Článek

ROZHOVOR: Life Insult aneb Nejsme fajn kapela

Experimentální rockovou kapelu Life Insult jsem už čtenářům Plzeňských kapel představila v minulém roce. A protože nyní v obměněné sestavě chystají koncert v Bílým Medvědu, trošku vám je po delší době vyzpovídám.

Měla jsem tu čest o vás napsat první článek před necelým rokem… Od té doby se toho hodně událo.

Radim: Nahráli jsme dvojsingl. Což byla naše první zkušenost s nahráváním vůbec. Pak jsme měli křest, po kterém následovala spousta prolémů a velká prodleva. Problémy se zkušebnou a hledání, kdo by se ujal kytary po odchodu naší kytaristky.

 

Vy teď budete mít koncert v Bílým medvědovi. Jste tam se dvěmi kapelami…

Radim: Kapelami úplně ne. Ten jeden – Honzue - je víceméně písničkář a The Fool, je akce, která tam vlastně měla být ještě předtím než jsme to domluvili my. The Fool budou hrát venku na zahrádce a vyplňovat místa mezi kapelami před a po. My budeme hrát uvnitř. Moc se těšíme, už jsme si hlavně konečně chtěli zahrát.

Lukáš: Já bych to radši nerozebíral, nechci být konkrétní a dělat komukoli špatnou reklamu, ale obecně domluva s místními kluby je šílená. Docela mě to mrzí, protože vím, že v zahraničí je to úplně jinak.

Radim: A neodmítli nás jednou až po tom, cos jim poslal naši hudbu? To totiž není nic, co bych „nezapsal do životopisu“ (smích), to pro mě není vůbec urážka, spíš naopak.

 

Rozumím. Lukáš mi ale ještě taky naznačil, že se něco chystáte nahrávat…

Lukáš: Přesně tak. V září jdeme nahrávat první plnohodnotné album a v průběhu roku pak vyjde animovaný videoklip. Album bude nahráváno v jiném studiu, takže bude i jiný, syrovější a neučesanější sound. Když to přeženu, chceme, aby to znělo autentičtěji – skoro jako položivák. Už se na to hodně těším.

Honza (nový kytarista): Já moc ne. Já jsem ještě nenahrával, já se toho bojim. (smích)

 

Jak chcete klip pojmout?

Radim: To je právě taková tendence dnešní doby. Lidé si texty nehledají, nečtou, a umělci pak mají snahu dělat klipy tak, aby se slovo od slova odehrávalo ve videu. To mi jako divákovi hrozně vadí, připadám si pak jako idiot. Takže když se pak na náš videoklip bude někdo dívat, může se ptát – a jak to jako souvisí s tou hudbou? Ale je tam úzká souvislost…

Lukáš: …přesně, - jen není tak na první pohled patrná. Taky bych chtěl říct, že ty dva songy, co jsme vydali, ještě možná přemastrujeme, aby zněly podobně té nové desce.

 

Tenkrát jsem se vás ptala, jak na to reagují lidé a vy jste říkali – no, my vlastně ještě nevíme, my jsme hráli dneska poprvý. Po děvíti měsících už asi máte představu lepší.

Radim: Já osobně dostávám reakce rozporuplné. Polovině lidem se to strašně líbí, a pak jsou lidi, kterým to absolutně nic neříká. Řeknou mi narovinu – tahle hudba není vůbec pro mě. A i ty dvě natočené písničky posluchače rozdělují – jedna je spíš pro mladší publikum a druhá se zase víc líbí těm starším bigbíťákům.

Lukáš: Já osobně bych asi nebyl ani rád, kdyby se naše hudba líbila každýmu.

 

Ale ale, notak, Lukáši… (smích)

Lukáš: Fakt, já si teď na nic nehraju, myslím to vážně. Kdyby se to líbilo každýmu, tak bych měl důvodný podezření, že to není tak kvalitní, jak bychom chtěli. Opravdu.

 

No výborně. Teď mi ještě povězte, co mám napsat na konec a bude to. Co mám lidem vyřídit, proč by měli přijít?

Radim: Třeba protože nepatříme mezi „fajn kapely“. Buď jsme dobrý nebo špatný.

Že nepatříte mezi fajn kapely. To je výborný, Radime, to jsi vymyslel tak skvěle, že ani nemusím vymýšlet nic vlastního. Takže, vážení hudbychtiví čtenáři – zapište si za uši následující informace. V pátek 28. července od půl osmé – v Plzni v Bílym Medvědu -  Life Insult. Kapela, co není fajn.

© 2014-2023 panJosef.cz