Článek

Tragedis, Rambanbám a Bonnie vystoupili v Divadle pod Lampou!

Už je téměř tradicí, že sobotní večery mám vyhrazené pro menší, či větší hudební událost v některém z klubů v Plzni, nebo blízkém okolí. Jinak tomu nebylo ani v sobotu s datem 20. května 2023, jelikož do Divadla pod Lampou přijeli velikáni českého punku Tragedis, doprovázení našincema Bonnie a Rambanbám!

Bonnie

Bonnie | Foto: Karel Vlček

Pokud jste, stejně jako já, tuto událost objevili už dřív (třeba z pozvánky), tak jste jméno tady těch čtyřech uličníků hledali asi stejně, jako zapadlé a do země zadupané trsátko. Nebo ještě o kus marněji… Je to tak. Místo úřadujících šampiónů Múzy a jejich lážo plážo punku měli celý večer zahájit punko–kabaretní Baby Secondhand

Co čert nechtěl, sám principál Bart pár dní před koncertem utrpěl zranění, které mu nedovoluje hrát a zpívat. (Za celou redakci přeji brzké uzdravení, pozn.) Z pochopitelných důvodů se tedy hledala náhrada, která se našla právě v oblíbené partě Bonnie. I když kapela svému punku říká „lážo plážo,“ tak na podiu to spíše připomínalo „hop-skoč-pirueta, k tomu rum a cola.“ Bonnie zkrátka nepatří ke kapelám, který by si jen prkenně odehráli své a táhli domů. Každou píseň si náležitě užívají a – jak je u nich zvykem – zástup věrných fanoušků vše prožívá s nimi. Zazněly všechny klasické vypalovačky, jako „Marienna“, „Ráno“, „Hanka“ nebo „Přespolní zábava“, tak i novinka „Hlemýžď“

No a na závěr se už z publika ozvalo pověstné skandování „Čtyři, dvacet! Čtyři, dvacet!“ Byť tentokrát nedošlo na moshpit ani stěnu a koncert se nesl ze strany publika v umírněnějším duchu, tak měl jen jednu chybu. Skončil příliš brzo. Tak zase na viděnou, vy uličníci!

+ 23 fotek

Tragedis

Tragedis | Foto: Karel Vlček

Jako další přišlo na řadu největší lákadlo večera, aspoň soudě podle triček velkého procenta diváků. Jindřichohradečtí Tragedis letos slaví 15 let na české hudební scéně a plzeňské Divadlo pod Lampou byla jednou ze zastávek v rámci oslavného turné po celé zemi. 

Již během zvukové zkoušky se prostor pod podiem viditelně zaplnil a napětí bylo cítit víc než vůně všudypřítomného pěnivého zlata z Plzně. Toho a možná i něčeho silnějšího si však ve velké míře dopřáli předem i samotní muzikanti. Zpěvák Vojta Petrů začal koncert omluvou, že naposledy to s kámošem alkoholem trochu přehnal a následky ještě úplně nedozněly. Že by inspirace od Sex Pistols? Kdopa ví… Tragedis publiku naservírovali co nejlepší kulturní zážitek, i na úkor pařby den předtím, kdy hráli v Českých Budějovicích společně s Rambanbámem. A to neznáte plzeňské punkáče, kteří rozpoutali takové pogo, že se i holkám nahoře na baru musely klepat skleničky! 

Tančilo se, skákalo z podia a bez myšlenky na oddych se pařilo, jak to umíme jen u nás. Co se setlistu týče, stejně jako Bonnie, i Tragedis vsadili na jistotu a fanouškům předložili menu toho nejlepšího, co za těch 15 let vyplodili, včetně závěrečné „Když punkáči stárnou“, která zvlášť ten večer dostala nový rozměr. 

+ 51 fotek

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Rambanbám

Rambanbám | Foto: Karel Vlček

Kotel ještě nestačil ani vychladnout a už si to na podium mašírovali kluci a holka z chlumčanské party Rambanbám. Na západě velice oblíbený hudební projekt, čítajíc velkou škálu rozmanitých muzikantů a nástrojů, včetně harmoniky, trumpet, či pozounu, ukuchtil stále hladovým divákům pod Lampou guláš ze směsice punku a skáčka, za který by se nemusel stydět ani Gordon Ramsey, kdyby někdy místo vařečky vzal do ruky kytaru.  

Hned během prvních taktů úvodní pecky „Hubert“ bylo jasné, že se bude pokračovat v nastoleném tempu. Harmonikář a zpěvák pan Josef nestihl ani plně roztáhnout svůj nástroj (či otevřít pusu... :D) a publikum opět rozjelo mašinu, až se Lampa otřásla v základech. „Ramboší“ neponechávali nic náhodě a přikládali pod kotel další a další chytlavé kousky, jako třeba „Eha“, „Marie“ a „Zloděj bot.“, který se vyklubal, opět, jak jinak než z pana Josefa. 

Nesmíme zapomenout ani na samozvanou hymnu celého města plzeňského „Copa je tuto“, kterou jsem tak poprvé mohl slyšet naživo a bez které by je nikdo z nás z podia asi nepustil. Jedinou větší pauzou byl proslov, ve kterém bubeník Tony Apfelmanů představil nového člena Rambošrodiny, kytaristu Davida Šmuhaře

+ 50 fotek
Rambanbám | Foto: Karel Vlček

Na to, že to pro Dejva bylo prakticky „odpanění“, zvládl to vše na výbornou, a dokonce si několikrát za večer po zásluze vysloužil i skandování svého jména. Nepamatuji si, že by někdo zažil lepší premiéru. Snad i Tommy Johannson ze Sabatonu by záviděl.  

Poté se pokračovalo zvesela dál a než by někdo řekl „vošouch“, byl tu konec setu. Ten by málem nastal dřív, protože rozjařený kotel na chvilku „umlčel“ frontmana Josefa, když mu vykopli kabel od mikráku. Jeho to však nezastavilo a poslední píseň zazpíval „natvrdo“ jen do stojanu. Asi má pod tou svou bekovkou schované nějaké cheaty. Nebo soustavné pití Prazroje a jezení vošouchů dělá své. To ví nejspíše jen on.  


Avšak můžete se ho na to zeptat na některém z dalších koncetů! On vám to určitě – za malý úplatek – rád prozradí. Do té doby… Hudbě zdar a té plzeňské obzvlášť!  

© 2014-2023 panJosef.cz