Článek

ROZHOVOR: Plzeňské zpěvačce Kristýně Krčmové se plní její hudební sny!

Zpěvačka a youtuberka Kristýna Krčmová si splnila svůj sen a stala se profesionální zpěvačkou. Na sociální síti Youtube má nyní již přes 24 000 sledujících, kteří sledují její videa, kde tvoří cover verze na písně k filmům od Walt Disney, či učí techniku zpěvu. Momentálně působí také jako zpěvačka v kapele Moodshake. Podpořit jí můžete i na jejím Patreonu.

Ptá se

Jaká byla ta zlomová chvíle, kdy sis řekla, že pověsíš učitelské řemeslo na hřebík a budeš se věnovat hudbě na profesionální úrovni?

Ta zlomová chvíle nastala někdy na jaře tohoto roku, protože jsem si uvědomila, že na tu hudbu nemám vůbec čas a dávalo mi tedy smysl, že jestli něco vyřadím, tak to bude ta práce. Samozřejmě jsem se bála, že nezaplatím nájem, ale musela jsem to udělat. Sice bych se teď měla finančně líp, ale neměla bych tolik času na to, aby se mi nějak rozjela pěvecká kariéra. 

Ale vlastně učíš stále, nemám pravdu?

Původně jsem učila na základce. Prozatím mi to nechybí, protože 30 dětí najednou je pro mě prostě moc. (smích)

Učím sice stále, ale jen ten zpěv. Nevadilo by mi jít například učit angličtinu na jazykovku, ale do normální základky se mi už moc nechce.

Jak vlastně vypadá takový den profesionální zpěvačky, která nemusí vstávat do práce?

Vstávám do školy, jsem v šesťáku na konzervatoři. Tudíž někdy vstávám do školy, někdy ale třeba nevstanu, protože dospávám kšeft z minulého večera. Jinak jsem ve škole každej den.

Dneska ale ne…

Škola mi zabírá mnoho času. Například někdy od devíti ráno do šesté hodiny večer, a pak jedu ještě navíc třeba na kšeft. Středy mám vyhrazené k tvorbě na Youtube. Každý den je jiný.

Ale dnes jsem ve škole být měla. Pššt…

Kristýna se potutelně směje.

O Youtube, Patreonu a hejtech!

Tvá nejsilnější sociální síť je bezpochyby Youtube. Youtubeři mají u nás takovou negativní konotaci lidí, kteří prý nic moc nedělají a berou za to miliony. Je to tedy pravda? Zazpíváš dvě skladby a kupuješ tryskáč?

Já jsem asi taková výjimka, protože u coveru platí, že dostaneš maximálně 5% z celkového výdělku, které bych normálně za to zhlédnutí měla. Z celkového výdělku mám z každého videa asi 50 Kč. Takže je to pro mě naprosto nevýdělečná činnost a dělám to vlastně jen pro zábavu.

Momentálně k tvorbě svých videí zakupuješ již hotové podkresové skladby. Je tu ta možnost, že bychom se do budoucna dočkali videa, ve kterém by ses doprovázela na hudební nástroj?

Mám tři covery u kterých se doprovázím sama. Hraju tam na klavír i na kytaru. Někdy v budoucnu se určitě ještě doprovodím, ale není to pro mě priorita, abych třeba dřela klavír a investovala do toho ten čas. To je vlastně pro mě lepší, to někomu zadat a nebo radši požádat kamaráda, aby mi to zahrál, protože to bych na tom „strávila 10 let“. Za tu dobu už můžu být jinde. 

Dovol mi otázku poněkud na tělo. Na sociálních sítích si ráda děláš legraci z negativních, kritických a až někdy lehce nenávistných komentářů k tvé tvorbě. Jsou chvíle, kdy se nad těmito komentáři nedokážeš povznést, nebo si absolutně vždy nad věcí?

Určitě. Mně tedy nevadí takové ty zcestné komentáře typu: „Neumíš zpívat! Jsi hnusná!“, prostě si jen řeknu, že někdo nemá dobrej den. Ale pak jsou zde komentáře, které jsou hrozně nafouklé, ale je v nich alespoň špetka pravdy. Například v téhle části jsi byla falešná. Já si to uvědomuju, ale zároveň to nafouknou do dost hnusnýho hejtu, a to je to, co se mě už dotýká. Na druhou stranu, ty laciný hejty mám i ráda, protože si z nich můžu dělat srandu na Instagramu. Mám teď připravená dvě videa, která brzy vyjdou, a ty budou celé o nejvtipnějších hejtech, který mi kdy přišly a dělám si tam z nich srandu. 

Vzhledem k tomu, že inspiruješ svoje diváky k tomu, aby i oni zpívali a zveřejňovali videa na Youtube, měla by jsi pro ně nějaký tip, jak se s tím hejtem vypořádat?

Na to si člověk musí zvyknout. Nicméně je potřeba, aby ten člověk věděl, že na tom videu udělal maximum co mohl. Nechutný komentáře nemá cenu řešit vůbec.

Natáčením videí na Youtube si tedy moc nevyděláš. Máš ale také profil na Patreonu, kde si tvůj fanoušek může koupit předplatné a získat nějaké výhody. Je zde možnost získat přednostní přístup ke tvým videím, či například podpisovou kartu? Za cenu nejdražšího členství (tieru) je odměnou nahrání společné písně, kterou uveřejníš na svém kanále. Když si tento tier koupím, co si zazpíváme?

Co chceš, určitě bychom se nějak domluvili. Předpokládám, že člověk, který si tohle koupí zpívat chce a zpívat ho baví. Muselo by to být tedy něco, co by zapadalo do toho mého kanálu, ale jsem přizpůsobivá. Když za mnou přijdeš a řekneš, že uděláme punkovou písničku jako duet, tak řeknu že jo.

Vážně?

Jo, tak slibuju to tam, tak bych to i splnila.

Kristýna se opět na celé kolo směje.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

O Superstar a konzervatoři

V minulosti jsi se zúčastnila pěvecké soutěže Superstar. Myslíš si, že je to správná cesta pro ty, co by se rádi zpíváním živili?

Bohužel v dnešní době je to celkem nevyhnutelný. Je to možnost, jak se co nejrychleji dostat do povědomí lidí. Znám spoustu zpěváků, kteří jsou daleko lepší než já, ale protože nebyli nikdy v nějaké takové soutěži, tak o nich nikdo neví.

A nemyslíš, že je to už v dnešní době zprofanovaná soutěž? Ne tedy jen Superstar, ale třeba i xFaktor nebo Talent?

To každopádně je, ale pořád to může člověku pomoci. Myslím, že teď je to dokonce i lepší, protože v těch prvních řadách sice člověk mohl získat větší slávu, ale zároveň, když se něco nepovedlo, tak se člověk ztrapnil před celým národem. Je ale potřeba, aby člověk neztratil tvář a zůstal věrnej té svojí hudbě a zároveň, aby dokázal jet s těma pravidlama, který jsou tam nastavený, což je nejdůležitější. Myslím si, že se to dá zvládnout, aby člověk nevypadal jako úplnej blbec, ale zároveň byl zajímavej pro televizi. Já to nedokázala…

Je to stále ještě pěvecká soutěž, nebo už je to showbyznys?

Je to showbyznys a myslím si, že vždycky byl.

Někteří zpěváci tvrdí, že neudělali talentovky na konzervatoř. Přesto se prosadili a hudbou se živí. Je podle tebe škola pro budoucího profesionálního zpěváka nutná?

