REPORT: Závěrečný koncert Arakain & Dymytry Tour 2014 ve Spáleném Poříčí

V sobotu 20. 12. 2014 se ve Spáleném Poříčí, v místní sokolovně konal závěrečný koncert Arakain, Dymytry tour 2014. Vzápětí, když jsme spatřili sokolovnu, poznali jsme, že nízké návštěvy se opravdu obávat nemusíme. Po vstupu, když jsme vstupenky směnili za pásky, mne jako první zaujala dvě distra. První distro blíže ke vchodu, se věnovalo příznivcům kapely Dymytry, druhé, které se nacházelo u sálu, patřilo kapele Arakain. Fronty na občerstvení byly zpočátku snesitelné, rychle to odsýpalo. I když poté, co dohrála předkapela Absolut Deafers, nebylo u stánků k hnutí. Špatná nálada čekatelů ve frontách vedla často nejen ke slovním konfliktům. Trochu nedořešené, ale na druhou stranu musíme uznat, že do sokolovny by se další bar vešel opravdu těžko.

Po strastech s občerstvením jsme se vydali do sálu. Na pódiu se proháněla předkapela Absolut Deafers. Za nimi jsme mohli spatřit bicí kapel Arakain i Dymytry, které se zatím skrývaly pod plachtami. Vystoupení předkapely se mi moc líbilo, svojí muzikou a slovními vsuvkami rozhodně zaujali. Potom, co Absolut Deafers zahráli přídavek a odebrali se z pódia, se lidé od techniky chopili práce a začala malá přestavba. Bicí Absolut Deafers, které stály v tu dobu uprostřed pódia postupně zmizely. Plachty byly strženy a zanedlouho se začaly ozývat hlasité sirény. Dav začal šílet. Do poslední chvíle pro mne bylo tajemstvím, která z kapel na pódiu vystoupí jako první. Avšak, když se za bicími po levé straně objevil Miloš Meier, bubeník kapely Dymytry, měli jsme jasno. Miloš se do toho značně opřel a vzápětí se už pódium začalo plnit členy kapely Dymytry. Nastoupili všichni, ale jeden z členů chyběl, frontman Honza Macků alias Protheus. První skladba nesla stejný název jako název kapely. Potom, co kapela zahrála intro písně Dymytry, zaslechli jsme frontmanův hlas. Netrvalo dlouho a za obrovských ovací se objevil na pódiu. Dav vřel a zaujatě zpíval každou pasáž písně. Následoval song Dejte mi pít, pří níž Protheus vesele tancoval s lahví becherovky. Věc, kterou bych chtěl určitě vyzdvihnout je, že píseň Občas pocit mám, Protheus věnoval své manželce, pro kterou byl text této písně napsán. Další zajímavostí byla píseň Ztracená generace. Zpěvu se totiž chopil Honza Toužimský, zpěvák kapely Arakain. Klobouk dolů před gestem, které Dymytry udělali po jedné z písniček. „Toto gesto moc kapel nedělá, ale my ho děláme rádi, kapela Dymytry tleská Vám.“ pronesl Protheus směrem k publiku. Koncert nabíral na obrátkách. Dále zazněly skladby jakoLunapark, Jsem nadšenej, nebo D.O.S.T., která mě osobně udělala velikou radost. Mnozí návštěvníci mohli očekávat, že Dymytry zahrají svou největší chloubu Strážnou věž, ovšem nezazněla. Proč? To rád vysvětlím na konci reportu.

Po několika přídavcích kapely Dymytry, se začal sál vylidňovat. Po vytrvalém zpívání a hopsání do rytmu písničky přeci jen vyschne v krku. Ale netrvalo dlouho a sál byl opět naplněný k prasknutí. Kapela Arakain začala svůj set. Na koncert jsem přijel hlavně kvůli Dymytry, tudíž jsem se na Arakain netlačil příliš dopředu. Podle oblečení návštěvníků se dalo samozřejmě poznat, pro kterou z kapel bije jejich srdce. Dalo by se říci, že mladší generace návštěvníku přijela na mladší Dymytry a starší generace na ostřílené matadory z Arakainu. Ale jak Protheus prohlásil: Ať už patříte spíš k našim fanouškům, či k Arakainu stejně jsme jedna rodina.

Arakain jsem sledoval s trochu větším odstupem. Ovšem na zážitku z jejich vystoupení jsem nebyl ochuzen. Velice se mi líbila píseň Marylin, opravdu krásná metalová balada, kterou si návštěvníci s chutí zazpívali spolu s kapelou. Pokud bych měl vyzdvihnout nějakou větší „smažbu“ v podání Arakain, bez váhání volím píseň Paganini. Koncert utekl jako voda, ovšem ještě nebyl konec. U svých bicích se totiž opět objevil Miloš Meier a společně s bubeníkem „Áček“ Lukášem Doksanským, rozjeli velkolepou bubenickou show. Jedním slovem nádhera. Poté, co bubeníci skončili svou show, vběhli na pódium členové obou kapel a společně začali Split set, kdy zazněla píseň Jedna krev, nebo Žít svůj sen. Sliboval jsem vysvětlení, proč Dymytry nezahráli svou „vlajkovou loď“ Strážnou věž. Šetřili si ji, aby ji mohli zahrát společně s Arakainem. V případě „Áček“ byla takto odložena píseň Apage Satanas, která také celé turné uzavírala.

Skvělý večer s výbornými kapelami. Pokud mohu doporučit shlédněte záznam z oné zmiňované bubenické show (Plzeň Šeříkovka). Je opravdu na co se dívat.

 

Nezapomeňte si připomenout vystoupení z plzeňské Šeříkovky, které proběhlo v březnu letošního roku zde.

 

Zdroj (foto2): REPORT: Arakain, Dymytry 21.3.2014 v Šeříkovce

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram