ROZHOVOR: Zdeněk z SPS o Pogo Tour

Dne 27. 9. 2014 jsme navštívili klub Bílý Medvěd, abychom byli svědky již 6. ročníku Pogo Tour, které spolu táhnou dvě české punkové stálice (report ZDE). Příbramští E!E a pražští SPS. Rozhovor nám poskytl zpěvák kapely SPS Zdeněk Růžička, který kapelu spoluzakládal.

Začneme takovou obecnou otázkou - Proč se vlastně jmenujete SPS (Snížená pracovní schopnost)?

To jsem vymyslel já v práci. Zhruba v roce 1987. Nechtělo se nám dělat, tak jsme se pojmenovali Snížená pracovní schopnost.

Doslechli jsme se, že se tady v Plzni natáčeli klip na píseň Černá ruka, co je na tom pravdy? A jestli ano, kde přesně?

Ano je to pravda. Spáchali jsme to na Lochotíně v roce 1991. Když jsme to natáčeli, tenkrát vlastně na střeše, tak dole čekali „náckové“, že nás zbijou. Jenomže natáčení trvalo dlouho, a oni na nás nevydrželi čekat.

Teď za sebou máme další ročník Pogo Tour v Plzni, koho vlastně napadlo, že by to mohlo být společné turné SPS a E!E?

Nevím přesně, ale asi můj a Bakči (E!E). Napadlo nás, že když jsme spolu začínali, tak bychom mohli udělat společné turné. Zkusili jsme to a už spolu jezdíme 6. rokem.

Mnoho začínajících kapel hrající punk, mají SPS za svůj vzor. Měl by jsi pro ně nějaký vzkaz nebo doporučení?

Já bych dneska už nezačínal. (smích) Dneska je to mnohem těžší, než když jsem začínal já. Kapely to mají stokrát ztížené, protože kapel je mnohem více. Tenkrát nás bylo asi jen 7 kapel. Měli jsme to těžké s komunistama, ale zase jsme se všichni znali a hráli pospolu.

Takže jste měli problémy s tehdejším režimem?

Jasné, nutili nás chodit na různé přehrávky. Kašlali jsme na ně, stejně bychom je neudělali. Jednou jsme hráli na předkole Rock festu. Tam nám řekli, že hudba dobrá, ale ty texty... Takže jsme byli druzí a nepostoupili.

Máš konkrétně ty nějakou hezkou příhodu tady v Plzni?

Na Plzeň mám samý pěkný vzpomínky. Skoro jsem tu bydlel a měl i slečnu. Mám tady tetu, bratrance a za Plzní jsme dokonce měli statek.

Report a fotogalerii z plzeňské Pogo Tour 2014 naleznete zde.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram