REPORT: Vyvrhells Tour 2014 - Rokycany

Festivalová horečka je již nějakou dobu minulostí, avšak živá hudba žije dál. Čekají nás koncertní šňůry. Co nás tedy čeká v Plzni a okolí? Pokud patříte k příznivcům elektrických kytar, kožených křiváků a těžkých bot, stručně vám přinášíme pár rychlých tipů. Punkeři si zajisté nenechají ujít Pogo Tour, což je vystoupení dvou českých punkových legend. Na E!E a SPS se můžete těšit například 27. září 2014 v Plzni. Metalovým svátkem je bezpochyby turné kapelDymytry a Arakain. V Západních Čechách si na ně můžete počíhat v Hořovicích, Horní Bříze či ve Spáleném Poříčí. Na větší pohodovku si určitě zaskočte na společné turné kapel Totální nasazení a Covers for Lovers.

My se dnes budeme věnovat také jedné z koncertních šňůr a to Vyvrhells Tour. Turné pořádá punková banda z Nýřan zvaná SAS. Na pomoc si jako loni vzala brněnskou formaci Inseminační Stanice. Turné věnovali tragicky zesnulému kytaristovi a jedné z ikon Příbramské kapely E!E - „Bakčovi“. Jak jsem již řekl, turné je v plném proudu již druhým rokem. Avšak je s čím srovnávat. Minulý rok se v našem okolí objevila „Inseminačka“ s SAS dvakrát. Jednou v Plzni v hospůdce Pod Kopcem na Božkově. A podruhé v Hospůdce U Pardála v Rokycanech. Letos se Plzeňští bohužel nedočkali a kdo chtěl na Vyvrhells, musel navštívit „Pardála“ v Rokycanech. My jsme byli u toho.

Už když jsem přišel ke vstupu, nemohl jsem si nevšimnout možnosti provětrat svou peněženku. Prodávali se zde mikiny a trička jak s motivy SAS, tak i vzpomínkové na legendárního „Bakču“. Prošli jsme vstupem a zrovna se připravovala k akci předkapela Indiánská Rezervace. Je určitě přínosné pro mladé kapely, zahrát si se svými vzory. Organizátorům, kteří podporují mladou krev, určitě dávám palec nahoru. „Indiáni“ zahráli s novým basákem, máte dejavu? Já také. Avšak přeji jim, aby současná sestava vydržela déle a nejlépe věčně. Rozhodně je zde vidět zlepšení od let minulých. Kytarista zvaný „Sucháč“ se více odvázal a lehce mu zhrubnul hlas, což je určitě změna k lepšímu.

Po Indiánech přišli na řadu P.U.M. To už je silná káva. Byl jsem na nich na živo poprvé a byl jsem dost překvapen. Ne však nepříjemně, jejich hudba mne místy připomínala slovenskou punkovou legenduKonflikt. Neodpustím si pochvalu bubeníka, který roli motoru kapely bere opravdu zodpovědně a dává do toho doslova všechno. Osobně se mi líbila píseň Rudý stát. Lídr kapely před jednou z písní vznesl do davu otázku: „Slyšel jsem, že punkáči nemají rádi metal, je to pravda?“ Z davu se ozvalo několik výkřiků, ale jednotný názor jsme neslyšeli. Nedalo mi to a zbytek večera jsem nad tímto tématem přemýšlel. Po P.U.M.nastoupila pořadatelská skupina SAS.

SAS mě určitě nikdy nepřestanou překvapovat absencí baskytary, kterou nahrazují kontrabasem. Je to zajímavé zpestření. Nebylo na co čekat, S.A.S. se do toho opřeli hned ze začátku. Zazněly vesměs radikálnější songy typu Nácek nebo A.C.A.B, jak jsme u nýřanských Vyvrhells zvyklí. Vzduch v hospůdce by se dal krájet, proto vyrazit pro jedno „točené“, popřípadě se jít na pár minut nadechnout ven, se zdálo být dobrým nápadem. Kotel pod pódiem se mi zdál nejlepší za celý večer.

Jako poslední vystupovala Inseminační Stanice. Na základě kapel jako jsou Atombordel, Barbar Punk nebo Inseminační Stanice jsem tento styl začínal hltat. Pogo pod pódiem bylo místy tak drsné, že se jedna ze skalních fanynek „Inseminačky“ bouchla hlavou o pódium. Naštěstí nešlo o nic vážného, dnes vzpomíná na úraz s úsměvem. Jediná věc, která mi vrtá hlavou, vůbec si nevybavuji, že by kapela zahrála svou peckuRomantickou. Možná jí kapela nezahrála, možná jsem jí prošvihl, zkrátka škoda, příště.

Závěrem bych shrnul celý večer. Atmosféra slušná, avšak od minulého ročníku, kdy „Pardál“ praskal ve švech, to nebylo takové. Turné pokračuje, ale zdaleka nekončí. Pokud máte chuť vyrazit i někam dále, Vyvrhells nezklame.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram