Článek

REPORT: Mucha - drsný šanson ze života

  • Pohoda
  • Mucha

V pátek 25. dubna jsme zavítali do plzeňského Pohoda Music Baru. Konal se zde koncert brněnské kapely Mucha. Přestože v Plzni probíhal první den Majálesového víkendu, o posluchače nouze rozhodně nebyla. Přišli jsme přesně na začátek akce a venkovní zahrádka byla již plná nedočkavců. Večer byl teplý, prosluněný, potkali jsme několik známých tváří. Panovala opravdu skvělá atmosféra, kterou podtrhoval i název klubu.

Kapela Mucha se objevila na alternativní scéně během minulého roku jako blesk z čistého nebe a její popularita stále roste. K dříve sólové písničkářce Nikole Muchové se přidali nadaní muzikanti, které můžete znát například z kapel Ty Syčáci, Květy, nebo Budoár Staré Dámy. Zazněli jak femi-punkové písně z let, kdy ještě Nikola hrála sólově, tak i tvorba z nedávné doby, která je ovlivněna mateřstvím a úskalími svobodné matky. Mohlo by se zdát, že by mne feministicky orientované texty mohli urážet, ale není tomu tak. V textech je zachycen autentický obraz života a životních zkušeností. Nad některými texty by se mohl moralista pozastavit, být šokován, ale opět je v tom cíl vymanit se z nesvobody slova.

Co se týče hudební stránky, Nikola měla naprosto úžasně vyzpívané výšky, objevovaly se prvky němčiny a zpěvačka kolikrát až zasněně přemýšlela nad nápaditými texty s hlavou mírně vztyčenou k večerní obloze, což ve mně vzbuzovalo pocit nedočkavosti, kdy už zazní známá píseň „Ježíš“ zabývající se sektářstvím a ortodoxním náboženstvím. Kapela používala pro zpestření energické a pohodové muziky například tamburínu, kytarista „jakýsi kulatý udělátor“, kterým hrál na struny a já bohužel nikde nenašel, co by to mohlo být. Baskytarista také používal velmi zajímavé zpestřující efekty pomocí různých samplů, což se u baskytar moc často nevyskytuje.

Vystoupení tato kapela za mohutných ovací zakončila již výše zmiňovanou písní Ježíš. Pro další prosíky z řad publika zazpívali i zkrácenou verzi lidové písně Prší, prší a za smíchu uzavírali své vystoupení, jelikož „policejní 22. hodina“ již započala.

Po skončení produkce se uvnitř Pohoda Music Baru začal pomalu připravovat DJ Micro Dave a kapela začala nabízet svou novou desku Slovácká Epopej. Tato deska mě velmi zaujala, jelikož se nenacházela na CD, nýbrž na gramofonové LP desce. Obal krásně malovaný a ten večer kapelou také hojně popisovaný. Následně jsme s kapelou udělali uvnitř baru rozhovor, na kterém momentálně pracuje Kuba Řezníček z kapely SticX a již brzy se zde objeví.

// Fotoreport: PlzenskeKapely.cz (Karolina Bartlová).

© 2014-2023 panJosef.cz