Článek

ROZHOVOR: Brutus - poctivý český bigbít

  • Brutus

Na koncertě známé české kapely Brutus v Plasích dne 28.6.2014 naše reportérka  vyzpovídala Sášu Plesku, zpěváka a klávesistu.

Jak dlouho hraje kapela Brutus, kde vznikla a jakým způsobem?

Kapela hraje od roku 1967 a vznikla v Rakovníku na Vysoké bráně s výhledem na dvorek u přilehlého domku. Na tom dvorku pojízdný výkupčí kůží a příležitostný pouťový stánkař porážel psy na maso a sádlo. Zkoušky kapely komentoval slovy "Elektriku neztlumíš".

Kolik členů se v kapele vystřídalo a na jakém počtu je momentálně?

Vystřídalo se několik desítek členů a střídají se pořád. Je to jamový způsob hraní, konkrétní složení se někdy ustálí i jen několik hodin před vystoupením.

Jak vznikl název Brutus, kdo ho vymyslel?

V továrně jsem viděl těžký litinový děrovač na papíry, na kterém byl ten nápis. Viděl jsem ještě podobný, trochu slabší, a tam byl nápis URSUS.

Dříve jste vystřídali více názvů, jako například Smolaři, Mandragora, nebo Kyklop. Repertoár byl stále stejný nebo se se jmény měnil i styl hudby?

Kapela hrála od začátku původní songy, ale ty převzaté převažovaly. V roce 1974 jsme nabrali orientaci na směr, který by se dal označit jako proto-punk nebo garážový rock‘n’roll. Věci z té doby máme v repertoáru stále. Předchozí původní songy jsme úplně zapomněli. Byli jsme kapela na pokraji úplného zákazu, natáčení desek nepřipadalo v úvahu, a taky to nebylo technicky tak snadné, jako dnes.

Jak skládáte písně? Scházíte se někdy na to společně, nebo si tvoříte doma sami?

Využíváme všechny tyto uvedené možnosti.

Autorem většiny textů jste Vy. Jsou texty motivovány zážitky ze života a mají něco sdělit, nebo to jsou spontánní nápady?

Text v souladu s muzikou musí být pravdivý, i kdyby to bylo jen jedno slovo.

Jste na scéně již několik desetiletí, na Brutus v Plasích se fanoušci těší celý rok, hraje se Vám tady dobře?

Nám se hraje dobře všude.

Vaše stránky fungují už strašně dlouho, kdy vznikly? 

Ty stránky máme od roku 1996, byli jsme vlastně první z kapel v Čechách, kdo se internetem prohrabal a nechali jsme ty stránky v původním designu dodnes, nechci to měnit. Stránky nám zařídil Zbyněk Šlajchrt. Zbyněk dokonce kdysi na civilce přes Linux, ten byl v té době úplně novej, propojil nemocnice v Praze. My se učili ten jazyk HTML tak, že jsme koukali na jiné stránky a zkoušeli jsme, co to dělá, tenkrát na to učebnice nebyly. A dodnes to všechno editujeme ručně.

Kolik koncertů máte odehráno?

To teď takto z hlavy nevím, ale evidovaný všechno máme. Když to spočítáme, tak pokud hrajeme 120x do roka, máme kolem 3000 - 4000 odehraných koncertů.

Chodí na Vás stále tolik lidí, jako bývalo tradicí dříve? A věkový průměr se zvyšuje úměrně s počtem let Vaší působnosti, nebo hodně chodí i mladší generace, myslím tu náctiletou?

Chodí mladí i staří. Věkový průměr vzrůstá, starší jsou stále odvážnější.

Jezdí s Vámi ještě fanynky, tzv. groupies? Kolik jste jich měli, kolik jich je případně v současnosti a hlásí se nové? Co na to vlastně Vaše přítelkyně, manželky?

O groupies nic nevíme a doufáme, že manželky taky ne.

Jestli se nepletu, vydali jste 12 alb. Poslední před třemi lety, pracujete teď na něčem, nebo kdy máte nové cd v plánu?

Nemusíme pracovat na CD. Nemáme zavazující smlouvu s vydavatelem. Až se rozhoupeme, můžeme ho přinést, a EMI to vydá. Je to všechno lokální záležitost pro Česko, bez velkých nákladů na promoci.

Setkáváte se s ostatními členy kapely i mimo koncerty, jste přátelé?

Jak kdy, času je málo. Na koncertech se vidíme v průměru každý třetí den.

Co Vám hraní s Brutusem dalo? A naopak, je něco, co byste udělal jinak, kdyby se čas mohl vrátit?

Kdyby se čas mohl vrátit, tak bych si přál, aby tu nebyl komunismus. Pak bych udělal všechno jinak.

Máte nějaký vzkaz pro publikum?

Takovej vzkaz se nedá takhle interpretovat přes web. To je základní rozdíl mezi slovem ze scény, který působí hned a mezi něčím, co je někde napsaný. Je to vzdálený a nemůže tak postihnout. Není potřeba žádnej vzkaz, ať přijdou a uvidí.

Než si udělal Sáša Pleska čas, povídala jsem si chvilku s basákem kapely Brutus, Honzou Bitmanem.

Jak dlouho hraješ na basu?

Honza: Dlouho. Je mi 37, takže 22 let a jsem úplný samouk.

V jaké skupině jsi začínal?

Honza: Prošel jsem pár kapelami, všechny byly docela slavný. Hrál jsem ve skupině Tuborg, to byla taková trash metalová kapela. Součastně hraji ve skupině Boron, což je taky docela slavná kapela a zaskakuji ve skupině Brutus. Dále hraji s bandem Luboše Víška a v kapele Tsunami, kde hraji se svým tátou. To je pro mě úplně nejvíc, hrát se svým otcem v kapele. Celkově tedy hraju ve čtyřech kapelách.

To jsi hodně vytížený, živí Tě jen hudba?

Honza: No vytížený jsem hodně. Ještě mám autodopravu, cateringové služby, restauraci, prodej palivového dřeva, pivní pomoc na řece Ohři.

Kolik let zaskakuješ ve skupině Brutus?

Honza: Zaskakuju 6 let, hrajeme i v mé hospodě U Lípy ve Velichově u Karlových Varů.

Honza Bitman měl po boku svoji devítiletou dcerku Karolínku, od které jsem se dozvěděla, že často jezdí s taťkou na koncerty a největší zážitek na koncertu, je pro ni, asistovat kamarádovi v prodejním stánku suvenýrů. Na vysvědčení měla samé jedničky a sám Sáša Pleska jí učí hrát na flétnu.

A jaký je vlastně Sáša Pleska doopravdy?

Karolína: Sáša je skvělý a pohodový člověk i učitel.

© 2014-2023 panJosef.cz