Článek

REPORT: Úmrtí Sida fest 2014

Rok se s rokem sešel, 1. února roku 2014 proběhl další ročník Úmrtí Sida Fest. Letos jsme se na plzeňském Božkově sešli po dvanácté a jako vždy nechyběla nálož punkové klasiky a legend.

U vstupu nás uvítali naši skvělí kamarádi, označili páskou a vyrazili jsme vstříc k davu a na parket. Ke stagi jsme přišli zrovna ve chvíli, kdy na podiu řádila kapela Zputnik z Prahy. Byla jsem naprosto fascinovaná nejenom muzikou, ale hlavně jejich krásnou zpěvačkou s naprosto úžasným hlasem.

E!Ek této kapele chybí informace, pokud jste na akci byli, můžete je zaslat na náš email:info@plzenskekapely.cz

Jako další nastoupila punk-rock´n´rollová legenda N.V.Ú. z Hradce Králové. U stage už se nedalo ani hnout natož projít. Lidi pařili jak zjednaní a chvílemi se zdálo, že rozdupají celý Božkov. Při pecce Pogo, punk a rock´n´roll mě dav skoro vtáhnul do svých útrob. Po N.V.Účkách jsem se potřebovala jít na chvíli vydýchat ven a nabrat další síly.

Zatímco jsem si povídala s přáteli před hospodou, někdo vyběhl ven a zakřičel, že hraje Hubert Macháně. Prostor před hospodou se v okamžiku vylidnil. Podařilo se mi dostat se až úplně před stage. Nehorázný nářez, kotel a lidi jak urvaní ze řetězu. V tu chvíli mě zachránila úžasná ochranka u stage - díky kluci. Když Macháně začali hrát písničku Děvky a chlast, zpíval celý sál a já si říkala, že hrazení před stagí snad ani nemůže vydržet ten nápor a energii lidí.

Slobodná Európa k této kapele chybí informace, pokud jste na akci byli, můžete je zaslat na náš email:info@plzenskekapely.cz

Po zastávce na baště jsem opět vyrazila na špacír mezi lidi. Rozehrála se plzeňská sestava Požár Mlýna. Po účasti na jejich koncertě v Divadle Pod lampou jsem byla zvědavá, jakou show předvedou tentokrát. Nezklamali. Nášup skvělé muziky, energie, lehké akrobacie a srandy. Ze sálu jsem odešla vysmátá.

A za chvíli se vrátila na nýřanské Vyvrhelly SAS. Naběhla jsem s foťákem na podium a začala fotit a točit. Pohled ze stage byl neuvěřitelný – narvaný sál zpívajících a pogujících lidí mě naprosto dostal. Bubeník vydal do mikrofonu pokyn, ať se pogující dav rozestoupí. Když jsem slyšela, že se lidi mají vyhecovat a jít do sebe, lehce mě polilo horko. Kluci tam hodili první tóny písničky Nácek a rozpůlený dav se řítil proti sobě. Začalo nehorázný pogo a ze stage to chvílemi vypadalo jako hromadná bitka. Každopádně infarktová chvilka dopadla dobře a já si oddechla.

Další kapela, kterou jsem za ten večer měla možnost vidět, byla brněnská Inseminační stanice. Inseminačka je známou kapelou, která má vždy pěknou show. I na Sidovi pěkně zaváleli a publikum rozpogovali do šílených otáček. Agro-punk z Moravy prostě jede.

Purgenk této kapele chybí informace, pokud jste na akci byli, můžete je zaslat na náš email:info@plzenskekapely.cz

Letošní ročník Úmrtí Sida Fest zakončila strašicko-rokycanská Provokace bez Legrace, která se na této akci účastnila poprvé. Tahle mladá kapela svým výkonem příjemně překvapila několik zúčastněných, a tím si získali nové příznivce. Na podiu i pod ním to bylo pořádně divoké, a to i tehdy, když se mikrofonů ujalo pár kamarádských fanoušků. Nakonec se s publikem rozloučili jejich protifašistickým songem Soused a dvěma coverovými stálicemi Mámou od SPS a (skoro tradičně) písní Nikdo nepřišel od Starých Pušek.

Punková akce se spoustou skvělých kapel, muziky, zábavy, úžasných fanoušků, kteří to pekelně rozjeli a piva tekoucího proudem. Velká poklona a respekt patří organizátorům, protože uspořádat takovou akci dá hodně práce, času a úsilí.

Co víc dodat? Život se má žít, takže příští rok na Sidovi, ano?

Kompletní fotoreport najdete na chich.rajce.idnes.cz nebo
soukupjoseph.rajce.idnes.cz

© 2014-2023 panJosef.cz