Článek

Pilsen Busking Fest otevře své pomyslné brány již tento týden a zaplaví uměním centrum Plzně!

Hudba, divadlo, cirkus, akrobacie, tanec a mnoho dalšího se v rámci festivalu Pilsen Busking Fest 2022 uskuteční již tento týden od 1. do 4. září v centru města Plzně! Do západočeské metropole se sjedou Ti nejlepší pouliční umělci z celého světa a připravený je i bohatý doprovodný program.

Hudebně zaměřená část programu bude tradičně nejsilněji zastoupená a diváci mohou čekat kolem 45 jednotlivců či skupin. Kromě muzikantů a kapel, které v Plzni ještě nikdy nehrály se ukáží i známé tváře z minulých ročníků. Největšími lákadly tak budou kromě ska/latino kapely Super cumbia y la liga de la alegría z Argentiny i organic trance duo Olive Tree Dance z Portugalska, pouliční dechový orchestr Funkasin Street Band nebo funkový Big Pollo z Peru. Zajímavá bude určitě exhibice beatboxu nebo závěrečné afterparty uzavírající program každého dne. Pořadatelé připravili dvě možnosti jak si festival užít i po 22:00. 

První variantou je půjčit si bezdrátová sluchátka a zatančit v rámci Silent DJs programu, který se odehraje přímo na náměstí Republiky. Druhou volbou je navštívit klub Anděl music bar, kde se odehraje jam session složená s hudebníků, kteří vystupují přes den na festivale.
 

Milovníci cirkusu, divadla nebo tance si i v letošním roce určitě najdou to své. Čekají je komediálně artistická vystoupení Iana Deadlyho z Anglie, cirkusovo hudební show od Latin Duo z Argentiny a Peru nebo divadelně akrobatická podívaná v podání Bardo Teatro Fisico z Argentiny. V letošním roce má tato část programu i silné zastoupení umělců z České republiky. Je možné, že k večeru už bude chladněji a tak nebudou chybět ani vystoupení, kde hlavní roli bude hrát oheň. Jedna bude od Chůdadla a druhá v režii Tribo Fuego. Své divadelní hry Instalajf a Královna And představí Divadlo Procity. Akrobaticko divadelní hru Obnažena pojednávající o ženských cyklech předvedou The Same Self. Z taneční části se můžou návštěvníci těšit na tančírnu bachaty a salsy od Tance v Plzni, workshop ethno tance, tradiční Tanečnici Lucii nebo flamenco v podání Street Flamenco dvojice.

Na celý festival je vstup zdarma, ale pořadatelé důrazně doporučují a žádají každého, kdo shlédne koncert či jakékoliv jiné vystoupení, přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Umělcům jsou ze strany pořadatelů hrazeny jen základní náklady a honorář už si tak musí vydělat sami z příspěvků od návštěvníků.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází libovolné částky do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

© 2014-2023 panJosef.cz