Článek

Slobodná Európa rozhýbala Divadlo pod Lampou!

Od vydání alba Trojka skupiny Slobodná Európa uplynulo už dvacet let. Jako oslava těchto kulatin probíhá tour o devíti štacích a Divadlo pod Lampou hostilo jednu z nich v sobotu 17. března 2023.

Slobodná Európa / Foto: Martin Hanáček

Hodinky hlásily třičtvrtě na devět a z reproduktorů začalo znít mluvené slovo v podobě hlášení rozhlasové stanice Svobodná Evropa, jejíž název skupina převzala. Mezitím z backstage nastoupila legendární pětice slovenských punkerů, která hlášení nahradila živou hudbou. 

Show začala, stejně jako připomínané album, skladbou Za 5 minút 12. Hned během ní bylo znát, že Slobodka má i u nás silnou základnu a diváci podpořili výkon svým zpěvem, který neutichal ani při následujících Pes a Relatívny pokoj. Zpěvák Whisky nám na přeskáčku přednesl celou oslaveneckou desku doplněnou dalšími známými hity jako Čo sa stalo s naším životom, Nikdy to tak nebude, nebo Podvod. Došlo i na krátkou vzpomínku, jak se odsud z koncertu v roce 1992 vraceli Unavený a Zničený. Na dvojici Shut Up a Nechcem být šišatý se zpěvu chopili kytarista Sveťo s basákem Rasťom. Na výkonu skupiny se nepodepsal ani chybějící kytarista Laco, kterého zastoupil náhradník Bálik. Pod pódiem panovala spíše nostalgická atmosféra, nějaké větší pogo se rozpoutalo jen při starších rychlejších věcech, jako třeba Pakáren, nebo přídavková Analýza dokázala hovno, provázející kapelu od jejího začátku, kterou se s námi pro dnešek rozloučila. 

Na první pohled sice bylo znát, že divoké časy mladé punkové Slobodky jsou za námi a dnes už se spíš vzpomíná, skupina s tak bohatou historií si to však může dovolit a kdo by chtěl vzpomínat i doma, mohl zakoupit loňské výběrové LP. Já jako příslušník mladší generace sice neodcházím nostalgicky naladěn, ale rozhodně nelituji, že jsem se na tuto událost vydal.

+ 26 fotek
© 2014-2023 panJosef.cz