REPORT: Živá ulice 13.8.2014

Ve středu 13. srpna probíhal již třetí den multižánrového festivalu Živá ulice. Atmosféru plzeňského náměstí a přilehlého okolí osvěžila hudba, divadlo i výtvarné umění.

Dnešní program byl hlavně pro mě a moji kolegyni Káju velmi lákavým. Okolo čtvrté hodiny odpoledne jsme dorazili do Plzně a strastiplně hledali místo k zaparkování. Nakonec se zadařilo a my v půl páté dorazili na náměstí Republiky.

Právě zde začínala naše oblíbená dvojice Glajstr Duo, což je dvojice mladých kluků od Plzně. Jedná se o spojení krásných zvučných tónů piana (v dnešním případě elektrických kláves) a zvučného melodického zpěvu. Texty jsou věnovány především intimitě, mnohdy jsou odvážná pornografická slovní spojení, zaobalována do metafor, či nahrazována synonymy. To nasazuje této dvojici nádhernou atmosféru nevinné intimity, vtipu a životních zkušeností. Rozhodně si poslechněte jejich tvorbu na jejich Bandzone.cz profilu.

Po krátkém tanečním vystoupení romského tanečního spolku navázal program na produkci nejznámějšího českého písničkáře Xaviera Baumaxy. Atmosféru vlil do davu již první písní od Johnyho CasheHurt. Pro mě je tato píseň jedna z mých nejoblíbenějších a já byl vskutku nadšen. Xavier Baumaxa ihned navázal na song druhý, který byl vtipně věnován plzeňským Romům, který odkazoval na vystoupení chvíli před ním, dokonalý text i chvilkový romský přízvuk vybarvující vtipně a s nadsázkou soužití s touto menšinou v České republice. Skvělý zážitek, padly písně jak ze života, tak i písně vtipně podané v kombinaci s výborným beatboxem. Xavier ještě zmínil, že má Plzeň velice rád, narodily se tu jeho dvě děti a také, že má rád místní pivo. Nezapoměl také vtipně dodat, že lahváče stáčené v Polsku jsou pěkně šizené.

Začalo pršet a my se s partou vydali do plzeňského baru Sally Brown do sucha a na pivo. Proto nyní přenechávám klávesnici kamarádovi Kubovi z kapely SticX, který vydržel a zůstal na celou tvorbu kapely The Prostitutes.

Od půl osmé jste mohli vidět a slyšet pražskou kapelu The Prostitutes na náměstí Republiky. Tahle kapela je na scéně už 10 let a pro plzeňáky by neměla být neznámá, protože se sem každoročně vrací. Svými skladbami, které Vás ponoří do melancholické, ale pohodové atmosféry si nás po právu získává zas a zas. Ani tentokrát to nebylo jinak a kombinace krásného pozadí v podobě osvětlené katedrály svatého Bartoloměje a hudby The Prostitutes byla prostě nezapomenutelná. Co se týče složení songů, řekl bych, že bylo vyvážené. Zahráli jak písně ze své poslední řadové desky Death to the Call z roku 2012, tak i pro mě už srdcovou záležitost píseň Sunshine z desky Get me out of here (2006). I když klukům víc sluší klub, jednalo se o fantastický, nejen hudební zážitek. //dodatek od Jakuba Řezníčka

Naší další zastávkou na náměstí  bylo pražské složení The Chancers. Zvučná a rytmická 2tone skáčková kapela s občasnými prvky rock'n'rollu a oi muziky v čele se stylovým skinheadem Simonem Ruffskankem z Británie navozovala opravdu skvělou atmosféru a přitáhla nejednoho posluchače této originální muziky. Nutno podotknout, že kapela The Chancers je možná tou nejdéle hrající kapelou tohoto stylu v České republice a členové se také podívali po mnoha zemích. Vystupovali již například s Bad Manners, Mr. Symarip, The Hotknives, a další.

Po dohrání této kapely jsme se rozloučili s kamarády a vyrazili k automobilu.

Fotoreport od Ivo Oskar Osvald & Karel Kabrio Kovářík zde.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram