Článek

ROZHOVOR: Zpověď klávesového mága Míly Orcígra

Vyzpovídal jsem pro Vás Miloslava Orcígra, absolventa konzervatoře, který se zapsal do dějin ro(c)ku v rockových formacích a zvučných jmen, jako například Gépard, Turbo, Whitesnake revival, MSP Michala Šindeláře,Jabkowitz, Bumerang, Sifon a úplně nové Kohn.

Mílo, naplňuje Tě muzika, kterou děláš?
Musíš tak trošku dělat muziku pro lidi. Kdybych chtěl hrát muziku, co mě baví a naplňuje, tak bych si asi moc nezahrál, a ani se tím zdaleka neuživil. Takže za sebe si myslím, že ano, jen se musí člověk naučit dělat kompromisy.

Poprvé sem Tě jako muzikanta zaregistroval u Turba, s kterým si hrál poměrně dlouho. Jaké bylo hrát s velikánem jako Ríša Kybic, který chrlil jeden hit za druhým?
To už je 15 let. Nastoupil jsem v lednu, 5. února se mi narodil syn a 6. února jsem měl premiéru. V lednu proběh malý konkurz, kde si mě Ríša vyzkoušel. Pro mě to byl hlavně únik z divadla, kde sem v té době měl hlavní zaměstnaneckej plat za pár šupů. Takže jsem okamžitě po konkurzu dal v divadle výpověď. Ríša Kybic byl skvělý kytarista a skvělý zpěvák! Super člověk. Co víc si může muzikant přát, když má takového spoluhráče? Na mě prvně působil dojmem přísného člověka, ale pak sem ale zjistil, že to tak vůbec není a je to naprosto pohodovej a fajn člověk. Já ho vlastně nepoznal z dob největší slávy u Turba. Už v roce 1996, když křtili CD Bumerang, který vydal Český Rozhlas, jsem tam hrál místo původního hráče, již zesnulého M. Nového. Ríša byl jeden z mála těch, kteří hodně umí, ale nijak se tím neohání. Bohužel již v minulém čase. A taky měl trošku jinde muzikantské srdce, než bylo Turbo. Když jsme před léty s Pavlem Navrátilem dávali dohromady Whitesnake revival, tak se vyjádřil, že kdyby měl více času, zahrál by si s námi druhou kytaru. Spojení Pavla Navrátila a Richarda Kybice by bylo velmi zajímavé!

V Turbu jsi byl i s Mírou Chrástkou, cítil jsi rozdíl?
Ríša byl samozřejmě jen jeden, ale všechna čest Mírovi.

Proč skončila spolupráce s Turbem, který má stále plno a těší se velké přízni fanoušků?
Bylo mi řečeno, že jsem pasivní. Začalo to tím, když jsem začal vydávat svoje sólové projekty, což se někomu zřejmě nelíbilo. Moje projekty pochválili velikáni, jako jsou Ken Hensley (Uriah Heep) či Geoff Downes (Asia). Tak si myslím, že už to o něčem vypovídá. (smích)

Ken, dokonce příslíbil účast na mé nové sólové desce, na kterou se chystám.

Jsi skvělý klávesák se zvučným jménem, proč jsi byl v kapele Sifon? Připadá mi to jako velký skok.
To je jako z první ligy do druhé! (smích) Přesto se mi se Sifonem hrálo dobře a cítil jsem se mezi nimi skvěle.

Emerse -Tvůj sólový projekt ,kde si zahrál Míra "Jabko" Hanuš (Sapon,Jabkowitz) či zazpíval česky Coverdale Radek Zíka (Extra band,Parade marche,Whitesnake Revival,Whitesnake Revival unplugged) . Jako bych zde spatřoval Tvůj směr? Čekal bych, že tohle je muzika, která Tě naplňuje. Proč ji nehraješ i v reálu?
Je to nereálný, protože je tam mnoho klávesových partů, které bych sám neuhrál. Nedalo by se to hrát živě a mám i dojem, že na takovou muziku by lidé nechodili. Je to spíše poslechová muzika.
Lidé si dnes chtějí zazpívat a zadovádět. Prostě se odreagovat jako tomu je na bigbítech.

Můžeme se těšit na pokračování Emerse nebo na nový projekt v podobném duchu?
Připravuji novou desku, která ponese název Abstina. Co se týče spoluhráčů, budou jako na předchozích mých projektech a těším se na spolupráci s Kenem Hensleyem z legendárních Uriah Heep, který slíbil, že mi na novou desku přispěje něčím ze svého umu.

S Mílou Orcígrem jsme toho u mne doma probrali opravdu hodně, co se týče hudebního dění a muziky vůbec. Je to pohodový člověk a dopoledne s ním uběhlo strašně rychle. Momentálně Mílu zastihnete na vystoupeních skupinyKohn, která už má i své CD. Rozpisy najdete na jejich FB stránkách nebo Bandzone profilu. Tak koukejte vyrazit a užít si výbornou muziku!

© 2014-2023 panJosef.cz