REPORT: Vánočák Bubudorf 2014

Vánoční svátky jsou za námi. Někteří je strávili s rodinou, někteří s partnery nebo přáteli. Stále se opakující sled koled už částečně lezl na mozek, a tak si někteří z vás našli cestu do Strašic na Vánočák 2014, který se konal 25. prosince 2014. Byli jsme u toho.

Jak jsme již uváděli v naší aktualitě zde mohli jsme se těšit na celou strašickou undergroudovou scénu. První kapela vystupovala již v 17 hodin. Byla jí kapela Atombordel. V aktualitě jsme avizovali, že se Atombordel nechává inspirovat Visacím zámkem či Perkele. Vystoupením na Vánočáku ale dokázali, že kluci poněkud změnili taktiku. Cover od Visacího zámku Stánek, který Atombordel vyhrával až doposud byl vynechán. Stejně jako skladba Sex před zraky Krista od bandy A bude hůř.. na playlistu chyběl. Naopak byla ke slyšení zbrusu nová skladba. Převzatých písní jsme se přeci jen dočkali, a to v podobě skladby You never walk alone od kapely The Adict. Seškrtáním převzatých písní z playlistu se Atombordel určitě nedopouští chyby, ale naopak si otevírá nové možnosti.

Druhou kapelou v pořádí byli (ex- Los pedofilos), kteří si dnes říkají Stars are so far. Melodický pop-punk zajisté potěšil nejednoho návštěvníka. Oproti let minulým mi přijde, že se hlavnímu zpěvu více věnuje Lukáš Monhart hrající zároveň na baskytaru. Kluci prokládali starší písně s novějšími a bylo určitě o co stát. Pro mě nejlepší věcí z nového CD je píseň Vlk, která je zároveň nepsanou písní titulní. Velice zajímavým členem Stars are so far je určitě, Matěj Novák který se zdá být pomalu všeumělcem. V průběhu reportu se k Matějovi ještě vrátíme.

Jako třetí se představila mladá kapela Vapid. Podobně jako Star are so far mají Vapidi za sebou nedávné nahrávání ve studiu Ex-Avik. Na vystoupení Vapidů se bohužel ve velké míře podepsalo nepěkné nazvučení, které provázelo celý průběh večera. Zpěvačka Lucie Plimlová měla zajisté co dělat, aby ji bylo možné zaslechnout. Chyby mohly být v mnoha věcech nicméně ve „zvukařině“ se nevyznám, proto z nedostatečného zvuku neviním ani zvukaře ani vystupující kapely. Z pozitivního hlediska je nutné připomenout že Vapid rozjel show, která přivábila první odvážlivce roztančit PDA ve stylu poga.

Jak jsem již sliboval vracím se k Matěji Novákovi. Matěj tento večer vystoupil se svou kapelou Stars are so far na pozici kytaristy. Po odehrání setu ovšem nemohl usnout na vavřínech, protože se připravoval na své druhé vystoupení s kapelou In public Ill. Zpěvák zvaný „Blába“ uvedl Matěje tentokrát na pozici baskytaristy. Rozjela se punk-rocková řežba říznutá saxofonem. Kapela se považuje za tzv. saxo-punk-rock. Na zážitku z jejich vystoupení určitě přidává zpěv v podání zpěváka Bláby a zpěvačky Denisy. Kombinování ženského a mužského hlasu se mi v muzice velice líbí. Obdobou takové kombinace je již dnes jednou zmíněná Lucie Plimlová společně s Majkím Niemiecem z kapely Vapid.

Následoval headliner letošního Vánočáku kapela Sex Deviants. Nejzkušenější punkové uskupení dostalo návštěvníky pořádně do varu. Už při prvních písní se rozjelo divoké pogo. Nutno podotknout, že tentokrát kapely nehrály na žádném pódiu, nýbrž přímo tváří v tvář dovádějícímu davu. Osobně jsem si velice užil Podivnou píseň, která vám po poslechu spolehlivě uvízne v hlavě. Pogující dav ocenil nejvíce píseň Problémovej, jejíž refrén rozduněl PDA. Sex Deviants také nabízeli u vchodu propagační předměty. Nechyběli CD, nášivky ani oblečení.

Kapela Provokace bez Legrace, jejíž členové se dělí na polovinu strašických a rokycanských, začala hrát krátce po skončení Deviantů. Harmonikář Josef Petřík zde natáčel pro Sex Deviants klip. Na videoportál youtube uniklo video z tohoto večera kdy Provokace hraje píseň Zdravotní sestřička. Lidé se bavili, alkohol tekl proudem, nevázla zábava.

Poslední vystoupila mnohočlenná rock'n'rollová kapela Chuan Pedro Rodriguez. Tato formace u mě ten večer vyhrála. Lidé se bavili a užívali si společně s Chuany až do ranních hodin. Nesmím zapomenout upozornit na další hostování muzikantů. Baskytary se ujal Tomáš Hahner, který vystupuje v Provokaci jako zpěvák a ženského hlasu se ujala Lucie Plimlová z Vapidů.

Závěrem něco ke strašické undergroundové scéně. Kapely Stars are so far, Vapid a Atombordel mají k sobě velice blízko, protože zkouší ve stejném bývalém armádním objektu. Vzdálenost mezi nimi se dá počítat na metry. Pokud se stane, že některý člen z kapely nemůže, zaskočí ho kamarád „od naproti“. Totéž se stalo na i Vánočáku, kdy baskytarista Paťan vystoupil na záskok s kapelou Atombordel. Na dřívější akci (omlouvám se už si nepamatuji název), jsme naopak mohli zahlédnout Míru Feruse, kytaristu Atombordelu jak zaskakuje za Víťu Cvana ve Vapidech. Hudební skupiny jako In Public Ill,Chuan Pedro Rodriguez, Provokace bez Legrace či Sex Deviants zkouší sice v jiných prostorech, ale je určitě skvělé sledovat jak spolu dokáží spolupracovat a navzájem si vypomoct.

Pro zajímavost uvádím krátký seznam strašických muzikantů, kteří vystupují ve více než jedné kapele:

Matěj Novák - Stars are so Far (kytara), In public Ill (baskytara), Pecičky (bicí)

Lucie Plimlová - Vapid (zpěv), Chuan Pedro Rodriguez (zpěv)

Tomáš Hahner - Provokace bez Legrace (zpěv), Chuan pedro Rodriguez (baskytara)

Patrik Klučka - Vapid (baskytara), Indiánská rezervace (baskytara)

 

Fotoreport naleznete od EnyMal.photography zde.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram