Článek

REPORT: Koupák Vítá Léto 2014

Letošní ročník festivalu Koupák Vítá Léto se nesl převážně v punkovém duchu ve složení kapel, a to bylo rozhodně dobře. Konal se 14.6.2014 a přišlo bezmála 300 návštěvníků, počasí bylo naprosto ideální, okolo 23° Celsia. Jednoduše občas slunce vysvitlo, kdy následně jeho horkost střídal příjemný vánek a přitom po celý večer nespadla ani kapka. K vidění byly kyblíky s Cuba Libre a pivo byl točený jedenácti stupňový Bakalář.

AtomBordel – místní strašické uskupení s oi-punkovými kořeny

Tato kapela na poslední chvíli nahrazovala dříve oznámenou kapelu Nohama Napřed. Na skupinuAtombordel se těšilo, z toho co jsem slyšel, mnoho lidí. Kapela prošla za své působení již několika drobnými změnami v sestavě a k vidění a poslechu za poslední dobu moc často nebyla. Kluci opravdu překvapili, padlo několik starých známých pecek, ale i počiny nové.

Budulínek – rokycanský tram'n'bus, který rozsévá energii

Není snad nikdo z místních, kdo by neznal četnou sestavu Budulínek. Z doslechu vím, že sestava nemá ráda škatulkování stylů, a proto si svůj styl vymysleli – tram'n'bus. Jedná se o mix instrumentálního šíleného a energického skáčka říznutého klávesami nebo saxofonem. Motorem kapely jsou dva nadaní kytaristé, takže ani dnes nebyla o skvělá kytarová sóla nouze. Baskytarista kapely projevil opět svoji ohebnost hodnou hadího muže a jeho nástroj ho neodradil od opravdu vysokých skákaček. Celkový výkon podtrhoval frontman Boris, který svým energickým hlasovým projevem ve změti létajících dredů stíhal sypat jednu hlášku za druhou.

Stars are so Far – strašičtí pop-punks přitvrdili

Píši pop-punks, jelikož vím, že většina čtenářů, kteří na festivalu byli, kluky ze Stars are so Far moc dobře znají. Kapela vznikala již v dobách, kdy kluci chodili na základní školu, tehdy ještě pod názvem Los Pedofilos. Nedávno kapela vydala své nové album a já si nejsem úplně jist, zda pop-punks je to správné označení. Kluci dospěli a přitvrdili, spíše je nutné říct, že se písně stylově rozběhly do více stran. Mě si kupříkladu koupili songem Vlk z nového alba. Po sobotním vystoupení jsem naprosto přesvědčen, že kapela má našlápnuto jako nikdy předtím.

Vapid – strašická sestava s dívčí posilou v čele

Opět nemusím místním návštěvníkům festivalu představovat, ale v sobotu se o to pokusil snad nejmladší punkáč, a tak na tuto kapelu zaskočil uvaděče Matláka. Kapela Vapid představila nové písně z připravovaného alba a oproti jiným koncertům bylo znát, že si ze studia odnsli mnoho zkušeností.

Provokace bez Legrace – rokycanští punks říznutí akordeonem

Jelikož není zrovna správné hodnotit kapelu, ve které sám jako autor účinkuji, nechal jsem prostor Karolině Bartlové, fotografce PlzeňskéKapely.cz.

O tom, že se na pódiu objevila další kapela, dala hlasitě vědět rokycansko-strašická sestava Provokace bez Legrace prvním songem Hey Hou. Tempem, kterým začali, také končili a důkazem toho, byla i prasklá „áčková“ struna Majklovo basy. Díky zastoupení 2 kytar a skvěle nazvučeného akordeonu to na kvalitě jejich hraní příliš neubralo a bylo znát, že se kromě pódia otřásala i zem pod pogujícími fanoušky.

In public ill – Veselé saxo-punkové uskupení ze Strašic

Tato kapela s veselými tanečními rytmy má hudební scéně co nabídnout již několik let. Za zvuku saxofonu a říznými tóny v kombinaci s krásnou zpěvačkou a charismatickým zpěvákem Blábou to bylo pod pódiem opravdu velmi rušné.

Delusion – hardcore s prvky metalu ze Strakonic

Delusion Vás nakopne. Charismatický hardcore ze Strakonic svou našlápnutou muzikou rozrážel vzduch. Kapela mě velmi zaujala svoji rytmikou a myslím si, že se může řadit mezi špičku hardcorových kapel u nás a především zde na západě.

Dilemma in Cinema – slánský punk-rock

Pamatujete na starou sestavu Totálního nasazení? Bývalí členové TN Pípa a P. P. Cvok dali dohromady novou slánskou kapelu. Jak už to ve Slaném chodí, není divu, že má Dilemma in Cinema našlápnuto a už nyní vyhrává hitparády. Mezi brdské kopce se nesly živé a řízné tóny tohoto hudebního nášupu. A jelikož byli kluci z Dilemmy na společném turné s pořádajícími Sex Deviants a v poslední řadě s N.V.Ú. je jasné, že šlo o opravdu kvalitní vystoupení.

S Dilemma in Cinema jsme dělali rozhovor na jaře, který si můžete přečíst zde.

Houba – legendární punk-rock z Ústí nad Labem

Co dodat k této sestavě. Houba u nás patří mezi nejlepší punk-rockové kapely současné doby. Je to kapela, která mě osobně připoutala k muzice a položila základ mého hudebního vkusu. Není divu, že jsem frontmana vyhledal a za jejich muziku poděkoval. Otřásalo se pódium, otřásala se zem, a kdo ví, možná kluky bylo slyšet až v Plzni. Padly třeba legendární songy Bomba a Vězení ze starého alba, ale i písně z nového dema, které ústecká kapela nahrála v klatovském ExAviku.

Sex Deviants – festival pořadající punk-rocková sestava ze Strašic

Kluci hrají také pomalu již 20 let, a protože se jedná o nejvíce oblíbenou domácí kapelu, vydala ze sebe to nejlepší, co za tyto léta vyplodila. Není divu, že se na píseň z nového alba, které pokřtili na jaře v Rokycanech (report), s názvem Bubudorf, který pojednává o místní obci, strhlo snad největší pogo za celý průběh festivalu. A tato píseň je jedna z mnoha.

Se Sex Deviants jsme dělali rozhovor na jaře a můžete si ho přečíst zde.

The Fialky – punk-rock z hlavního města

Kapela vycházející z původních punkových složení kolem roku 1977. To jsou The Fialky. V těchto chvílích jsem byl již opravdu silně ovíněn, pogoval v kotli, čas letěl a já se ohromně bavil.

N.V.Ú. - další legendární kapela letošního ročníku z Hradce Králové

Tato kapela z Hradce Králové se řadí mezi české Old punks a legendy zároveň. Frontman Štěpán Málek vede tuto sestavu již mnoho let a dokazuje, že i člověk s akademickým titulem se dokáže pořádně odvázat. Kapela, byla stejně jako Dilemma in Cinema na společném turné s pořádajícími Sex Deviants. Své vystoupení zahájili písní Já vím, a zakončovali přídavkem Tři Kříže. Na festivalu jsme s frontmanem udělali rozhovor, který si zde v následujících dnech budete moci v klidu přečíst.

Po odehrání této kapely jsem se, nevím jak, ocitl na pódiu, něco povídal, děkoval kapele Sex Deviants za parádní festival a hrál na foukací harmoniku zhruba 3 minuty, než mě zvukař přehlušil playbackem, čímž mu nyní za to vřele děkuji.

Punk Floid – punk-rockové legendy ze Zábřehu

Tato sestava předvedla standardně výborný melodický nášup. Bylo to vidět i na publiku, z čehož vyplývá, že kapela byla tím hlavním a nejvíce žádaným. Na Koupák se vrátili po 4 letech a to s celou parádou. Zazněly písně jako například Hrdina, Svině, nebo Má jí šedou a naprosto největší ohlas měl finální přídavek Ajéé.

Heart Attack – hardcore sestava z Plzně

Kluci z Plzně dunili „bubudorfskou“ nocí za hřmotu basákova hlasu. Sestava střídá a mixuje obvyklé hardcore ryfy s metalovými prvky. V této chvíli jsem byl opravdu našrot a v závěru vystoupení se s kamarády odebíral k vozidlu.

Závěrem bych chtěl poděkovat pořádající kapele Sex Deviants za opravdu skvělý festival se vším všudy, zejména Štěpánovi, Hedřichovi a Petrovi. Dále své přítelkyni, která se po celý den a večer věnovala svědomitému focení kapel, fotky přinášíme hned pod článkem. Svým kamarádům a členům naší kapely za úžasnou atmosféru. A v neposlední řadě Pepovi a jeho manželce, kteří nás odvezli autem domů a nebáli se některé z nás umístit do kufru.

A nezapomeňte zanechat komentář a prohlédnout si fotogalerii pod článkem.

© 2014-2023 panJosef.cz