Článek

Prasofest 2022: Vlčtejnský fesťák pro všechny příznivce našláplé muziky

Dne 6.8.2022 se pod zříceninou hradu Vlčtejn konal již devátý ročník akce jménem Prasofest. Program festivalu byl velice pestrý a na své si zde přišel opravdu každý návštěvník. 

foto: Martin Hanáček

První kytarové riffy, které se rozezněly areálem Prasofestu, patřily kolínské punk-rockové partě Prasákův Gauč. Ta se musela popasovat s nevděčnou pozicí první kapely, což pro její členy nebyl žádný problém. Podařilo se jim svou energickou hudbou zaujmout slušný počet posluchačů a při posledním songu "Kekel Z Pekel" i některé rozezpívat. 

Na již zahřátém pódiu se po krátké pauze objevil písničkář Záviš, jenž předchozí punk-rock nahradil svým vlastním hudebním žánrem – pornofolkem. Už před prvním zachvěním strun jeho kytary byl prostor před pódiem plný nedočkavých fanoušků, kteří se už nemohli dočkat na notoricky známé hity, jako "Zbyl jsem tu sám", "Dvě panenky" nebo třeba "Nenázvuhodná prasečina". Těch všech a mnoha ostatních se v průběhu koncertu dočkali a Záviše hlasitě vokálně doprovázeli. 
 

foto: Martin Hanáček

Uskupení, které následně festival uvalilo zase do více punkové atmosféry, byla kapela V.V.Ú. s výrazným frontmanem Štěpánem Málkem. Pod pódiem se ihned vytvořil kotel a začala pořádná jízda. Na songy, jako "Jen jedna příchuť", "Sestro", "Loser", "Tequila Death" a mnoho dalších, se pogovalo jedna báseň. Zazněl třeba i cover na píseň "Podvod" od Slobodné Európy. Ten byl věnován již zesnulému členovi této zásadní slovenské kapely Braňu Alexovi.

Za nedlouho poté na stage nakráčeli nejznámější představitelé českého horrorcoru Řezník a Desade jakožto Sodoma Gomora. I ti byli většinou publika přijati velmi kladně, avšak někteří návštěvníci se při jejich koncertu stáhli spíše do ústraní. Byla možnost slyšet ty nejznámější tracky, jako "Ta holka v mym sklepě", "Éra Déra" nebo "Proč bych měl řešit tenhle shit?"    

Úplně jinou atmosféru pak nastolila kapela V3Ska ze Stoda u Plzně. Po morbidních a temných textech Sodomy Gomory bylo najednou slyšet veselé skáčko této devítičlenné bandy. Skupina sklidila veliký úspěch a z prken, co znamenají svět, měla výhled na pořádný kotel tančících lidí. Ty neochudila o pecky, jako "Hracholusky", "Mary Jane" ani "Pořád".

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Po nich vyrazila rozbalit svůj set punková kapela Plexis v čele s Petrem Hoškem. Hned při první písni "Slepý náboje" se pod pódiem strhlo nekompromisní pogo a celý parket byl natřískaný pařícími pankáči i nepankáči. Zpěvák zřejmě nebyl úplně ve formě, ale naštěstí mu se zpěvem dostatečně pomáhali kytarista a basák.  Bohužel z důvodu časového skluzu způsobeném zbytečným zdržováním ze strany kapely nedošlo na písně "Svět jsou bary" a "Půlnoční rebel" , jelikož zvukař kapele po několikátém vyzvání k zakončení koncertu vypnul zvuk, jak uvedl pořadatel akce. 

Pozn. šéfredaktora: Při uvedení článku nás kapela Plexis upozornila, že dle jejich mínění zkrácení produkce nebylo způsobeno vinou kapely a mají pro to své vlastní vysvětlení. Zde si každý čtenář musí udělat obrázek sám.

To publikum i kapelu velmi zamrzelo a dávali hlasitě najevo, že chtějí, aby se ještě hrálo. Už to ale nebylo nic platné a tak Petru Hoškovi nezbylo nic jiného, než na zvukaře ukázat prostředníček a odbelhat se do backstage.

Jako další se na Prasofestu představila nu-metalová kapela z Prahy Cocotte Minute, která sice nabrala zpoždění zdlouhavým zvučením, ale za to, co mělo přijít, se to vyplatilo. Následovala totiž pompézní show, která naprosto uhranula všechny posluchače. Kapela zahrála hity, jako "Králům koruny", "Kopem", "Punk off kha" a spoustu dalších. Charismatický zpěvák Zeller vyzval lidi i k tzv. wall of death.

Předposlední vystupující skupinou byla příbramská punková kapela E!E, která to taktéž pořádně rozjela. Zazněly samé známé songy, jako třeba "Mravenec", "Míša", "O všem" nebo "Pelikáni". Pod pódiem byla mela a nechybělo ani Bořkovo tradiční "hraní" na kytarový futrál.

Celý festival zakončilo punkové trio z Nýřan S.A.S. Na ty už publikum vinou pozdní hodiny a chladného počasí výrazně prořídlo, ale i tak se kapele podařilo rozhýbat spoustu fanoušků. Nechyběly písně, jako "Jim nestačí málo", "Fotr" anebo novinka "Blejt".

Návštěvníci, kteří se po konci Prasofestu rozhodli k přespání využít stanové městečko, se druhý den ráno dočkali vstřícného gesta od pořadatelů ve formě česnečky zdarma a pak mohli s plným žaludkem a dobrým prožitkem odjet. 

Fotoreport

+ 62 fotek
© 2014-2023 panJosef.cz