Článek

RECENZE: Plzeňské Discovery (2) - Rambanbám

  • Rambanbám

V potemnělé nálevně na okraji Chlumčan, seděl na barové židli postarší muž s plnovousem. Byl oděný do černého fraku, a na hlavě černý cylindr. Z úst štamgastů za jeho zády, byly slyšet různé, mnohokrát nepravdivé příběhy, o tomto principálovi, kterému nikdo jinak neřekl, než Albert Rambanbám. Štiplavé poznámky a obskurní pověst však nedělali Albertovi příliš velké starosti. Daleko více ho zaujalo staré hrající rádio, ze kterého zněly písně kapely Tleskač. Albert pociťoval velký smutek při pomyšlení, že Tleskače již neuslyší, avšak Tleskač samotný se stal inspirací pro nápad, který se ten večer Albertovi zrodil v hlavě. Založil ska-punkovou formaci, kterou nazval, jak jinak, než Rambanbám.

Jak jste jistě pochopily, naše putování po „Plzeňských Discoverech“ začneme právě v Chlumčanech, a to u kapely Rambanbám. Kluci hrají od roku 2011 a během roku odehrají průměrně kolem 30 koncertů. A jakou muziku že hrají? Kapela sama sebe prezentuje jako protagonisty žánru ska-punk. Veselé chytlavé melodie, tvořené žesťovými nástroji, s místy melancholickými texty. Je to tomu tak, a ač se na první pohled nezdá, kapela se snaží ve svých písních předat i nějaké to skryté poselství.

Vezměme si například píseň Zloděj bot. Tuto skladbu začínají klávesy, které zde svým zvukem nahrazují klavír. Zpěvák začíná „vyprávět“ příběh o pobudovi, který se vzápětí vkrádá do bytových domů a odcizuje nájemníkům jejich obuv. Téma o odsouzeníhodném člověku, je zde však pojato s nadsázkou a vtipem. Zloděj bot svoje číslo kvapně hledá, Standa je teď bos, ještěže ponožek má dost! Zajímavostí je, že se kytarista a zpěvák v jedné osobě jmenuje Standa, že by náhoda?

O samotných textech „Rambanbámů“ bychom mohli věnovat samostatný článek, je určitě co rozebírat. Avšak kapela dokazuje, že to umí skvěle i instrumentálně. Na jejich Bandzone profilu naleznete mimo jiné také skladbu Bratr Fero. Song „odpálí“ riff zkreslené kytary, pár taktů za ní, ji doprovází bicí, které záhy zahrají přechod. Následně se píseň „rozjede“, rytmu na 2 dobu se ujímají klávesy a basa pod nimi hraje plynulou basovou melodii. Musím se přiznat, že hlavně basa si mne v této písni získala. Skladba, trvá něco přes jednu minutu, a postupně se v ní vyřádí snad všechny nástroje.

Na již jednou zmiňovaném Bandzone profilu naleznete celkem 9 skladeb. Pokud jste na Rambanbám narazili teprve v tuto chvíli, pravděpodobně se jich ještě nestihnete ani nabažit, a už se na vás chystají chrlit další CD. Tato sedmičlenná banda se totiž chystá navštívit známé nahrávací studio Ex-Avikv Klatovech, ze kterého jsme vám v minulosti přinesli reportáž. O tom, jak se bude nové CD jmenovat, ještě kapela nemá zcela jasno, a proto tyto novinky necháme oznámit raději kapelu samotnou .

Závěrem bychom vás rádi pozvali na křest tohoto alba, který je plánován na 19. 12. 2015 v Klubu Black Rose v Chlumčanech. Těšit se můžete na dalších 9 skladeb.

Samozřejmě, nesmím zapomenout poděkovat kapele Rambanbám, za velmi ochotné poskytnutí materiálů, nezbytné k samotné tvorbě tohoto článku. A zároveň bych kapelu požádal snad jen o trochu schovívavosti, náš projekt Plzeňské Discovery je opravdu zatím ještě „v plenkách“

Tímto bych se s vámi pro dnešek rozloučil, popřál vám krásný zbytek dne. U další skvělé kapely brzy na viděnou.

© 2014-2023 panJosef.cz