Článek

REPORT: Circus Problem a Vasilův Rubáš na své tour k EP Scandál v plzeňském Andělu!

Ve čtvrtek 1. března 2018 jsme s kamarády navštívili plzeňský klub Anděl, kde vystoupilo duo Vasilův Rubáš a Circus Problem.

Vasilův Rubáš je mi znám již od roku 2013 ze společného koncertu s mojí kapelou v pražské Modré Vopici. Za tu dobu kluci udělali ohromný skok, jednoduše jsem nečekal takhle parádní šou.

Začátek setu tvořila píseň Zamrká. Jednalo se snad o jediný cover nebo jen o využití melodie z písně Summertime od George Gershwina, což byl legendární americký skladatel 20. let. Zde mě poprvé zaujala skvělá imitace zvuku trumpety z úst Rubyho, který ve dvojici hraje na djembe bubínek. Úžasná byla i hra o břicho Rubyho pleskáním. Což dle poznatků druhého člena uskupení pod pseudonymem Vasilděda (akordeon, kytara, zpěv), zní díky břichu naplněný pivem, obvykle v Plzni trochu jinak než obvykle. (smích).

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Zaujal mne song Maliny, s popěvkem refrénu "Nenuťte nás pracovat, když je takhle krásně"... což mě trochu přiblížilo k vidině blížícího se pracovního léta. Dále zazněly hlavně písně z nejnovějšího alba Nebyl, ale z roku 2016. Kluci se chvíli ke konci ještě vtipně dohadovali, jestli nedát třeba ještě Stánky... ale skončilo to tím, že veřejně poslali Františka Nedvěda (autora písně)... kamsi... no... do prdele. (smích)

Moc skvělý, hezky jsem se bavil. Po skončení produkce se na pódiu s pány z VR vystřídal headliner a iniciátor tour.

Circus Problem je na své tour k nejnovějšímu EP pod názvem Scandal. Je to uskupení skvělých muzikantů, hrající mix balkán-klezmer-folku až disca, které se v nedávných časech potýkalo s opravdu cirkusovými problémy okolo fungování kapely, kdy se rozdělilo na dvě hudební tělesa. Poslední dobou asi trend tuzemských kapel. Ale o tom reportáž být nemá a nebude.

Hned jedna z prvních písní, která mne opravdu vzala za srdce, byla o útrapách při cestování leteckou společností Ryanair pod krycím názvem Rain and Air. Song pojednává o této letecké společnosti, která nedovezla kapelní aparaturu a nástroje do cíle ve stavu, v jakém byly před započetím letu. K písni je i velice pěkně animovaný klip, který přibližuje dění, co se vlastně událo. Jelikož jsem nedávno letěl touto společností poprvé, bylo mi hned jasné, jak to asi mohlo dopadnout.

Výborný počin byla píseň Gypsy scandal, o problémech a útrapách při sexu v autě s cikánkou při koncertování mimo naší zem... no jednoduše, velice chytlavá melodie a vtipný námět. Boží bylo také zpracování lidové písně Holka modrooká a zazněly samozřejmě i nové písně z EP Scandal. Zakončení setu bylo věrnou interpretací písně Catgroove od Parov Stelar.

Skvělý energický večer plný poskakování. Jóóó a nesmím opomenout dokonalé nazvučení (jak je v Andělu samozřejmě zvykem), o které se postaral mnou přezdívaný "pan zvukař v rukavičkách", který patří k plzeňské zvukařské elitě. Doufám, že se opět brzy s kapelou u nás v hlavním městě našeho kraje setkáme.

© 2014-2023 panJosef.cz