Článek

RECENZE: Míla Orcígr a jeho zbrusu nová Abstina

Očekávané CD Míly je na světě! Před pár dny jsem jej obdržel přímo od Míly a hned jsem jej zasunul do přehrávače, abych si mohl vychutnat očekávané dílo.

Představovat Mílu Orcígra je asi zbytečné. Proslul v kapelách GEPARD, zahrál si i po boku Richarda Kybiceve slavném a komerčně známém TURBU a v mnoha dalších Plzeňských rockových formacích jako jsou Sifon, Kohn apod.
Míla je odchovaný hardrockem a číší to zněj jako láva. Člověk si při jeho poslechu okamžitě vybaví kapely jako Whitesnake, Deep Purple, ale i Saga či Eloy nebo Asia, Survivor apod.Myslím,že je věčná škoda,že nepůsobí v kapele kde by zúročil svůj osobitý um a kde byl měl svůj prostor, aby vynikl v tom, co mu je opravdu dané a blízké. V současné době můžete Mílu live slyšet se skupinou Turbo revival. Hned úvodní skladba Introdukce je Mílovo výpovědí co mu sedí a po čem zřejmě prahne, prvky jazzrocku přecházející až do swingu alá J.Lord s kytarou M.Rajtmajera zní opravdu zajímavě. O bicí se k téhle věcičce bravurně postaral Roman Pezlar,ex Extraband či Whitesnake revival. Následuje Proroctví s kytarou Tomáše Navrátila (Kohn), což je taková svižná bigbítova skladbička s úžasným hlasem Radka Zíky,který posouvá svým hlasem tenhle song ještě výš a dává mu ještě větší rozměr. Líbí se mi kontrast zvuku Mílových klapek a kytary v mezihrách. Tenhle styl Mílovi rozhodně sedí včetně spojení Radkova hlasu! Tohle mě baví! Hardrock jak má být!

Až se rozední s intrem Míly, kde se opravdu vyřádil, je bombastický, takhle tady nikdo nekomponuje a tato věcička je celkové jiná, jak stavbou harmonie, kterou střídá melodicky refrén, z kterého je patrno plzeňskej bigbít, tak i Mílovo klávesama, kde si bohatě vyhrál se zvuky, což se mi opravdu hodně líbí! Zdeněk Jakubec, který tuhle skladbičku nazpíval, tomu už jen nasadil pomyslnou třešničku na dortu. Zpívá mu to naprosto famózně a kytara mistra rychlých tónu, českýho Malmsteena Miroslava "Jabko" Hanuše tomu dává ten správný říz! Holt kdo umí, prostě umí a Míla ví, kým se obklopovat!
Celé CD se nese v duchu Míly, což jsem velice rád, každý pozná kdo tu tomu velí, což je správně a rozhodě na Abstině neabstinuje Míla a to se Mílovi rozhodně slušně povedlo, páč o Mílovi to je především! Děkuji Mílovi za tento hudební skvost a věřím, že o něm určitě ještě uslyšíme a Já už se na to těším!

© 2014-2023 panJosef.cz