Článek

Festival na ulici proběhne na konci srpna, vrací se ke kořenům!

(Plzeň, 30. června 2020) – Ve dnech 21. až 29. srpna opět oživí centrum města open air kulturní projekt. Nový pořadatel Festivalu na ulici naváže na téměř třicetiletou tradici akce a nejvíce prostoru chce dát plzeňským kapelám. Kromě tří venkovních hudebních scén a vybraných klubů se návštěvníci mohou těšit na další kulturní a rodinný doprovodný program v ulicích. Vstup na festival je zdarma.

Živá hudba zní v centru města Plzně již od roku 1993. Tehdy zde poprvé proběhl festival, jehož jednotlivé části se jmenovaly Jazz na ulici, Struny na ulici a Divadlo na ulici.

Festival založil básník a textař Jarda Komorous, který v 90. letech minulého století vedl městské kulturní středisko Esprit. Z přehlídky se za pár let stal celorepublikový fenomén.

Na tradici těchto začátků chce v dalších letech navázat Agentura Nashledanou, která uspěla ve výběrovém řízení města a festival převzala.

Agentura chce využít svých dlouholetých zkušeností a dobré znalosti festivalu od jeho úplných začátků, a přišla proto s myšlenkou návratu ke kořenům„Máme za sebou dlouhodobé a tradiční akce jako Léto v Prazdroji, Gaudeamus igitur či Pilsner Fest, ale i projekty vlastní, nové a jedinečné, jako například Open air Prodaná nevěsta, největší produkce této opery ve střední Evropě,“ říká za Agenturu Nashledanou Lukáš Krásný, známý také jako lídr kapely Semtex, a dodává:  „Vždy se snažíme zachovat zdravé a kvalitní základy, a na nich případně stavět novinky, které lidé aktuálně žádají a odpovídají současné době.

Největší důraz v rámci organizace dává agentura na přípravu programu. Původní žánrové dělení převedla do forem bloků, které budou probíhat vždy 2 až 3 dny.

Posluchači prostě budou vědět, že tyhle tři dny bude v centru Plzně hrát třeba folková muzika, takže i když nebudou znát kapelu, budou vědět, co od ní mohou očekávat“ vysvětluje dramaturgii Lukáš Krásný. Zahajovat bude v pátek 21. srpna třídenní blok Rock a beat, od pondělí festival pokračuje alternativou (Crossover), a po dvoudenním bloku Folk, country a trampské hudby se všechny žánry sejdou v sobotu 29. srpna v jednom velkém finále.

Možná ještě důležitější, než žánrové dělení, vnímá pořadatel z hlediska programu zaměření na výběr lokálních účinkujících. „Hodně se chceme věnovat plzeňským kapelám včetně těch začínajících. Stejně jako to bylo i před lety v začátcích festivalu, může je to představit široké veřejnosti a pomoci jim najít další fanoušky,“ říká Lukáš Krásný.

Devítidenní Festival na ulici se bude konat od 21. do 29. srpna na třech scénách v ulicích – hlavní bude postavena na náměstí Republiky, další u Branky a třetí v Proluce. Doprovodný program se bude odehrávat ve spolupracujících plzeňských klubech (např. Zach´s Pub) a na dalších tradičních místech, kromě hudby se mohou obyvatelé Plzně těšit i na program divadelní, výtvarný a zaměřený na rodiny s dětmi.

Z programu

Bohatý hudební program napříč žánry (folk, rock, jazz, ska, funky ad.)

Projekty:

  • oslava 100 let trampské písně

  • Můj táta Dědek (vzpomínka na legendu plzeňské rockové scény Jiřího „Dědka“ Šindeláře).

Jubilea:

  • Béďa Šedifka Röhrich ze skupiny Komáři oslaví 85. narozeniny a jeho syn Michal 60.

  • brněnská legendární kapela Poutníci s námi přijede oslavit 50. výročí vzniku a v průběhu koncertu zazní i největší hity, jako např. Panenka, Hotel Hillary apod.

  • plzeňská kapela Semtex oslaví v průběhu festivalu 25 let od svého vzniku.

Pořadatelům se podařilo zajistit i vystoupení plzeňské legendy bluegrassové skupiny Cop v čele s Míšou Leichtem, která k festivalu neodmyslitelně patří. Zajímavou podívanou nabídne rozhodně i vystoupení formace Mr. Elastik – electroswingový projekt populárního Mersího ze skupiny Děda Mládek Illegal Band.

I na menších scénách Festivalu na ulici stojí za to sledovat program. Poslední festivalový den se chystá do Proluky přehlídka bluegrassových kapel Plzeňska, U Branky vystoupí uskupení MeMe – nová kapela některých členů Mandrage.. Výjimečný zážitek slibuje i vystoupení Laco Decziho, který vystoupí v rámci doprovodného programu v Zach´s Pubu – na tento jediný koncert se bude vybírat vstupné.

Za zmínku rozhodně stojí i další koncerty a vystoupení, např. Burma Jones se zpěvákem Jaro Smejkalem, X-Cover – kapela, která často reprezentuje Plzeň i v zahraničí, populární kapela plzeňských doktorů Hibaj, energická hudební smršť od Ill Fish, funky vystoupení skupiny Buster Nixon, koncerty ve stylu blues od kapel Five Rivers Blues Band a St. Johny, oblíbená ska kapela V3ska, jižanský rok zahraje Na starý kolena Band, irskou muziku přednesou Cheers a Poitín, metalová legenda skupina Sapon. Rockoví matadoři se představí ve skupině Hruškowitz, jazzovou scénu zastoupí Ivan Audes Trio.

Ačkoliv Festival na ulici je především zaměřen na hudební vystoupení, v průběhu programu se můžeme setkat i se Slam Poetry (specifický fenomén v prezentaci a vnímání poezie a performance). V rámci doprovodného programu uvidíme i oceněné děti z projektu Zlatá struna, či dětská kapela, ze střediska volného času Radovánek, NA SKOK.

Festival na ulici je letní částí projektu Živá Plzeň, který v roce 2020 zastřešuje ještě tradiční oslavu zahájení akademického školního roku - Gaudeamus igitur (23.9.2020).

Více o Festivalu na ulici se dozvíte na www.festivalnaulici.cz.  Vstup na akci je ZDARMA.

© 2014-2023 panJosef.cz