skavare a společně nás tak potěšili songem Sally Brown od Bad Manners. Propojení obou uskupení mělo opravdu koule, ať už je to velice živým Albeerem nebo Verčou Sovičů na pozici frontmanů, či zvýšeným počtem hudebních nástrojů. Když čas Beer Beer Orchestry vypršel zvládli česky poděkovat divákům a nebáli se mezi ně vyrazit řádně protančit další kapelu. Za mě tedy rozhodně „merci”.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Skavare

Skavare / foto: Nikol Havlová

Skavare jsou původem z Konstantinových Lázní a Stříbra, takže je jasné, že se zde sešla velká skupina diváků, kteří sice možná byli pod obraz, ale každopádně byli v obraze. Jako místní tuhle skupinu snad nemůžete přehlédnout a jako lidé odjinud byste také neměli. Opět našláplé skáčko plné uchu lahodících melodií. Zahráli své největší hity, což je třeba Léo, Karel a nebo Potvory. Dle mého osobního hodnocení to byla oslava vydařená a jiným ročníkům minimálně silně konkurující. Můžeme tedy už teď spekulovat, jakou party uspořádají rok příští.

Pivo Zdarma!

Pivo Zdarma! / foto: Nikol Havlová

Poslední hudební těleso, jímž byli Pivo zdarma! bylo u diváků taktéž úspěšné. Stejně jako Skavare i oni jsou stříbrskou bandou, a tak se pod pódiem sešla nemalá základna fanoušků. Někteří doslova šíleli, až jim slzy tekly proudem. Zvukovka proběhla mimo jiné na Na Pankráci a Hallo od Starých Pušek. 

Ska zřejmě nahradil punk-rock ozvláštněn zvuky tahací harmoniky. Stalo se tomu tak patnáct minut před první hodinou ranní, kdy se naplno rozezněl první song Popelnice. Brajgl byl rozpoután a rozhodně nepolevoval ani při Die, die USA, Plzeňské, Tak jde čas a dalších časem prověřených skladbách. Času za existenci kapely uběhlo již dost, a i když ho spoustu zabrala jakási klinická smrt, zvládli se hoši vrátit zpět na prkna, co znamenají svět. Podpora publika byla opravdu velká, a tak musel nastat přídavek. 

Čím se začalo, tím se i skončilo. Popelnice zazněla znovu, tentokrát s fanoušky přímo na pódiu. Mohl se přidat každý a nacpat se k mikrofonu nebo alespoň předvádět taneční kreace v pozadí. Tím však show neskončila zas tak úplně. Takzvaný Pišta byl nucen ke skoku do lidí. Znělo k tomu Ráno, celý den (Andělé nade mnou bdí) a opravdu vášnivé skandování. Utvořil se pletenec rukou a on nakonec skočil. Byli jsme jako roztleskávačky (smích). Tím bylo celé hudební dění uzavřeno, avšak ještě přicházeli opozdilci z Šibřinek, tipuji tak, že oslavy určitě pokračovali do pozdních hodin.

© 2014-2023 panJosef.cz