Je to asi o osobních preferencích, kdo se rozhodne říkat si muzikálový herec. Je lepší, aby k tomu měl papír. Jsou talenty, které by smázly všechny konzervatoristy světa, ale vždycky to vypadá líp, když na to máš papír. Každopádně určitě se nestane, že by tě do divadla nevzali, protože nemáš vystudovanou konzervatoř. Tam se kouká jen na to, co umíš. V každém případě tě ta škola připraví. Když se člověk učí sám, tak dělá chyby, které na konzervatoři vlastně přeskočí a tím se jednodušeji posune. Také člověk získá spoustu kontaktů a získá reálnej pohled na sebe sama, protože zjistí, co je vlastně potřeba umět.

O Buskingu, novém klipu a kapele Moodshake

Dokázala by sis představit, že bys zkusila busking?

Jo jo. Už se na to dokonce začínám zařizovat. Sháním si techniku, abych si mohla vzít to malý kombíčko a mikrofon na vozejček a někam jet. Akorát ještě nevím, jak je to s právama, kdybych si pouštěla nějaké karaoke jako podkres, to musím ještě vyzjistit.

Vystupuješ také s kapelou Moodshake, kde jsi spolupracovala například i s Bárou Zemanovou. Jak ses v Moodshake ocitla? Jaký žánr hrajete?
 

Barča u nás chviličku hostovala, byla naprosto skvělá, ale má svojí kapelu. Na základní škole, kde jsem pracovala, jsem měla skvělého kolegu hudebkáře, který mi řekl, že jeho kamarád pořádá konkurz na zpěvačku do své kapely a já ten konkurz vyhrála. Tak jsem se dostala do Moodshake.

Hrajeme převážně funk. Nicméně máme v kapele ještě takovou odnož, což je klasická zábavová kapela, která hraje na svatbách, firemních večírcích, maturácích, atd.  Tam hrajeme prostě pop.

Nedávno jsi vydala videoklip ke své první autorské skladbě Nechci být tvá. Je pravdou, že například ty covery z Youtube jsou optimistické a veselé. Zatímco tvá první autorská písnička je poměrně melancholická. Co tě k tvorbě této písně inspirovalo?

Ono tě možná překvapí, ale můj žánr je vlastně taková smutná balada, totální drama s doprovodem klavíru. Takže ano, sice dělám disneyovky, ale můj pravej žánr je tohle.

Je to smyšlený příběh? Nebo ses inspirovala skutečnou událostí?

Prvotní myšlenku udal producent Václav Hoidekr. Nyní napsal mimochodem celé album pro Terezu Maškovou. Námět byl původně smyšlený, ale v rámci naší roční spolupráce se z toho vlastně stala píseň, ve které mluvím o sobě. 

O dalších plánech a chystaných nahrávkách

Můžeme se v dohledné době těšit na novou skladbu? 

Určitě! Chystám novou skladbu, která bude pomalejší a doprovázená klavírem. Nerada bych se plácala jenom v tomhle, takže je možný, že každá písnička bude naprosto jiná. Uvidíme u čeho zůstanu a z čeho by se někdy mohlo udělat CD. To je ale hodně daleká budoucnost.

Kromě toho, co jsme tady dnes probrali, účinkuješ ještě v nějakých projektech?

Ano, spolupracuju s jednou stránkou s karaoke, kde nahrávám vokály, a to je tedy taky placená spolupráce. Může se stát, že se mi ozve nahrávací studio, že potřebují vokály do písničky, kterou tam zrovna tvoří. Buď tam jedu, nebo si to nahraju sama, protože mám i tyhle možnosti.

Co by jsi vzkázala závěrem lidem, kteří by rádi dělali to co ty?

Vzkázala bych, že žádnej začátek není jednoduchej. I když to ze začátku vypadá, že to prostě nepůjde, tak to člověk nesmí vzdávat. Je to jen otázka času. Nikdy není člověk připravenej začít natáčet na Youtube, nebo hrát s kapelou. Když se Vám ostatní smějou, nebo píšou hnusný komentáře, musíte vytrvat a zlepšovat se.

Moc děkuji za Tvůj čas a doufám, že se brzy uvidíme na nějakém koncertě! 

© 2014-2023 panJosef.cz