Článek

Sex Deviants pokřtili nové album

Rozhovor se Sex Deviants.

Jak vypadaly Vaše začátky?

Petr: Základy položili Hedřichem s Kočákema a Štěpán. Každej měl v tý době svou kapelu, Štěpán hrál v Cože?! a Hedřich s Kočákem měli kapelu s názvem Hodná Maruš. Během roku 1996 se spojili a tak vzniklo složení Sex Deviants.

Co název kapely, je pro něj nějaké vysvětlení?

Petr: Tohle je tedy spíš otázka pro Štěpána, já osobně si myslím, že je to jen tak napadlo. Byli jsme mladí a tenhle název jim přišel dobrej.

Štěpán: Jak říkal Petr, v tu dobu jsme byli mladí punkáči a tenhle název se nám líbil. Pamatuju si, že název nebyl vždy úplně příhodný, co se týče konání jistých koncertů. Třeba tady v Rokycanech se před pár lety dělal takovej benefiční koncert na podporu občanů zasažených povodněmi a tehdejší starosta nemohl název kapely přenést přes srdce. Nakonec to dopadlo tak, že se na plakátech objevil název naší kapely napsaný obráceně a malým písmem. Je to taková vtipná vzpomínka.

Pro koho je  Vaše muzika, je v ní nějaká cílená názorovost, poselství?

Petr: Když dáváme dohromady texty, nejsou vždy zaměřené přímo například proti politickému systému, nebo vyloženě o chlastu. Vždy je to nějakej prožitek, něco co jsme zažili a co se nám stalo. Vždycky nám jde o to, udělat to tak, aby slova každýho songu byly takový víceznačný. Někomu ortodoxnímu to třeba může vadit a řeknou Ti, že se tam není čeho chytit. Takovým lidem tam chybí věci jako anarchie, zas*aná politika a zku*vená armáda. Teď možná trochu přeháním, ale chci tím říct hlavní myšlenku, kde si člověk může text vyložit více způsoby. To když se povede a posluchač v písničce nalezne nějakou svou osobní zkušenost je moc fajn.

Máte na zkouškách pevný pravidla kdy se scházíte?

Petr: Scházíme se vždycky ve čtvrtek v 6 hodin. Když nemůžeš tak se to řeší a nějak se domluvíme. Dřív jsme zkoušeli 2x týdně, to jsme ještě chodili do školy, ale teď má každej z nás už kupu povinností, rodinu a podobně. Hedřich u sebe nedávno udělal takovou stodolu, kde se ještě občas scházíme o víkendech na pivko a hrajeme třeba jen ve třech.

Napadá Tě nějakej největší zážitek a nejpovedenější akce z Vašeho hraní?

Petr: To je těžký. Jsou akce, kdy je hodně velká pr*el a je to spojený s nějakou velkou pitkou. To se pak dějou věci. Spíš je to tak, že když dlouho nikam nevyjedeme, začínáme dělat ostudu doma. Pak je zas lepší někam vyjet a hrát mimo domov. Když ještě existovala Pekárna (máme tam dodnes hned vedle zkušebnu) přenesl jsi 20 metrů ze zkušebny kombíčko (dřív to ještě byly malý a ne moc drahý aparáty) a v sále bylo najednou 300 lidí. Což už se dneska jen tak nevidí, že? To podle mě bylo fakt super. A jinak na Moravě se nám hraje fakt skvěle.

Nahrávali jste nové album, jaký nese název, kde jste nahrávali a kolik času Vám to zabralo?

Petr: Nové album nenese název žádný. Očekávej, že to bude Sex Deviants – Sex Deviants 2014, nahrávali jsme ještě v roce 2013. Jinak jsme to všechno spáchali u Zdeňka Šikýře v Hostivaři. Zabralo nám to 3 dny na triál a denně jsme tam byli tak 10 hodin, ten poslední to bylo o něco déle. Potom jsme s odstupem 14 dnů jeli ještě na míchačku a ta nám ty 3 dny taky zabrala.

Kdo Vám v kapele skládá hudbu a texty?

Petr: Štěpán přinese většinu melodií, který pak doděláváme kolektivně ve zkušebně. Ale jsou tam taky písničky, kterým dal základ Hedřich, nebo já. Naopak texty zas dělám převážně já, ale jak jsem říkal, ve výsledku se na tom podílí všichni. Celek je vždy od všech.

Pořádáte festival Koupák Vítá léto? Kdy jste začli a co bylo podnětem?

Petr: To je opět otázka pro Štěpána. On to Štěpán dlouhý léta  dělal sám. Už od začátku to byla jeho akce, až na poslední ročník, který se dělal pod záštitou kapely. Podíleli jsme se na tom všichni a odpovědnost spadala pod kapelu. Jinak roky předtím to dělal celý jen Štěpán, co se týče shánění peněz od sponzorů, až po komunikaci s kapelami, které na konkrétní ročník domluvil.

Pamatuješ si jaký ročník byl nejpovedenější?

Petr: Před pár lety se konal ročník, který byl 3 denní. Přišlo tam zhruba 1500 lidí a toho se už dneska špatně dosahuje. Bylo tam jiný a trochu jinak směrovaný podium a taky hodně velkých kapel.

Ta akce jako taková měla předpoklady, že by se mohla stát velkou rybou s velkou prestiží. Tím myslím, jakože ta akce mohla dále růst. To by to ale Štěpán nemohl dělat sám a musel by tomu věnovat ohromný kvantum času měsíce předtím. Myslím si, že tak jak to děláme teď je fajn. Spíš je to daný takovým tím celkovým trendem. Přes léto strašně moc akcí, že se mezi nima takhle zaběhlej fesťák začíná ztrácet. Je z toho takový pravidlo, kdy si člověk řekne: „Hele zas tu máme Koupák, jedem?“ Takže asi tak.

Štěpán: Já si myslím, že letošní ročník bude vyvedenej, vsázíme na punkovější osazení. Tím bych chtěl čtenáře tohodle rozhovoru pozvat k nám do Strašic 14.6. 2014 na letošní ročník Koupák Vítá Léto. Můžete se těšit třeba na Punk Floid, Houba, In Public Ill, Dilemma In Cinema, The Fialky a další převážně místní kapely.

© 2014-2023 panJosef.cz