Frankie & The Deadbeats: Skoro každý hudební fanoušek má slabost pro country, i když se tomu třeba brání

Co se stane, když se potká pět zcestovalých muzikantů z předních českých punkových klubovek? Vznikne přece alternative country kapela! Frankie Knuth (Just For Being), Kuba Siňor (Prague Conspiracy), Štefi Kouba (The Unholy Preachers), Miller Harrisson (TiNG) a Martin OG Slezák (Inventa Storca) natáhli na svá mužná lýtka koňáky, na zbytek těla denim košile a kožené vestičky a na hlavy kovbojské klobouky. Tahle pětice pražských kovbojů Frankie & The Deadbeats navštíví tento pátek 5.11. Divadlo Pod Lampou spolu s uhrančivou kapelou Povodí Ohře. Tak jsme se rovnou pobavili s Frankiem ať jsme na koncert řádně připraveni.

Ty jsi původně vystupoval s punk-rockovými Just For Being nebo punkovými Cardio Radio. Jak jsi se najednou dostal k alternative country? Není to trochu velký žánrový skok?

Mně osobně, to jako velký žánrový skok nepřipadá. Ale možná to bude tím, že paralelně s mým hraním v punkových kapelách, jsem poslouchal různé písničkáře, folkaře a občas i country. Dostal jsem se k tomu tak, že spoustu lidí z punkových kapel mělo svoje folkové projekty a postupem času jsme se víc a víc začal prokousávat ke country.

Bylo těžké sehnat spoluhráče? Je vás pět a osobně napočítám milovníky alternative country na prstech jedné ruky a to ještě z nich tak půlka neumí na nic hrát.

Ze začátku ano, psal jsem si pro sebe písničky a nějak pořádně nevěděl, koho oslovit. Nakonec jsme se odhodlal k inzerátu na svém facebookovém profilu, což jen dokládá moji zoufalost. Nejprve se mi ozvalo 8 basáků a to bylo vše. Poté mi jeden kamarád napsal, že by pro mě měl bubeníka, a tak jsme se dlouho dobu scházeli jen ve třech. Na jedné oslavě narozenin jsem oslovil Kubu, jestli by s námi nechtěl hrát na kytaru, ten večer mu to přišlo jako skvělý nápad. I když měl pochybnosti, tak nakonec dorazil na zkoušku. Millera a jeho pedal steel guitar jsme přidali jako posledního. Snažil jsme se kluky přesvědčit, že tenhle nástroj v kapele potřebujeme. Nakonec nám Miller nahrál pár stop na naší desku, a když to kluci slyšeli, bylo rozhodnuto, že se náma bude hrát na stálo.

Vaše debutová deska The Shining vyšla v září pod labelem Pushteek, který vydává převážně tvrdší a další nezávislé žánry. Jste teď na webu labelu trochu jednorožci, nemyslíš?

Nemyslím si, Pushteek je hlavně label, který vydává spřátelené kapely. Bylo tedy jasné, že postava Tomáše Mládka, který za labelem stojí, bude přitahovat hlavně hardcorové kapely. Ale rozhodně to není žádné dogma. Ale musím říct, že na Tomášovi je super, že rozhodně není uzavřený v jedné hudební škatulce, a tak na Pushteeku můžou vycházet kapely jako je Lavra nebo i naše kapela.

frontman skupiny Frankie & The Deadbeats, Frankie Knuth, foto: Tomáš Vrána

Jak si v ČR hledáte publikum? Jaké jsou ohlasy?

Zatím jsme toho příliš neodehráli, ale musím říct, že převážně pozitivní. Ono se vždy nakonec ukáže, že část skoro každého hudebního fanouška má slabost pro country, i když se tomu třeba brání. (smích)

Zkoušeli jste se dostat i do vysílání českých country stanic?

Ještě před vydáním naší desky jsme poslali ne úplně hotové verze našich songů do soutěže “Talent Country radia”. Přišlo nám to jako test toho, jak je česká country scéna připravená na trochu alternativnější styl country. Výsledek je jasný. Není.

5. listopadu vystoupíte s oceňovanými Povodí Ohře z Tachova, kteří vám hostovali i na křtu v pražském Futuru. Znamená to, že jste si dramaturgicky sedli a bude možné vás takto pohromadě vidět častěji?

Já myslím, že tohle spojení dává smysl. Pokud se budeme bavit o nějaké žánrové podobnosti, moc kapel v ČR takových není. Nevím jestli bude možnost nás takto vídat častěji, ale rozhodně se tomu nebudeme bránit.

Co bys vzkázal fanouškům, kteří se teprve rozmýšlí, jestli 5. listopadu na vás a Povodí Ohře dorazí do Divadla Pod Lampou?

Že tohle ve svým saloonu ještě rozhodně neviděli.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram