Článek

Zásadní změna: "Barmanovi, který nám ve videoklipu pobíhá v trenkách, stále dlužíme flašku".

Rozhovor s kapelou Zásadní Změna.

Jednou ve čtvrtek večer jsem si udělal malý výlet. Nasedl jsem na "čtyřku", která mě zavezla až na konečnou Bory. U Fakulty elektrotechnické mě čekala dvojice muzikantů z kapely, která si říká Zásadní změna. Konkrétně to byl Standa Suchý - baskytarista a Zdeny Kehl - "zpívající kytarista". Nasedli jsme do auta a vyjeli kousek za Plzeň, konkrétně do samotné zkušebny této kapely. Kluci mají to štěstí, že mohou využívat prostory přímo v rodinném domě. Samozřejmě se jedná o nesdílenou zkušebnu.

Nemůžu nezmínit jednu podstatnou věc. Očekávalo se, že společně probereme jejich nové CD, ale i obecně kapelu, ať už z hlediska historie, nebo kam se naopak kapela posunula. Co ovšem už vůbec nikdo nečekal byl fakt, že jsme si společně zahráli dvě písně z jejich playlistu. Bubeník vyhrával z připravené nahrávky, a tak v sestavě baskytarista, zpívající kytarista a drnkálista, co k tomu přišel jako slepý k houslím, velice originálně zahájili naše společné setkání. Poté kytary vystřídali v rukou vychlazená lahvová piva a vrhli jsme se na rozhovor:

Pánové, nejprve ve stručnosti: Vím, že jste si nejprve říkali "Five Minutes", jak vlastně vznikl název: Zásadní změna?

Zdeny: Našemu původnímu bubeníkovi se to moc nelíbilo, takže řekněme za 14 dní od vzniku vymyslel Zásadní Změnu. Nemá to nějakej velkej důvod.

Standa: Nelíbilo se mu, že máme mít název kapely v angličtině, když máme texty v češtině. Je tedy pravda, že když jsem někoho zval na koncert a řekl jsem, že se jmenujeme Zásadní změna, tak lidi čekali nějaký n*ser, že snad budeme nějací radikálové... nebo co. To není pravda, jen se nám ten název prostě líbil.

Původní demo z roku 2017, které obsahovalo 3 písně, jste nahrávali v klatovském studiu Ex-Avik. Nicméně vaše první plnohodnotné album "Punková holka" vzniklo ve studiu ve Kdyni. Co Vás vedlo k této změně?

Standa: Kluci z "Paniců" (kapela Don't Panic pozn red.) nám doporučili Vaška ze Kdyně, tak jsme si řekli, že to zkusíme. Ne že by to bylo v Ex-Aviku špatný, ale když už tam kluci nahrávali svoje CD, které jsme si poslechli a nebylo to špatný, tak jsme si řekli, proč ne…

Zdeny: Víme, že co se týče přístupu, tak to bylo úplně něco jiného oproti Ex-Aviku, ale tady si troufám říct, že Venca (Váchal-studio Kdyně pozn.red), jako člověk, nám seděl daleko víc. Paradoxně on, když slyšel náš název, tak se nás hrozně bál. Říkal si: "To budou nějací punkáči, všechno mi tu rozbijou a budou umět úplný h*vno", nakonec jsme si ale povahově sedli.

Album obsahuje i všechny tři písně z původního dema, tyto byly nahrány znovu?

Standa: Jo, přehráli jsme je znovu, protože ty původní věci byly ještě s bývalým kytaristou a bývalým bubeníkem, který když nastoupil, tak tam na ty bicí hrál něco úplně jiného. Tak aby to nevypadalo jak pěst na oko, že ty původní tři písničky zní jinak, tak jsme si řekli, že to uděláme celé znovu... ať je to ucelené.

Zdeny: Na ty původní tři nahrávky v původní sestavě mám docela zajímavou vzpomínku. První den se nahrávaly bubny a basa. Náš bývalý bubeník si tam vymyslel spoustu kopáků, které ale byly všechny mimo. Takže rohlík (Pavel Brom -Ex-Avik pozn.red) do jedný, nebo do dvou do rána střihal kopáky. Pak do toho ještě musel lámat basu. Takže druhý den byl už takovej nerudnej. Pak ho ještě dorazil náš tehdejší kytarista Martin Mikeš, byl to fajn kluk, ale měl takovou zažitou neduhu, když si počítal, tak počítal první dobu a až pak začal hrát, takže samozřejmě začal hrát úplně mimo. Rohlík tehdá vzal šroubovák a docela nervně s ním začal třískat do mikronu, kterým komunikuje s kapelou a křičel "tři!čtyři! teď hraj!

Kdo měl na starosti veškeré texty?

