Článek

REPORT: Dekadentní nářez v Plzni - Armillaria, Self-hatred, Sól a Ellende

Plzeň se otřásla pod tóny vycházející z místního Divadla pod lampou, kde se 16. 1. 2016  pořádal již desátý ročník události Decadent Winter. V rámci této akce se na pódiu představily hned tři místní black metalové kapely a jedna zahraniční. Postupně se vystřídali Armillaria, doomovější  Self-hatredSól a atmospheričtí Ellende

Tento dekadentně blackový večer zahájila skupina Armillaria. Poměrně mladičké uskupení, kde většina osazenstva tvoří zároveň v rámci metalcorové kapely Second Side - zřejmě si do Armillarie chodí vybít přebytečnou energii.Kluci se uvedli skladbami s příhodnými názvy jako Lying Priest, Killing is easy, Sacrifice, Hello Satan nebo Funeral antheom. Musím podotknout, že tento set se jim vydařil daleko více, nežli na jejich nedávném koncertování v Parlamentu (odkaz na akci zde). S odkazem na odkaz musím podotknout, že ty černé vesty jsou celkem ok, ale minule mi to vykouzlilo úsměv na rtech. Black is black! Kapela si tento koncert podle mne daleko více užívala a byla si "jistější v kramflecích". Ona celková atmosféra v klubu byla více než úžasná a to se hned tvoří daleko lépe!

Rozdováděné publikum trochu zklidnil příchod doomověji laděného uskupení Self-hatred. Pódium zmizelo v šeru a Self-hatred postupně přehráli vše ze svého nového debutu s názvem "Theia", které nedávno dokončili ve studiu Hellsound Honzy Kapáka. Zazněly tak songy jako Guilt, Theia, Slither, Attraction, No Judgement nebo Memories. Opět mohu konstatovat, že minimálně o stupeň lepší vystoupení, než jsem měla tu čest slyšet onehdá v Papírně. Jen mne mrzí, že zvukař opět moc nepostihl hlas zpěvačky - zvuk kolísal a mikrofon se dolaďoval až během zpěvu, takže na začátku nebyla slyšet takřka vůbec a s novou písni nastalo něco obdobného :-/ Ale celkový dojem jinak skvělý a dovolím si tvrdit, že "Theia" sklidila u obecenstva úspěch. Další příležitost k poslechu této skvělé kapely budete mít již 4. března a to přesně zde.

 

Blackový nářez si následně pod taktovku převzali místní Sól. Tvorba této kapely je obohacena o flétnu a dle mého super výběr. Ale jsme zase u nazvučení - flétna někdy nic, někdy moc a pak teprve to bylo ono...a takto ten zvuk kolísá během každé písně. Kapela Sól, která vznikla v roce 2014, postupně zvyšuje svoji aktivitu a pokud půjde vše jak má, tak se možná i jednoho krásného dne dočkáme nějaké debutu. Však se na všemocném bandzone těší mnohým pozitivním komentářům, tak se nechejme překvapit...

Celý tento pro mne po hudební stránce úžasný večer, zakončila rakouská kapela Ellende hrající atmospheric black. Tito kluci pochází z Grazu, Štýrska, a tvoří někdy od roku 2012, i když hned na počátku si prošli malou personální výměnou, co se týče kytarového obsazení. Uvedli se písní Feuer a tento ohnivý nástřel jen předesílal, co nás čeká dále... a to přesně Rückzug in die Innerlichkeit, Der letzte Marsch, ale zazněli i songy řekněme romantičtějšího rázu jako Meer, Neues nebo Berge. Ellende stihli vydat i limitovanou edici vinylu s písní Weltennacht, o kterou nás samozřejmě neochudili. Celý tento dekadentní večer zakončili písní Zwischen Sommer und Herbst. A věděli jste, že zpěvák Lukas hraje na violu? Já si myslím, že by ji také mohli začlenit do své tvorby. Ellende mi velmi připomněli norskou blackovou kapelu Taake, kterou jsme mohli zaslechnout na Phantoms of Pilsen vol. 8 a jejich výstup byl tenkrát mocný, stejně jako teď Ellende . 

Odkaz na fotografie, které zhotovili Ivo Oskar Osvald a Karel Kábrio Kovařík - zde.

© 2014-2023 panJosef.cz