REPORT: Múza 2020 - 1. postupové kolo

Kapitánův deník: 20. 2. léta Páně roku 2020. Plzeňské Divadlo pod Lampou se roztančilo v rytmu punku a punkrocku. V někdejším evropském hlavním městě kultury (kde ty před-před-před-předloňské sněhy jsou…) se hlásilo na značkách další kvarteto vyzyvatelů usilujících o postup do druhého kola letošní hudební soutěže Múza.  Čtvrteční kulturní dění si zde vzaly na paškál kapely Do Konce, Zakázanej přechod, Infarkt a Lora Palmer. Dopředu avizuji čtenářům, že všechny kapely pro mě byly velká neznámá a před jejich vystoupením jsem neslyšel jedinou ukázku jejich tvorby. Jedná se tedy o bezprostřední dojmy a postřehy.

20:00 a první kapela - nastupují Do Konce?. Rokycanská pětičlenná sestava odstartovala čtvrteční večer. Jedná se o poměrně novou kapelu, která oproti ostatním vystupujícím hraje teprve chvíli. Ačkoliv kapele nelze upřít velký potenciál, který bude s každým dalším odehraným koncertem skupinu formovat a posouvat ji výš, budeme si na její akceleraci muset nejspíš ještě chvíli počkat (kapela působila oproti ostatním vystupujícím trochu defenzivně a submisivně). Ale dejme jim čas a jistě o nich ještě uslyšíme.  

Druhou vystupující kapelou byl Zakázanej přechod. Chodovská punkrocková  alternativa dorazila na Múzu až z Karlovarska.  Tahle sestava se vyznačovala přímočarostí a drivem. Ze všech členů vyzařoval entusiasmus a zápal. Který nedokázala otupit ani poměrně malá účast diváků (charakteristický rys dnešní apatické doby a mor nejen plzeňského undergroundu – ale o tom třeba někdy příště). Výkon kapely ocenila i porota, která ji poslala do dalšího kola.

Třetí na řadu se dostaly domácí – jmenovitě plzeňská kapela Infarkt. Tahle „skvadra azura“ se ani v nejmenším nenechala zastínit svými předchůdci a pánové začali rovněž pěkně zostra. Jejich punková přímočarost, nasazení a energie se z pódia přenesla i na diváky pod ním a v Divadle pod Lampou to přece jen začalo trochu žít. Skupina za svůj výkon byla odměněna nejvyšším počtem hlasů od diváků a postupem do druhého kola.

Největší překvapení večera byla kapela Lora Palmer. Tahle čtyřčlenná pražská sebranka ve mně hned po prvních tónech evokovala americkou kapelu The Black Keys a oproti předchozím kapelám se výrazně stylově odlišovala. Skupina sice neměla tak přímočarý „drive“ jako předchozí dvě kapely, ale její muzika dokázala člověka pohltit způsobem typickým spíše pro oldschoolové rockové kapely. Jistá rytmika, minimalistické hlavní motivy prolínané kytarovými vyhrávkami, synergie obou kytaristů a syrové vokály – skupina působila jako kompaktní sehraný celek, který má „tvář“. Palec nahoru! Jen nevím, jestli tahle kapela se svým stylem patřila zrovna do punkového kola Múzy... Rozhodně ale stojí za pozornost a další sledování.    

Suma sumárum punkového kola: První postupová pozice do dalšího kola zůstává v Plzni (Infarkt) a druhou postupovou příčku si odváží Zakázanej přechod (Chodov). Příští čtvrtek se plzeňští hudební nadšenci mohou těšit na druhé postupové kolo a kapely Sanchez Band, Asperra, ArestV.P.O.ho nebo The Stardust.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram