Článek

TOP 5 tipů pro kytarového prokrastinátora

Nouzový stav se nám opět prodloužil a vidina koncertů je nadále v nedohlednu. Co naděláme, na Netflixuuž jsme vše zajímavé viděli, knihovnu jsme oprášili už před nějakou dobou a na zkoušky s kapelou se teď chodí tak nějak více z donucení, když už nad námi nevisí ten imaginární bič v podobě blížícího se koncertu. Nicméně pro zapálené kytaristy zde máme pár tipů, jak se zabavit se svou kytarou a třeba se i něco nového přiučit.

Rádio a Youtube

Jakkoliv to zní banálně, věř, že prosté hraní s rádiem nese své ovoce. Stačí jen pustit, a prostě si zaimprovizovat. Je ve finále úplně jedno, jestli v tu dobu hrají Metallicu nebo Moravanku. Naučíš se tak nejen poslouchat harmonie jednotlivých skladeb, ale i vnímat rytmus. Když budeš takto cvičit pravidelně, tak zajisté pocítíš výsledek, až budete zase jednou ve zkušebně jamovat. Pokud nechceš hrát s náhodnými skladbami, tak jednoduše zapni Youtube a vybírej podle svého vkusu.

Pořady na Kytary.cz

Jakkoliv teď asi nadáváš, že je to placená reklama, tak tě můžeme rovnou ubezpečit, že rozhodně není. Klidně nadále nakupuj ve svých oblíbených hudebninách, kde ti to vyhovuje nejvíce. Avšak, jak jsme již zmiňovali například Youtube, musíme tomuto shopu nechat, že na svůj kanál přidávají pořady, které za zmínku rozhodně stojí.

Spíše pro příležitostnější hráče na akustickou kytaru, jsou určené tzv. Hospodské odrhovačky, kdy vás jednoduchým způsobem moderátor učí jak zabrnkat ty Kaťáky, Kabáty, či Žlutýho psa... zkrátka takové ty pecky, které se vyplatí umět, když sedíte někde u táboráku. Okoř a Stánky už všem lezou krkem, a vy si přece chcete zazpívat to, co všichni znáte. Výuka je podaná srozumitelně, místy i vtipně, a pokud máš občas problémy s pamětí, kdy nevíš jak se jednotlivé akordy drží, tak zajisté oceníš grafické znázornění akordů, které v pořadu nechybí a značně napomáhají ke zvládnutí jednotlivých písniček.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Pro příznivce hry na elektrickou kytaru, nemohu nezmínit: Kytarovou školu Honzy Homoly. Honza Homolaje kytarista kapely Wohnout. Pokud třeba tahle kapela nepatří mezi tvoje oblíbené, vůbec to nevadí, protože o téhle bandě tento pořad rozhodně není. Honza ve svém pořadu hravou formou vysvětluje jak zvládat různé techniky hry na elektrickou kytaru, jak odbourat případné zlozvyky a osvojit si základní návyky, které ti značně pomohou do budoucna, ať už hraješ vlastně jakýkoliv hudební styl.

Pro milovníky tabulatur je tu Songsterr.com

Pokud patříš mezi příznivce tabulatur, tak Songsterr.com bude přesně pro tebe. Jedná se o obrovskou databázi skladeb, které jsou rozepsány do tabulatur. navíc máš možnost, si i jednotlivé party poslechnout a zjistit tak, jestli se učíš vše harmonicky správně. Některé funkce tohoto webu, jsou však zpoplatněné, je tak čistě na tobě, zda některé funkce oželíš, a nebo nějakou tu "kačku" zainvestuješ. V databázi nejsou pouze skladby od slavných kapel, ale obsahují i tabulatury na různé znělky z filmů seriálů, či videoher. Co se takhle naučit zahrát znělku z Game of Thrones?

Zaujmi pomyslné místo ve Tvé vysněné kapele na GuitarBackingTrack.com

Naučit se zahrát kupříkladu moji oblíbenou The kids aren't alright od The Offspring může být sice fajn, ale bez kapely to může znít poněkud fádně. Tento problém perfektně vyřeší web GuitarBackingTrack.com, kde si zdarma můžeš zahrát s nahrávkami, které mají smazanou kytarovou stopu. Můžeš se tak virtuálně stát kytaristou, právě zmiňovaných The Offspring a chybějícího kytaristu zastoupit. V případě, že písničku zatím nezvládáš v originálním tempu, zajisté oceníš možnost zpomalení. Raději pomalu a pořádně, no ne?

Rocksmith 2014

Na závěr něco na odlehčení. Videohra Rocksmith 2014 je fajn volbou, když už máš ve tvé herní knihovně vše dohrané, ale něco by sis prostě zapařil/a. Pomocí speciálního kabelu je možné jakoukoliv elektrickou kytaru připojit ke tvému Xboxu, Playstationu, či PC. Následně si vybrat z nabídky písní a podle tabulatur, které k vám postupně přilétávají zkrátka hrát a zase hrát. Zajímavou funkcí je bezpochyby dynamická obtížnost. V praxi znamená, že když v průběhu písně hra usoudí, že to moc nezvládáš, odpustí ti některé složitější pasáže, vyhrávky atp. Pokud ovšem algoritmus dojde k závěru, kdy navzdory nastavené nejnižší obtížnosti, hraješ jako Satriani, nastaví se obtížnost tak, aby ses co nejvíce přiblížil/a originálním partům. Pokud tě zajímají podrobnosti, mrkni na naší recenzi této hry.

A nebo naši videorecenzi:
https://www.facebook.com/watch/?v=292341225035849

Tak to je všechno, přejem ti v téhle nelehké době hlavně hodně zdraví a plno kytarových zážitků. Máš nějaké další tipy? Pochlub se nám v komentářích.

© 2014-2023 panJosef.cz