Článek

REPORT: Plzeňský Majáles 2014

Do lochotínského amfiteátru jsme dorazili pár minut po 12. hodině. Majálesové stage byly letos rozestaveny na 4 stanovištích. Dvě hlavní, Majálesovou a Excellent stage, jste mohli nalézt ve spodní části amfiteátru, kde vystupovaly především mainstreamové kapely. Naopak v horní části se nacházely stage Akustická, kde vystupovali hlavně interpreti, kteří hrají víceméně akusticky a Altán stage, kde vystoupili kapely alternativní scény a také místní kapely.

Sticx - punkrock z Domažlic

Ihned jsme se vydali na Altán stage, kde domažličtí SticX zahajovali tento prosluněný jarní festival a to písní Sally Brown, která pojednává o známé plzeňské hospodě. Punk-rocková formace říznutá trumpetou a pozounem má opravdu co nabídnout. Kluci nezklamali a nutno podotknout, že sázeli jednu pecku za druhou, o nějaké to pogo v prachu také nebyla nouze. Své vystoupení uzavřeli písní Lehkožil a vyklidili plac pro kapeluHead Down.

Head Down | grunge-rocková pohodovka

Tato formace z Klatov se řadí mezi místní regionální stálice. Kapele hrající grunge-rock to ohromně ladí, mají parádní zvuk. Důkazem je již několik vydaných alb a další se pomalu, ale jistě dere na svět. Jejich písně si můžete poslechnout na jejich Bandzone.cz profilu.

Imodium | pop-rocková stálice z Broumova

Dále jsme se podívali na hlavní Majálesovou stage, kde vystupovala broumovská formace Imodium, která má za sebou již deset let existence. Zahrála jak starší hity, tak i ty z čerstvé desky Valerie. Trochu nás zklamalo zjištění, že v rámci naší akreditace nebyla možnost fotit za hrazením u pódia. A to je také důvod, proč moc fotek z Majálesové stage nepřineseme.

Rybičky 48 | česká pop-punková klasika

Vyrazili jsme pár metrů za hlavní stage, kde se rozkládala stage Excellent. Vystupovala zde kapela Rybičky 48, která je určitě každému moc dobře známa. Tato kapela, si myslím, budí na tuzemské scéně kontroverzní závěry. Někteří tvorbu kluků milují, jiní ji nemusí (převážně punks, kteří nedokáží překousnout míchání popu s punkem). Nicméně je to styl hudební, nikoliv životní a ve výsledku zní tvorba Rybičky 48 skvěle. Kapela mi připomíná (někdy možná až moc) zámořské Bowling for Soup, na které jsem v mladých letech nedal dopustit.

Sto zvířat | jedna z nejznámějších a nejdéle hrajících tuzemských kapel hrající ska

Dali jsme si občerstvení a chvilku pohodovky válení v trávě. Skrze lelkování, pozorování místních nadaných roztleskávaček a potkávání známých přátel jsme v čase pokročili do rozjetého koncertu Sto Zvířat. Zazněly například hity jako Nejkratší cesta do srdce chlapa nebo Škola. Spodní hlediště amfiteátru se rychle zaplnilo a než kapela zakončila svojí show plnou žesťového umění, bylo plné i hlediště horní.

Euphonix | eufonický indie-rock

Po cestě na horní Altán Stage za kapelou Euphonix jsme potkávali mnoho návštěvníků ověšených medailemi. To naznačovalo tomu, že se zhruba pětistovka medailí začala rozdávat šikovným osobám, kteří dokončili všechny stanoviště soutěže Majálesový Borec. Euphonix je skupina skládající se z 5 osob. Tito kluci si na nic nehrají, pohání je radost, melodie a emoce. A jelikož se od sebe členové častokrát velmi liší, dávají tak vzniknout něčemu opravdu eufonickému, z čehož plyne i název kapely. Na plzeňském Majálesu předvedli skvělou indie-rockovou pohodovku a jejich chytlavé melodie mi ještě dlouho vydrží v hlavě.

MIG 21 | pražská pop-rocková stálice v čele s Jiřím Macháčkem

Naší další zastávkou byla hlavní stage, kde právě vystupovali pětičlenní MIG 21 v čele s Jiřím Macháčkem. Tuto kapelu není myslím třeba představovat. Zaznívaly nejznámější hity, jako například Máma se vrací,Snadné je žít, Malotraktorem, Vlajky vlají. Píseň Chci Ti říct pořádně rozvířila narvaný plac pod pódiem.

Isua | plzeňská mladá kapela s upřímnými texty a dávkou energie

Následoval návrat na horní Altán stage, kde hrála místní plzeňská pop-rocková kapela Isua. Kapela vznikla ke konci roku 2012 a i po docela krátkém působení na scéně má opravdu co nabídnout. Posluchač si přijde naupřímné texty spojené s energickou muzikou. Plzeňský Majáles byl pro kapelu Isua premiérou a došlo i na šampaňské, o které se rozhodně nezapomněli podělit s publikem.

Skywalker | jedna z mála tuzemských kapel, ovlivněná zámořským hardcore stylem

Další kapelou na této stagi bylo složení z Prahy. Skywalker hrají hardcore mísící se s punkovými, občas popovými styly. Ve starších písních výjimečně tíhnou lehce k metalu. Přiznám se, že moc hardcorových kapel neznám a trochu s nejistotou píši tyto řádky. Kapela Skywalker, v čele s frontmanem přezdívaným Kachna mě přesvědčila, že je do svého žebříčku oblíbených kapel rozhodně zařadím. Skvělý zvuk a rozdávaná energie. Kapela miluje zpětný feedback od publika, burcuje a žádá si pořádný mosh a skákačku. Zakončili svůj pořádný výstup a my se odebrali k Excellent stagi udělat pár fotek kapele UDG.

Lake Malawi | indie-pop

Na této stagi následovala kapela Lake Malawi. Oproti původním Charlie Straight jsou písně tohoto mladého složení energičtější a lehce rock’n‘rollovější. Lake Malawi se řadí do pop-indie stylu a svým fanouškům mají rozhodně co nabídnout. S kapelou má kolegyně udělala rozhovor, který se na našem webu brzy objeví. Jak jsem výše zmiňoval, nedostali jsme akreditaci pro přístup do backstage, takže bylo těžké kapelu oslovit. Tímto bych chtěl poděkovat akreditačnímu týmu, který mé prosbě o zkontaktování kapely vyhověl a za doprovodu sympatického člena ochranky jsme nakonec rozhovor v kapelní dodávce zvládli.

Bohužel jsme prošvihli koncert Divokého Billa, což mě moc mrzí, ale všem dnům není konec.

Zbytek večera jsme strávili příjemně unaveným poflakováním se po areálu a odpočívali po celodenním focení a mapování průběhu festivalu. Při pozdější cestě k tramvaji jsem ve změti vzdáleně doléhající hudby zaslechl slova písně Na tribunách a s panikou nám došlo, že na akustické stagi právě vystupují Glajstr Duo, se kterými jsme nedávno dělali rozhovor a rozhovor se zde v dohledné době objeví.

Faces are Fiction | crossover rock z Mostu

Bohužel kapela zrovna dohrávala a tak jsme se zastavili na kapelu Faces are Fiction z Mostu, která uzavíralaAltán stage. Pokud máte rádi rockovou hudbu s občasně metalovými prvky, přijdete si na své. Kapela je hodně ovlivněna zámořskou pop-punkovou hudbou (Blink 182, Sum41, Green Day). Rozhodně je o co stát, protože kluci mají energie na rozdávání.

Po této kapele jsme se už opravdu odebrali na tramvaj, cestou jsme si vyměnili s kolegyní své názory a dojmy z proběhnutého dne.

© 2014-2023 panJosef.cz