Článek

REPORT: 30 let E!E a The Fialky v Kalikováku

Propršené odpoledne nad Plzní se změnilo ve studený večer. Dvě piva u kamarádky na bytě a hurá do Kalikováku. Dnes večer, 13. dubna 2017, sem dorazili pánové z řad českých punkových legend, aby zde společně s námi oslavili 30 let existence fenomenální kapely E!E. Společně s The Fialky obrážejí bary a kluby napříč celou republikou už téměř dva měsíce.

Do Kalikováku jsme dorazili tak akorát včas, abychom stihli vystát nekonečnou frontu u baru, pozdravit všechny kámoše a dvě nebo tři cigarety před vchodem. The Fialky na sebe opravdu nechaly čekat, ale aspoň tak daly možnost opozdilcům, aby naplnili prostory Kalikováku až po strop. Song Kapitán 77odstartoval dech beroucí koncert. V sále nebyl nikdo, kdo by neznal jejich chytlavé texty a alespoň trošku nepodupával do rytmu. Byla to obrovská párty. Všichni se bavili, tančili a pili. Fialky zahrály svoje nevětší pecky – Černý ovce, Punk rock, Přátelé, Punk, sex, pivo; Pogo – a ještě spousty a spousty dalších. Ani klouzavá podlaha klubu nikoho nezastavila, aby neskákal, nepogoval anebo nezvedal ruce nad hlavu. Byla to show. Fialky se s námi už jen rozloučily pěkně po svým, songem Punk 77.

Předražený pivo teklo proudem a po krátké pauze a několika cigaretách nastoupila na scénu legendární kapela E!E. Tahle pětičlenná partička nám ukázala, že to stále umí rozjet jako před třiceti lety. Narvaným sálem se nesly největší hity z celé éry fungování kapely. Jedním z prvních songů byla písnička Jako Indián, po ní následovala Deprese, Brigáda, O králi, Mravenec, Číro, Jsme úplně normální, Míša a bezpočet dalších. Není divu, že se „Éčka“ zapsala mezi české punkové ikony. Pod pódiem nebyl ani na okamžik klid. Každé tělo se houpalo a vlnilo v rytmu jejich nezapomenutelných skladeb. Každej se bavil a každej si dnešní předvelikonoční noc maximálně užil. Musím se přiznat, že ke konci jsem se už stáhla na stabilní pozici k baru, protože jsem byla úplně vyřízená. Takový náboj energie jako mají Éčka, to se jen tak nezažije.

Pro mne to byl tak trochu nostalgický večer, protože právě Éčka a Fialky byly jedny z prvních kapel, které jsem z české punkové scény poznala. Z Kalikováku jsem odcházela v naprosté euforii. Bylo to dokonalé!

© 2014-2023 panJosef.cz