Článek

ROZHOVOR: Nejznámější videotvůrce punkrockových klipů Pája Junek a jeho jedenáct let na scéně!

O tuzemském videotvůrci Pájovi Junkovi z okolí Příbrami, který nejenže točí, ale i hraje v Malá bílá vrána, slyšel snad už opravdu každý, kdo se alespoň trochu orientuje po české hudební scéně. Mezi jeho přední reference můžeme uvést například videoklipy kapelám Mňága a Žďorp, Divokej Bill, Plexis, Totální nasazení, Vision Days, E!E, SPS, NVÚ… a mohli bychom pokračovat dále opravdu dlouhým seznamem. K příležitosti kulatého výročí tohoto řemesla, jsme si pro Páju připravili několik otázek.

Ahoj Pájo, vítej u našeho povídání. Natočil jsi videoklipy zhruba dvěma stovkám kapel, jak dlouho se filmování věnuješ? 

První videa jsem začal dělat v roce 2010, takže už to bude 11 let. Dříve jsem jen fotil, ale jak jsem prvně přičichnul k pohyblivým obrázkům, už mě to nepustilo. 

Kamera, střih, postprodukce, scénář… Tohle všechno máš na starost jenom Ty, nebo se s Tebou plaví ještě někdo? 

Občas je potřeba víc kamer, takže v ten moment povolávám kamarády kolegy. Nedávno jsme natáčeli výroční koncert pro Debustrol, a tam jsme těch kamer měli celkem 24 kusů, takže tam bylo potřeba vytvořit větší tým. Vše stříhám pak většinou sám a s námětem či scénářem často přijde sama kapela, nebo to tvoříme nějak společně.

Na české hudební scéně jsi znám převážně jako tvůrce videoklipů pro punková a rocková uskupení, proč si Tě žádá převážně tento hudební směr?

Tuhle muziku jsem vždycky poslouchal, ty kapely znal, takže se to samozřejmě nabízelo, abych je jako první oslovil a vnutil jsem se jim s nějakým počátečním videem. V mnoha případech tak začali dlouholeté spolupráce, které trvají dodnes. Například s Totálním nasazením pravidelně natáčíme už 10 let.

Jak vypadá takový běžný natáčecí den?

Záleží vždy na námětu a na konkrétní kapele, jaké prostředí a náplň klipu si zvolí. Někdy je tam složitá výprava, kostýmy, rekvizity, spousty účinkujících a někdy točím třeba jen sám se zpěvačkou. Mám na tom rád, že to nikdy není stejné a pokaždé mě příjemně překvapí a potěší nějaký nový zážitek. 

A teď se trochu nabízí... Jak vypadá takový natáčecí den neběžný?

Občas jsou party, které jsou trochu divočejší, takže nás třeba během jednoho dne chtěli 2x sebrat policajti (pokaždé jiní), pak nám zpěvák málem slítnul ze střechy továrny, s bubeníkem se na rybníku propadl led, a to všechno v jeden den. Na tohle byli specialisté metalisti Spreading Dread, ale myslím si, že už nehrají. Takže od té doby mám život trochu klidnější

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

N.V.Ú.

Jsou nějaké nešvary, které kapely na natáčení předvádí?

Já jsem k těm nešvarům celkem tolerantní. Spíš když s někým dělám prvně, tak dopředu přesně nevím, co je to za lidi a jak fungují. To je pak potřeba co nejrychleji prokouknout a naladit se na nějakou společnou vlnu. Pokud je kapela zvyklá od rána chlastat, tak nemá smysl je v tom brzdit a naopak. Muzikanti nejsou herci, tak je musíš i před kamerou, nechat dělat co je jim vlastní. Jednoduše je násilím netlačit do nějakých svých představ. Je to sice práce, ale zároveň to musí být pohoda a zábava pro všechny zúčastněné.

Máš nějakou nejvíc nezapomenutelnou historku z natáčení, o kterou by ses podělil?

Žádnou konkrétní vlajkovou historku asi nemám, bylo toho hrozně moc. Zážitek byl, když jsem při nočním natáčení šlápl do vosího hnízda, nebo když jsem oslepen stroboskopem spadnul do nějaké betonové díry. Jednou mi pyrotechnik říkal, že je to v pohodě, že tak daleko to při tom výbuchu nepoletí a vzápětí mi to všechno prolítlo kolem hlavy. Také jsem si myslel, že tu řeku s kamerou nad hlavou v pohodě přeplavu a podobně... Někdy to bylo skutečně o fous, třeba když jsem v Třebíči točil člověka co dělal hiphop, po natáčení s ním šel na pivo a pak u ně přespával. O pár týdnů později nějakého svého kamaráda ubodal nožem. Tak jsem byl rád, že ho to nenapadlo o něco dřív.

Určitě se najde interpret, který Tě nezná a pátrá po kreativci, který by se například nové premiérové písně ujal. Co proto musí udělat a kolik to vlastně všechno stojí času, peněz a úsilí?

Po těch letech, co to dělám se chci zase trochu posunout, takže jsem si aktuálně pořídil spoustu nového vybavení a zároveň začal spolupracovat se zavedenou ForFUN AGENCY - hudební a mediální agentura, která má aktuálně na starost věci kolem propagace a případně i tvorbu scénářů.

Snažím se, aby ty dílka měla pořád nějakou stoupající úroveň. Stále obecně platí, že každý kdo má zájem, může napsat či zavolat a dohodneme se co, jak, kde a kdy uděláme.

V drtivé většině na tříminutový videoklip stačí jeden natáčecí den. Poté se mu cca. týden až 14 dní věnuji a může být hotovo. Finančně klipy aktuálně dělám od 11.000,- 

Vždycky hlavně záleží na představě kapely, nebo interpreta. Dá se točit příběh, nebo jen hrající muzikanty, až po nějaké žánrové obrázky, a také to všechno nakombinovat, atd. Čím má kdo víc šílenější nápady, tím jsem radši a rozhodně nikoho v jeho rozletu nebrzdím. Naopak mám radost že to bude jízda.

Pokud byste měli zájem o více informací o tvorbě Páji Junka, více informací najdete na webu www.junekfilm.cz, Youtube kanálu, nebo ho kontaktujte osobně na emailové adrese film@forfunagency.cz.

© 2014-2023 panJosef.cz