Zdeny: Kromě písničky Všechno je jinak a Po roce, který jsem dělal tady se Standou, tak to mám na svědomí já. Většinou i prvotní nápady na riffy jsou z mojí hlavy.

Na "Všechno je jinak" je i Váš jediný oficiální videoklip, přiznám se, že jsem trochu plaval v tom příběhu, který se tam odehrává, tedy hlavně co se týče závěru, kde si barman nakonec odvádí obě slečny a má na sobě jen trenky. Můžete mi to nějak rozklíčovat?

Standa: Naštvala mě tehdá jedna holka, se kterou jsme se 14 dní neviděli, ale přesto údajně věděla, co jsem kdy a jak řekl, i když to byly lži. Proto v tom videoklipu ta holka dostane fotku od jiné holky, na který jejímu příteli dává pusu na tvář. Už tím jí prostě tlačí klíny do hlavy, jak chce změnu, a tak podobně. Ten kluk nejdřív neví, která bije, ale pak si to s tou dotyčnou z tvé fotky jde vyřídit. S tím barmanem nás to napadlo až na místě, abychom vyzdvihli to "Všechno je jinak", protože se dvě holky hádají o "jednoho", ale nakonec si je odvede ten barman.

Ptá se

Pánové, nejprve ve stručnosti: Vím, že jste si nejprve říkali "Five Minutes", jak vlastně vznikl název: Zásadní změna?

 
Odpovídá

Našemu původnímu bubeníkovi se to moc nelíbilo, takže řekněme za 14 dní od vzniku vymyslel Zásadní Změnu. Nemá to nějakej velkej důvod.

 
Odpovídá

Nelíbilo se mu, že máme mít název kapely v angličtině, když máme texty v češtině. Je tedy pravda, že když jsem někoho zval na koncert a řekl jsem, že se jmenujeme Zásadní změna, tak lidi čekali nějaký n*ser, že snad budeme nějací radikálové... nebo co. To není pravda, jen se nám ten název prostě líbil.

 

Chápu, ale proč je jen v trenkách? To nemá žádný hlubší smysl?

Standa: Ten konec ne, řekl jsme si, že nakonec dáme něco, co do toho děje schválně nezapadá.

Zdeny: Tam prostě padla hláška "Sundej kalhoty!" A on: "Tak jo!"

Standa: Byl to takovej hec, "Když půjdeš do trenek, tak dostaneš flašku!" No, flašku mu doteď dlužíme… (smích)

A co taková písnička Futurama, přeci jen je pojmenovaná podle populárního seriálu, o čem přesně je?

Zdeny: Ta je o mojí učitelce, když jsem byl v páťáku, tak ona byla čerstvě na doktorátu a učila. Měla fialový vlasy, krásná holka! A tak jsem jí srovnával s Turangou Leelou. Leela vlastně byla převážně sama, tak jsem si říkal, jestli náhodu tahle taky není sama... netuším. Já jsem se s ní už prostě viděl v posteli (smích). Jenže jsem nastoupil, ona to nějak vycítila... a ze školy odešla.

Standa: Každej, kdo jí viděl, tak jí s Leelou srovnával, navíc tehdá ta Futurama hrozně jela. Ona navíc chodila i podobně oblečená jako Leela.

Zpíváš ale, že jí znáš z práce…

Zdeny: Jasný, ve studiu jsme to ještě pozměnili, aby tam seděly všechny slabiky. Druhá sloka byla původně úplně jiná.

Standa: Venca nám řekl, že to frázování je nerytmický, my jak jsme tu písničku hráli furt, tak jsme to už přestali vnímat, že je tam něco špatně.

Zdeny: Ještě k téhle písničce, Venca jí nenáviděl! Říkal nám: "Sorry kluci, mě se ta písnička prostě nelíbí", jenže postupem času, jak to mixoval a dělal mastering, tak mu začala furt hrát v hlavě. Povídá: "To je tak zku*vená melodie, nemůžu se toho vůbec zbavit."

Když to shrnu, CD Punková holka, je vlastně Váš kompletní playlist, chápu to dobře?

Zdeny: Přesně tak, nehrajeme momentálně na koncertech nic navíc, ale zase málokdy něco vynecháme.

Co plánujete v budoucnu?

Zdeny: Čeká nás koncert s "Maniac a Dneskane", který bude 23. dubna v Andělu v Plzni. Taky tam pokřtíme naše CD. Takže určitě všichni přijďte... užít si s námi křest, kde budou CD k dispozici.

Odpovídá

Našemu původnímu bubeníkovi se to moc nelíbilo, takže řekněme za 14 dní od vzniku vymyslel Zásadní Změnu. Nemá to nějakej velkej důvod

 

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

© 2014-2023 panJosef.cz