Článek

ROZHOVOR: Stars are so Far - melodický pop-punk

Jak jsme již zmiňovali v reportu z 31.5.2014, kde probíhal křest nového alba, kapelu Stars are so Far jsme pro vás také vyzpovídali. Proč se změnil název? Jak se změnila sestava? Jaké mají kluci plány do budoucna? Odpovědi na tyto otázky nám ochotně poskytli Matěj Novák a Lukáš Monhart.

Proč se změnil název z původních Los Pedofilos na Stars are so Far?

Mates: Zdálo se nám to hloupé. Třeba náš bubeník hrál ještě v jedné kapele a když se zmínil, že hraje ještě v Los Pedofilos tak na něj koukali ve stylu: ,,Proboha, co to je za název“? A s tímhle názvem přišli ostatní členové, tak jsme se prostě tak přejmenovali.

Mony: Los Pedofilos se k nám hodilo na základní třídě, přece jenom jsme trochu dospěli a začali hrát trochu jinou muziku, a proto jsme museli přijít s novým názvem a začít s čistým štítem.

Mates: Od některých fanoušků slyšíme, že původní název byl lepší. Ale vymýšleli jsme to na základce v osmé třídě, takže to chtělo nějakou změnu.

Název Alba zní Mladého vlka....

Mony: Mladýho! Nespisovně!

Mates: Já když jsem dělal obal na CD, tak jsem tam měl taky „MLADÉHO“ a hned mě zprdli, že jsem moc spisovnej. (Smích)

Dobře, název alba zní Mladýho vlka starý triky nenaučíš. Lajka ihned napadne, že jste se inspirovali starým českým příslovím „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Jaký význam má tato vaše verze?

Mates: Je to podle stěžejní písničky z toho alba. Tam se tedy jmenuje jen „Vlk“ a v tom refrénu se to tak zpívá.

Mony: Skládal to náš bicí Minťas, takže popravdě nevím, nad čím zrovna přemýšlel, ale podle mě to znamená, že se máme stále co učit, občas uděláš ty stejný chyby, kterých je třeba se v budoucnu vyvarovat a ponaučit se z nich.

Mates: Já se přiznám, že jsem k téhle písničce přišel jako slepej k houslím, když už jí kluci měli nacvičenou tak jsem si tam jenom něco zabrnkal.

Od původní sestavy jste posílili. Přišel nový kytarista. Důvod byl tedy jasný? Přidat sóla, vyhrávky a ještě více oživit Vaši muziku?

Mony: No samozřejmě, zkrátka, aby to nebyl punk (smích). Dělám si srandu, i punkový kapely mají dvě kytary, zkrátka jeden hraje základ a druhý tam vkládá vyhrávku. Další důvod je ten, že Kuba je náš dlouholetý kamarád a výborný kytarista, kterému chutná pivo.

Mates: Mě to vyhovuje, když zpívám tak se mi tam špatně dávají vyhrávky. Druhá kytara je určitě přínosem. V téhle sestavě hrajeme necelé dva roky.

Kdo je autor vašich textů?

Mates: Novější písničky skládá většinou Mony, krom asi jedné kterou napsal Martin, což je tedy ten „Vlk“ a ty starší písničky, psal dříve můj otec. Teď už skládáme sami.

Kde máte zkušebnu?

Mates: Zkoušíme ve starých kasárnách ve Strašicích, tam je takový komplex, který obec vymezila pro strašické kapely. Takže jsme v sousedství s Atombordel, Vapid. Krom Sex Deviants jsou tam snad všechny místní kapely.

Jaké máte plány do budoucna? Kde se na vás fanoušci mohou těšit?

Mates: Na festivalu Koupák Vítá léto ve Strašicích a jinak v srpnu v Mýtě v Sokolovně. Žádné větší plány zatím nemáme.

Mony: Rádi bychom skládali muziku jako do teď, hlavně se chceme posouvat dopředu, přicházet s novými nápady, oslovit naší muzikou více lidí, i když to se nám moc nevede. Škoda, že v tomhle regionu lidi na koncerty chodí míň a míň, ale s tím nic nezmůžeme, je to asi dnešními technologiemi, díky nimž se čím dál víc lidí baví pouze pomocí internetu a nemají náladu jít na pivo a bavit se s přáteli na koncertě. Nevím proč, ale například v Liberci hudební scéna funguje skvěle, asi výjimka.

Ještě mě mrzí, že nás spousta lidí odsoudila za to, že jsme začali skládat více melodičtější písně a změnili název, ale těžko něco vysvětlovat lidem, kteří jsou zakomplexovaní a nenechají se přesvědčit o tom, že jsme šli správným směrem a začali dělat muziku, která nás víc baví a naplňuje.

Určitě přijďte na skvělý festival Koupák vítá léto ve Strašicích, kde Nás můžete slyšet od 12:50. Spolu s námi vystoupí kapely jako Houba, Punk Floid, Sex Deviants a další, letošním výběrem kapel jsem opravdu potěšen.

Některé písničky jste nahrávali znovu. Například Love song, ve které zazní i Veronika Kasíková z kapely SARS. Proč jste se rozhodli Veroniku do nahrávaní angažovat?

Mates: Jednoduchá otázka! Neumíme zpívat!

Mony: Na koncertech je to jedno, neznám moc lidí, kteří by stáli u pódia a poslouchali, co zazpíváš dobře a co špatně, my to tak taky berem, vždycky se to dá nějak zazpívat, někdy se to povede líp a někdy hůř, bohužel zpěváci se z nás asi nikdy nestanou, ale s tím se dá žít. Ale když máme jít do nahrávacího studia, tak potřebujeme někoho, kdo zpívat umí.

Mates: Člověk od nahrávacího studia nám řekl, ať si seženeme někoho jiného, kdo to za nás odzpívá. Nakonec nám Verča vypomáhala v některých pasážích, které tedy vystřihla na první pokus. A ve výsledku to zní moc pěkně.

Jaké máte vzory?

Mates: Hodně nás ovlivnili Blink182, mě osobně Iné Kafe.

Mony: Za poslední dobu jsem změnil názor na mé oblíbené kapely, dřív jsem měl rád například Rybičky 48, ale zdá se mi, že se snaží hrát pouze to, co chce většina lidí v republice slyšet, jednoduchý tuctový rádiovky a většina textů stojí za hovno, i když se přiznám, že je na programu některých českých festů a majálesů vidím stále rád, jelikož většina těchto akcí je postavená na vydělání co nejvíce peněz, takže mezi profláklými českými kapelami si je stále rád poslechnu.

Máme u nás spoustu lepších kapel hrající kvalitní muziku, které ale bohužel nikdy tak slavné nebudou, protože hrají to, co baví je, ale to hodně lidí nedokáže ocenit.

Co se týká skládání našich písní tak nekoukám na to, aby to znělo jak ta, či ta kapela, naopak se snažíme být více originální a přicházet s novými nápady. Bohužel té inspiraci se nevyhne asi nikdo.

Začínal jsem na Houbě, to už je taková moje srdcovka. Nyní poslouchám spíše zahraniční kapely- Man Overboard, Worthwhile, Have Heart, Blink 182, ale i u nás je dost kvalitních kapel, například Call Tracy, Skywalker, Fakedown, Selfish, Criminal Colection.

Jak probíhalo nahrávávání?

Mates: Nahrávali jsme v Kdyni. Smekám před tím pánem ze studia, protože měl opravdu pevný nervy. Nejdřív jsme tam jeli na tři dny a nahráli basu, bicí a kytaru. Poslední den jsme nahrávali zpěvy, ale jak už jsme řekli, nebylo to nic moc. Příště už jsme přijeli s Verčou. Zaslechli jsme i názory, že je hodně zvláštní že jsme 4 kluci a najednou s námi zpívá slečna. Osobně si myslím, že to rozhodně albu neuškodilo.

Co by jste vzkázali fanouškům?

Mates: Určitě choďte, Protože mi přijde, že dnešní mládež na živou hudbu moc nechodí.

Mony: Neseďte za počítačem, když se ve Vašem okolí děje nějaká akce, choďte ven s kamarády, povídejte si o muzice, podporujte kapely a to jak koupí trika, CD nebo navštívením koncertu. Mějte se hlavně rádi.

Jinak jsem moc rád, že už v tak muzikou zapadlém kraji vzniknul projekt PlzeňskéKapely.cz. Je to skvělá věc a přeju hodně štěstí.

© 2014-2023 panJosef.cz