Článek

Punková zvěř v horažďovickém Bijáku!

  • Delusion

Punkové zvěři přijely do horažďovického Bijáku 20. května 2023 popřát kapely Reverb, NoMoreHiroshima, Delusion a Aculeos.

Kapela Reverb / Foto: Nikol Havlová

Prase a Potkan. Pro někoho dva pojmy z učebnic biologie, pro horažďovické punkery dva chlapi, co se rozhodli, jako každoročně, pořádně oslavit své narozeniny. V předsálí a na terase bývalého kina Otava se tak v sobotní podvečer sešel slušný dav, na improvizované stagi ve vestibulu naladila své nástroje první kapela a s úderem osmé hodiny se rozpoutal správnej punkovej mejdan.

V původním plánu stálo, že zazní Dead set against, jejich pozici však z rodinných důvodů převzaly Lusky. Tím ale změny nekončily, na poslední chvíli odpadl bubeník právě této náhradní kapely. Na pomoc se naštěstí pohotově seběhla místní parta Reverb.

Ač se kluci zaměřují spíše na klidnější rockovou muziku, vybrali pro dnešní večer ze svého coverového repertoáru něco kolem patnácti songů mířících do punku. Celou akci tak zahájil Blitzkrieg Bop, dále zazněly pecky třeba od Green Day, Nirvany, z českých textů Svět jsou bary či Žízeň. Z vlastní tvorby kapely se nám dostalo třísongů - Hanička, Chlastací démon a Feťák. Tahle rok a půl mladá pětice má určitě potenciál, tak ať to šlape!

NoMoreHiroshima / Foto: Nikol Havlová

S druhou kapelou přišel čas přitvrdit. Dávku hardcoru nám z nedalekých Strakonic přivezla NoMoreHiroshima. Po únorovém odchodu zpěváka Šokiho se mikrofonu ujal (už ne) basák Vašek a za doprovodu úderné muziky do nás nasypal věci od prvního dema z roku 2017 (Burn your flag, Suicidal Generation...), přes demo 2020 (Brain Disease), až po zbrusu nový song Bridge to the sun. Zazněly i pecky z aktuálně připravované dlouhohrající desky, na její vydání si však, stejně jako na merch, ještě chvíli počkáme. Věřím, že se čekání vyplatí a brzy si i my doma budeme moct pustit další nálož od těchhle chaos punx.

Že se ve Strakonicích hardcoru daří nám přijeli ukázat i následující Delusion. Ti se se svými osmadvaceti lety na scéně řadí k jeho legendám. A za tu dobu rozhodně nevyměkli, naopak uzráli do vlastního stylu. Není divu, že nadupaná muzika rozpoutala menší, ale o to divočejší pogo, jemuž dominoval oslavenec Potkan. Zařádil si na průřez celou tvorbou. Time to end up, Alone against yourself, Stand by me, Freedom means responsibility, Long rope... od každého alba něco. A prý i něco nového, jestli jsem správně zaslechl. Kytary se na Blanické rytíře chopil i Filda loni odpadlý pro operaci lokte. Stejně jako NoMoreHiroshima se i Delusion postarali o parádní reprezentaci Strakonic. Tohle mě bavilo.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Aculeos / Foto: Nikol Havlová

Na terase hořel zapálený gril, konverzace u plných stolů nevázla a na dlažbě v zádveří už stálo připraveno další hudební těleso. Pražští Aculeos nám dorazili předvést Sharp Oi! ostré jak žihadlo. Na playlistu psaném na rub účtenky byly psány skladby jako Skins and Punx, Děti ulice, Proti proudu, nebo třeba o českém superhrdinovi pojednávající Pérák. Nechyběl ani cover Work together od The Oppressed. Navzdory absenci jedné kytary měli tihle skins pořádnej náboj a rozhodně na této maloměstské scéně neudělali ostudu.

Hodiny hlásily, že do půlnoci zbývá zhruba půlhodina a nastal čas předat otěže. Svou aparaturu na stole rozložil DJ Želvín, kterého čekal úkol udržet afterparty. Jak probíhala? Jak dopadla? Pamatuje si ji vůbec někdo? Kdo ví, my už vyrazili plní dojmů směrem domů.

Druhý ročník této každoroční akce musím zhodnotit plným počtem pomyslných bodů. Ať už účinkující ansámbly, netradiční prostor, či VIP pohoštění v backstagi, všechno ve mne zanechalo nadšení a rozhodně to není naposledy, co se v Horažďovicích účastním nějaké události. Už teď mám v kalendáři poznačený datum 26. července 2023, kdy se tu koná HC/punkový Rampa Fest. Tak se tam možná potkáme. Jo a všechno nejlepší, Prase a Potkane!

+ 39 fotek
© 2014-2023 panJosef.cz