Článek

ÚVAHA: Tužky a jehly aneb nostalgie v muzice

Vydat v dnešní době CD ve fyzické formě je už mírně řečeno přežitek. Kapely různorodých žánrů to přesto rok co rok dělají. Ptáte se proč? Nejrozumnějším vysvětlením, je dle mého uspokojení konzervativnějších fanoušků, kteří si rádi zařadí CD do své sbírky, pročtou si přiložený booklet, nebo zkrátka rádi vyženou pavouky ze svých autorádií. Umisťováním hudby na internet, nástupem mp3 přehrávačů potažmo později chytrých telefonů, dostali tradiční „cédéčka“ velikou „ťafku“. Fyzický nosič dnes v podstatě nikdo nepotřebuje notorický stahovač bude i nadále stahovat nelegální kopie zdarma, a poctivec dnes může oblíbeného interpreta podpořit koupí digitální kopie, kterou si následně rozkopíruje pro vlastní potřebu kam mu jen libo.

Kam tím mířím? V dnešní době můžeme poslouchat muziku ze všech možných přístrojů v perfektní kvalitě. Ovšem, atmosféru navinování MC kazet tužkou číslo 3 a reálné praskání gramofonu, na internet zkrátka nedáš. Co se týče kazet, některé české ale i slavné zahraničí kapely se rozhodli kromě triček, kšiltovek, klíčenek a podobných suvenýrů, přidat právě i již zmíněné MC kazety. Pamětníky z řad fanoušků kapel, které pamatují časy kdy kazeťáky „hráli první housle“ to jistě potěšilo. Co mi ale vyrazilo dech, bylo zjištění že existuje i kazeta s písněmi Justina Biebra. Nerad bych škatulkoval fanoušky interpretů podle věku, ale tipoval bych že fanoušky tohoto kanadského zpěváka asi tento nosič moc nenadchnul. 

A do třetice všeho dobrého, mám na mysli staré dobré desky, nebo jak se dnes s oblibou říká: vinyly. Tento nosič zažívá obrovský boom. Do prodeje vinylů se pustili nejen známé mainstreamové kapely, ale i legendy českého punku jako jsou Totální Nasazení či SPS. Některé fanoušky tato retro vlna tak nadchla, že začali skupovat vinyly ve velkém, ač žádný gramofon ani nevlastní.

A jak to máte vy? Dáváte přednost moderním technologiím? Nebo se také rádi vracíte o pár let nazpět?

Pokud patříte stejně jako já k té druhé zmiňované skupině jistě vás zaujme pozvánka na burzu CD a vinylů která se bude konat v plzeňské papírně 16. února 2019.

© 2014-2023 panJosef.cz