Článek

Totáči se v Rokycanech vrátili ke svým kořenům.

Punková apokalypsav Rokycanech svou dlouholetou tradici. Její první ročník se konal 21. 12. 2012, kdy měl dle četných konspiračních teorii nastat konec světa. Podle tohoto "magického" data dostala také svůj název. Konec světa nenastal, a tak se "apokalypsa" koná (s vyjímkou loňské koronapauzy) každoročně. Za svou dobu už na ní zahráli více či méně známá jména tuzemské punk-rockové scény. Z důvodu velkého zájmu se organizátoři rozhodli, že by se akce nemusela konat pouze v předvánočním čase a tak se 10. 7. 2021 v Hospůdce u Pardála, uspořádala Punková apokalypsa vol.8 .

Na line upu byli tentokrát 4 účinkující kapely: Důležitá IN Formace, Drunken Rabbits, Velký Voči a jako headlineři dorazili do Rokycan, po dlouhých 8 letech, Totální nasazení. "Totáči" (jak se kapele přezdívá) se tehdá představili v již dnes dávno zrušeném klubu "Kasíno" na maličkém podiu. Při příjezdu do Rokycan jim mohlo lehce zatrnout, protože je nečekalo podium o moc větší. Navíc před osmi lety se "Totáči" představili ještě ve tříčlenné sestavě. Nicméně podařila se věc nevídaná, a na malé podium v Hospůdce u Pardála se vměstnala celá tato slánská banda tentokrát již v sestavě: Sváťa, Karloss, P.P.Cvok a Franky i s věžatou aparaturou.

Celou akci zahájili plzeňští Drunken Rabbits a už v této chvíli se řada dychtivých posluchačů přesouvala do prostoru před podiem. Ke konci jejich produkce se už rozjíždělo divoké pogo. Mnoho posluchačů si přišlo zblízka poslechnout také Důležitou IN Formaci, hrající punk-rock doprovázený akordonem. Početný dav pod podiem fungoval na jedničku a dokonce si některé refrény "střihl" společně s kapelou. Po vyvolaném přídavku a ukončení setu Důležité IN Formace, bylo potřeba se trochu občerstvit, zvolnit, a připravit se na koncert headlinera.

Na podiu zhasla světla a kromě občasných výkřiků z davu byl slyšet pouze sample startujícího letadla. Hřmot leteckých motorů náhle rozřízl zvuk kazoo. "Totáči" zahájili svůj set ústřední písní z jejich nejnovějšího alba Kazoo or die, a pod podiem se rozjela doslova mela. To, že bubeníci to občas nemívají jednoduché a nejsou tolik vidět jako ostatní členové kapely, na vlastní kůži okusil Franky, který za obrovskými aparáty nebyl z pravé strany vůbec vidět. Slyšet byl ovšem výborně, stejně jako zbytek kapely, v textech bylo rozumět každému slovu. Pochopitelně největší úspěch sklidily starší osvědčené pecky jako Pohádka o Bídě nebo třeba Don Quijote de la Ganja. Refrén písně Nazi Czech musel být slyšet snad až na Rokycanské náměstí. Pro Totální nasazení to musel být velice netradiční koncert, přeci jen mimo jiné i na jejich domovském festivalu Valník, konající se v letním kině Slaný, mají od pogujícího davu poměrně řádný odstup (mezi podiem a zábranami je hluboký prostor určený pro orchestr). Tentokrát to však bylo "face to face" a pařící dav dělili od "totáčů" spíše centimetry.

Bylo to úplně úžasný, byl to návrat ke kořenům, úplně parádní koncert! Moc děkujeme za pozvání a doufáme že se vrátíme do Rokycan dříve než za 8let!

Uvedl baskytarista Totálního nasazení Sváťa Šváb, bezprostředně po koncertě.

Jako závěrečná píseň nemohlo zaznít nic jiného než Černobílý svět a jelikož si početná skupina posluchačů pod podiem vyvolala přídavek, "Totáči" zahráli navíc ještě píseň "RomSKA", která stejně jako úvodní "Kazoo or die" pochází z nejnovější desky, a taktéž v ní kazoo hraje ústřední roli.

Závěr celé akce měl poněkud trpkou příchuť. V průběhu závěrečné části koncertu, kdy vystupovala kapela Velký Voči, dorazila na základě oznámení městská policie, a tak bylo bohužel nutné aby svůj set o něco zkrátili. Policie byla více než vstřícná. Tak snad příště vše dopadne na jedničku.

© 2014-2023 panJosef.cz