AKTUALITA: Zpěvák Glajstr Duo, Filip Koryta, vydal sbírku básní s názvem Chlípnost

Tento týden se mi docela náhodou dostala do rukou pozoruhodná knížka s názvem Chlípnost. Vlastně se jedná o sbírku básniček se sexuálním námětem, které jsou podle mého názoru velmi vtipně, originálně a výstižně napsané. Myslím, že by byla chyba nenapsat alespoň pár vět o tomto literárním dílu a o tom, kdo se na tvorbě podílel.

Říkáte si, co má knížka společného s hudbou? Možná víc, než si myslíte. V první řadě je to zpěvák Filip Koryta, který je členem skupiny Glajstr Duo a zároveň i autorem sbírky. O Glajstr Duo a jejich hudebním porno-popovém žánru jsme už v minulosti psali. Obsahově jsou básně podobné textům písniček. Nadešla ale doba, kdy je na čase představit vám básničky, jež některé z nich recituje Filip během koncertu.

Kapesní velikost knížky upoutá vtipným minimalistickým vzhledem. Na přední straně bezpochyby zaujme ilustrace od Ondřeje Platzera, který ztvárnil podobu autora do „shrekovské“ postavy perníčka. Zadní obal brožury je obohacený o citace od Tonyho Starka, Waynea Gretzkyho a Sigmunda Freuda. U devětadevadesáti stran s lechtivou poezií o pár verších se můžete smát, překvapeně divit, inspirovat se, nebo prostě si jen tak číst a přemýšlet nad zkušenostmi jiných. Básnické příběhy a poznatky jsou napsané čtivě s ohromnou slovní zásobou. Název každé básně je výstižný, avšak dvojsmyslný. Tak například: Kovboj, Výluka, Astronaut, Badatel, Gladiátor, nebo Překážková dráha.

 

Procházka 
kráčeje s úsměvem
přecpanou ulicí
uzřel jsem v průchodu
nádhernou samici
zuřivě cloumá mnou
primární pud
toužím jí nabídnout
pohlavní úd

 

Nejspíš proto, aby knížka nebyla příliš dokonale zpracovaná, vyskytují se v ní chyby. Anebo spíš zajímavé přednosti. Text je psaný fontem „školáček“ a při tisku nastaly nějaké nedokonalosti. Filip Koryta s pomocí své přítelkyně vlastnoručně chyby opravil, a to stejným způsobem jako jsou opravované hrubky ve škole. Tím dílo korunoval autorskou originalitou a podle mě je to jedině dobře. Občasné chyby v textu korespondují s některými sexuálními chybami popisované v básních.

Můžu s klidným vědomím tvrdit, že první vydání publikace je příjemným a opakovaným zpestřením volných chvil. Doporučuji dílo každému do vybavení osobní knihovny, už jen proto, že je… Téměř tak geniální, elegantní a charismatické jako Filip Koryta.

Knížka je k zakoupení na tomto e-shopu.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram