Článek

Jakpak to vypadalo na Festivalu na ulici od neděle až do středy? Takhle!

Festival na ulici proběhl ve dnech 19. - 27. srpna 2022. Dění se odehrávalo rovnou na pěti místech a představilo se přes sto uskupení. My jsme se do ulic vydali v neděli až středu a vyposlechli celkem patnáct vystoupení.

Neděle 21. srpna 2022

foto: Adéla Tomíšková

Neděle se pro nás nesla hlavně ve folkovém duchu. První hudební uskupení, které jsme tento den měli možnost vidět, byl Petr z Wolfenberka se svojí dcerou. Ten je známý jako kytarista a zpěvák kapely Strašlivá podívaná. Zazněly hlavně folkové písně popisující středověkou dobu, jako třeba Komedianti nebo Mordechaj. Jako další vystoupila psychoneo-folková kapela Blue Chesterfield. Ta na scénu v Proluce přilákala vyznavače alternativní hudby. Ještě před ukončením jejich setu jsme se rozhodli prozkoumat taktéž dění na náměstí Republiky, kde byl zrovna na pódiu k vidění plzeňský zpěvák Jakub Klier, který publikum bavil autorskými i převzatými pop-folkovými písněmi. O něco tvrdší kytarové tóny byly slyšet na scéně U Branky. Tam totiž hrála zrovna rocková skupina Anymen ty nejznámější hity od kapel, jako Royal Republic nebo Faith No More. Zlatý hřeb večera pro nás byl program v Zach’s Pubu. Na dvoře tohoto vyhlášeného plzeňského podniku se odehrál koncert Goldy z kapely Znouzectnost a Petra Skaly. Golda zahrál spoustu písní ze své sólové tvorby, ale neochudil posluchače ani o songy své kapely, jako Pro císaře slávu, Rajské zahrady nebo Ziggy Boy. Jeho vystoupení bylo ozvláštněno i zvukem mandolíny.  Další várka melancholických písniček, která se pak roznesla areálem, patřila Petru Skalovi. Ten za pomoci Goldovo vokálů představil písně, ze své ještě poměrně nové desky Citadela a mnoho dalších.

+ 15 fotek

Pondělí 22. srpna 2022

foto: Adéla Tomíšková

V pondělí jsme se vydali hned na první položku programu, což byl Budulínek v Proluce. Uskupení pocházející z Rokycan vtáhlo lid svým energetickým skáčkem, jenž je ovlivňováno příměsi punkové a rock’n’rollové hudby. Pršelo v poměrně únosné míře, a tak nás nic neodradilo ani od koncertu knížete pornofolku Záviše. Rychle naladil svou kytaru, představil se písní Starý kokot a minimálně nám dvoum ihned vykouzlil úsměv na tváři. Prostor byl celý zaplněný diváky, jenž si zakřičeli jeho písně a velmi ho podpořili. Záviš se po koncertě ještě ochotně vyfotil s fanoušky, hodil pokec se starými známými a rychle odjel na další akci. My jsme se poté přesunuli do Zach’s Pubu na Prayers in Vain. Ocitli jsme se najednou v mnohem drsnějším prostředí, a po chvíli od našeho příchodu se začaly ozývat folk-metalové tóny. Krutý zpěv, bicí, elektrické kytary, ale taktéž housle, dudy či flétna – to všechno obsahuje tato plzeňská kapela. Nepřítomnost baskytaristy se naštěstí moc neprojevila. Publikum i tak mohutně burácelo a stejně jako zpěvák házelo hlavou sem a tam.

+ 9 fotek

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Úterý 23. srpna 2022

Úterní program jsme strávili na scéně U Branky. Pódium zahřála kapela Adult Misery, která svým úderným melodickým punkrockem rozhýbala první příchozí. Po nich vystoupila domažlická funk - rock’n’rollová kapela The Amsterdam Hamster. Ta dokázala taktéž obecenstvo velice zaujmout a roztancovat. My už každopádně nedočkavě očekávali to, co mělo teprve přijít. Jako poslední totiž U Branky tradičně vystoupila rokycanská punk-rocková kapela Důležitá IN Formace. Mohli jsme si poslechnout naše oblíbené songy a užít si pořádné pogo. Kapela zahrála poprvé s novým kytaristou, který minimálně po hudební stránce skvěle zapadl. Bylo možno slyšet pecky jako Kocourkov, Cestovní, Blázen, nebo třeba Starej valach. Po koncertě jsme se ještě s členy Důležité IN Formace a přáteli vydali do blízkého baru Sally Brown, kde se daly vyslechnout peprné historky ze světa muzikantů.

+ 61 fotek

Středa 24. srpna 2022

foto: Sylva Louthanová

Středu jsme strávili na náměstí. Jako první zahráli SticX své ska (pop)-punkové songy. Stihli jsme jen pár minut na závěru, ale i tak jsme si na píseň Lehkožil pořádně zapařili v kotli. Dále zazněli Cheers!. Celtic punkovou hudbou rozjařili nemalý počet lidí. K slyšení bylo například Chances, I’ll Never Be the Same Man Again nebo skladba s českým textem Bard. Po konci jsme se vydali do Zach’s Pubu na Zakkiss Trio, avšak kvůli obavám z prošvihnutí začátku koncertu V3Sky jsme nezaslechli ani kousek. I přes to jsme stačili nasát atmosféru a prohlédnout si zaplněný prostor. Nicméně, na Zakkiss Trio byla Lenka Kochmanová a její článek si můžete přečíst zde. Zpět na náměstí jsme se dostali včas. Z úplného začátku bylo publikum klidnější, avšak nakonec se většina – stejně jako my – nechala strhnout našlapaným ska. Nejvíc žádanou písní byly samozřejmě Hracholusky, kde se pravidelně konají koncerty této stodské party.

Tímto večerem pro nás účast na letošním Festivalu na ulici skončila a my se vrátili zpět do klubů. Již teď jsme natěšeni na další ročníky a spousty nových, ale i nám již známých kapel.

© 2014-2023 panJosef.cz