REPORT: Múza 2020 – 2. postupové kolo

Ve čtvrtek 27. 2. 2020 ožila v Divadle pod Lampou tradiční soutěž kapel: Múza 2020.

2. kolo se neslo převážně v duchu tvrdší muziky. O umístění v hlavní, ale i v divácké části soutěže bojovalo 5 kapel.

Klávesy a příčná flétna v režii něžného pohlaví, kytara, basa a bicí v rukou pánské části sestavy.

Jako první v pořadí vystoupilo hard-rockové uskupení Sanchez Band. Tato skupina byla celkem zajímavě namíchaná. O kytaru, basu a bicí se postarali pánové, které efektně doplnily jejich sestry v nástroji - na flétnu a klávesy. Bohužel toto uskupení nedosáhlo do postupového kola. Věříme, že jsme tuto kapelu ale neslyšeli naposledy.

Po krátké přestavbě se podia ujala kapela Asperra. Čtyřčlená formace oblečena do červených potrhaných triček, rozehrála nářez který na svém profilu na Bandzone.cz, označují jako mash-up metal. Asperra "sekala" jednu skladbu za druhou, s minimální interakcí s publikem. Podle některých komentářů, které jsem ten večer zaslechl, však některým posluchačům spíše vadilo, že členové Asperry prý svoje vystoupení málo prožívají, a tím že při hraní tzv. "málo paří" si ubírají pomyslné body. Těžko říci, do jaké míry porota hodnotí vizuální projev soutěžících, každopádně ač Asperra nepostoupila ani do jednoho z finálových kol, jedná se o hodně slušně našlápnutou kapelu s hlavním vokálem, který vás bude zaručeně bavit, jen prostě chybělo to štěstí.

Porci poctivého heavy-metalu nabídla formace V.P.O.hO. Posluchačů pod podiem lehce ubylo, což však kapele nezabránilo nabídnout zajímavý hudební zážitek. Parádní kytarové riffy podpořené českými texty však na postup také nestačily.

Důvod k jásotu však měli klatovští Arest. Nemohu si pomoci, ale jejich tvorba mi místy trochu připomínala novodobou tvorbu Törr. Hlavně tedy písní Doba Temna. Arestu se nedala upřít ani snaha o to, udělat pro posluchače řádnou show, a tak na podiu nebyla nouze o "házení řepou", které podtrhávalo atmosféru metalového vystoupení. Hudební zážitek, posluchače ohromil, a tak se Arest v Divadle pod Lampou brzy opět představí, a to v rámci Diváckého finále.

"Nightwish! Nightwish! Nightwish!" poté co poslední kapela v pořadí zahrála prvních pár tónů, začaly se kolem mne ozývat názory, že jejich tvorba připomíná právě styl této finské metalové ikony. Řeč je pochopitelně o kapele The Stardust. Je pravdou že hudební uskupení, která se vydávají právě cestou melodic-metalu jsou zpravidla dřív, nebo později srovnávány ať už právě s Nightwish, či s jinou slavnou ikonou tohoto žánru. Nechme však srovnávání nebo škatulkování stranou. Úžasný ženský vokál v podání Petry Kristové podpořen poměrně tvrdým, ale přesto skvěle melodickým hudebním doprovodem, přesvědčil porotu, že ve druhém kole to budou právě The Stardust, kteří zamíchají kartami v hlavním finále Múza 2020.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram