REPORT: Jazzová fúze v plzeňském Vinyl Club

Bylo mi asi 20, když jsem konečně v rukou držel starý ušmudlaný výtisk Keroackova románu Na cestě… Po dlouhých beatnických pasážích jsem se dostal k části, kde byla stejně živelně popisována dobová muzika a způsob, jakým může jazzová hudba člověka pohltit… uplynulo hodně vody a já po letech pocítil dejà vu, nebo spíš odraz toho, co měl Keroack ve svém románu nejspíš mysli...

V sobotu 29. 2. 2020 se sešly v klubu Vinyl tři jazz-rockové kapely a já můžu s čistým srdcem říct, že takhle mě muzika už hodně dlouho nebavila. Celý večer působil jako kompaktní celek, v němž každá kapela měla své nezastupitelné místo.  Hravost, živelnost, exploze střídající imploze, kontemplace, profesionální preciznost - prostě žádná „šumařina“ – tím se vyznačoval hudební projev všech tří kapel.  

První vystupující kapelou byla skupina ASAP. Tahle banda se prezentovala především převzatou tvorbou (např. skladbami Johna Scofielda) a hrála čistě instrumentálně. Během 45minutového playlistu  se posluchači mohli nechat strhnout rytmy Tadeáše Pilného, basovým tepem Tomáše Reichelta, kytarou Jana Boříka a klávesami Jana Brauna. Všechny nástroje navíc protínaly tklivé tóny saxofonu Jana Nového. 

Druhou vystupující kapelou byla plzeňská skupina Zooya. Tahle kapela vystupující od roku 2005 hrála rovněž ryze instrumentálně, ale vlastní tvorbu. Během svého setu se představili: Karel Hřebačka (bicí), Jan Hřebačka (basa), Pavel Hrabě (Ewi), Pavel Blažek (kytara) a Vladimír Kratochvíl (klávesy). Všichni vystupující hráli s naprostou lehkostí a všechny nástroje dostaly dostatek prostoru pro vlastní exhibici. 

Poslední vystoupili  Gajaro Xtet. Tato skupina je projektem Pavla Hraběte a nástrojové obsazení i členové jsou totožní jako u kapely Zooya (výjimkou je kytarista Pavel Blažek, který v tomto projektu nefiguruje) a je doplněna o zpěv právě Pavla Hraběte. Některé ambientní skladby doprovázené procítěným zpěvem nabývaly rozměrů art rocku a já si chvílemi připadal jako na koncertě nejmenovaných zahraničních velikánů, které znám jen z nahrávek a LP.   

Velký palec nahoru patří rovněž zvukaři, který odvedl stejně jako všichni vystupující precizní výkon a žádný z nástrojů nebyl upozaděný, ani příliš vytažený. Zkráceně řečeno sobotní večer přinesl výjimečný hudební zážitek. Vyskočí-li na vás pozvánka na událost, v níž se vyskytne název jakékoliv z výše jmenovaných kapel, pak si tuto akci rozhodně nenechte ujít.  

Foto: Vladimír Kratochvíl

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram