Článek

AKTUALITA: Rádio KISS Proton v Plzni končí!

Pamatuji si rok 1998, bylo mi 8 let a já od babičky s dědou dostal svůj první kazeťák. Sedával jsem u rádia a snažil se nahrát všechny písničky z večerní hitparády co mě chytly za srdce na MC kazety. Nyní je vysílání rádia, které jsem objevil jako jedno z prvních, u konce.

Ano, je to tak... Rádio KISS Proton v Plzni končí. K poslednímu živému vysílání došlo ve středu 26. dubna 2017. Nejedná se o konec jako takový... Rádia KISS se centralizují do Prahy a regionům tak zůstane pouze zpravodajství, vysílání bude z větší části jednotné. Týká se to rádií Kiss Hády, Kiss Morava, Kiss Publikum, Kiss Jižní Čechy, Kiss 98, Kiss Delta a pochopitelně i plzeňského Kiss Proton.

Generální ředitel společnosti Radio United Broadcasting - Martin Hroch odůvodnil tyto změny snahou zlepšit program a jeho koordinaci. „Především nám jde o zvýšení kvality programu. Nemůžeme se totiž na sto procent věnovat sedmi rádiím najednou,“ uvedl Martin Hroch pro Boleslavský Deník.

Původní Radio Proton získalo licenci k provozování 21. ledna 1994. Vysílalo se již od prvopočátku na kmitočtu 90 MHz, z kóty Plzeň-Radeč s vysílačem o výkonu 10 kW. Samotný start rádia se uskutečnil 6. ledna 1995. Projekt stavěl na  vzdělávacích pořadech, hobby magazínech a kulturním servisu. Rádio se ve svých počátcích charakterizovalo jako stanice s vyváženým podílem informací a usilovalo o posluchače ve věku 20 - 35 let. Kromě mluveného slova nabízelo českou populární hudbu.

Z původní myšlenky rodinného přátelského rádia ale nakonec příliš mnoho nezbylo. Rádio se muselo přizpůsobit trendům devadesátých let, vzhledem k nedostupnosti západoevropské a americké hudby v předchozích letech. Skrze rockové hity postupně měnilo formát, aby se na počátkem roku 1997 uchýlilo ke stylu rádia hrajícího nejnovější diskotékové hity pro teenagery. Během roku 1997 podpořil projekt investor, který zaštítil stanici pod značku KISS.

V roce 2001 rádio během půl roku ztratilo devět tisíc posluchačů. Rádio tedy měnilo vizáže, slogany a tváře a okolo roku 2007 bylo stěžejní cílit opět na rockovou muziku a věkovou skupinu do 39 let... A dnes? Z mého pohledu jsme opět u disko hitů, bohužel ne moc velké rozmanitosti.

Jaké máte vzpomínky na Rádio Proton Vy?

© 2014-2023 panJosef.cz