REPORT: Rock na Valníku 2014

Uplynul zhruba týden od patnáctého ročníku festivalu Rock na Valníku, který se konal 29. 8. - 30. 8. 2014 ve Slaném, tudíž poněkud dále od Plzeňského kraje. Nicméně na „Valník“ jsem se chystal jako návštěvník, a tak mě napadlo zabít dvě mouchy jednou ranou a přinést vám reportáž z hlavního dne tohoto skvělého festivalu.

Dorazili jsme již v pátek na „Večírek pro nedočkavé“, reportáž z něj si můžete přečíst zde. Poté, co jsme si poslechli a zapařili na legendární Konflikt či Dilemma in Cinema, jsme vyrazili směr stanové městečko nabrat síly na následující den.

Rosie

Sběr sil se ukázal jako velice důležitý. Hned časně zrána, kdy jsme posnídali, nás čekala první zajímavá kapela zvaná Rosie. Tato kapela se řadí mezi domácí slánské hudební chlouby. Rád si poslechnu něco nového a u téhle kapely nelituji, že jsem areál navštívil už od 10 hodin. Píseň, která mě zaujala nejvíce, byla bezesporu Ty krávo ty vole. Mám rád chytlavé songy a tato skladba mi ještě dlouho hrála v hlavě. Držím palce do budoucna!

Svoloč

Pro mne rozhodně jeden z taháků dne. Kapela zahájila produkci písní Zbytkáč. Refrén „Já jsem nevinnej, to je chlast zbytkovej, v mojí krvi byste našli leda kapky proti kašli“ byl pro velkou část návštěvníků určitě velmi známý. Osobně jsem si tajně přál, aby kapela zahrála song Dneska se umírat nebude“ a opravdu se mi to splnilo. Dále jsme mohli zaslechnout například Je mi tě líto, republiko nebo Jak jde čas. Kdo Svoloč dosud neslyšel, určitě doporučuji.

Malá Bílá vrána

Po Svoloči jsme bohužel opustili areál a zamířili si to do stanového městečka. Tudíž jsem tuto kapelu propásl. Jen z dálky jsem slyšel tóny akordeonu a houslí, které mi „malinko“ připomínaly styl plzeňských Cheers! či zahraničních Dropkick Murphys.

Dragon

Následující představení mě velice pobavilo. Z kapely přímo čiší optimismus a vtip. Hlavně při písničce Řekni mi nějakou lež jsem se nemálo zasmál. Uvedli ji slovy Pojdťe,pane, budeme si lhát. Rozšířil jsem si své hudební obzory a při přijezdu jsem neváhal s návštěvou jejich Bandzone playlistu.

Vision days

Kapela, na kterou jsem se velmi těšil, protože nahrávky této formace jsem si kolikrát pouštěl a velmi mě zaujala. Jací budou naživo, byla pro mě otázka, na kterou jsem ve Slaném hledal odpověď. Nezklamali! Opravdu se jednalo o punk jako řemen, jak kapela demonstruje v jedné ze svých písní. Je určitě příjemné hrát před diváky, kteří zpívají s kapelou, mnohdy i za kapelu, a celý koncert mohutně prožívají. Příští možnost vidětVision days rozhodně využiji.

Haniball Lecter

Za nejtvrdší kapelu festivalu byla uvedena na scénu hardcore-nu-metalová skupina Hanibbal lecter. Většina obecenstva postávala stranou a v povzdálí,ale přece jen se našli tací,kteří jim přišli na chuť a zapařili na ně. Zpěvák využil všech svých hlasivkových sil k velice agresivnímu zpěvu a díky tomu se přišlo podívat dalších pár zvědavců, kterým se to zalíbilo. Kapela to nevzdala hned na začátku a díky tomu si vysloužila slušný potlesk. // dodatek od Míča Matysová

E!E

Punková klasika z Příbrami, není potřeba příliš představovat. Zkrátka Pogo, Číro nebo Humusák patří k pořádnému festivalu. Zajímavostí je že s „Éčkama“ vystupuje kytarista Robin Davídek. Můžete ho znát z kapely Doktor PP, která vystupovala na „Valníku“ minulý rok. E!E stále vzpomínají na svého zesnulého kytaristu Bakču. Proto mu „nahoru“ věnovali píseň Indián.

Medvěd 009

Tato formace mě podobně jako u Vision days zajímala, jak se předvede naživo. Před pár lety jsem od nich měl možnost zaslechnout píseň Olgoj. Snad jsem ani nevěřil, že kapela má song, kterým „Olgoje“ předčí. Ale mýlil jsem se. Je jím píseň Hercule, kde si kapela bere na paškál známého televizního detektiva Hercula Poirota. Refrén je prostý, ale chytlavý a zábavný. Případ skončil, Hercule dík, vrahem je nečekaně zahradník...znělo slánským letním kinem. Doporučuji proposlechnout jejich Bandzone profil.

Punk Floid

Kdo teď hraje? Punk Floidi? Super! Slýchával jsem kolem sebe. Absolutní natěšenost na tuto bandu byla všudepřítomně znát. Bylo rozhodně na co. Punk Floid na to šli hned ze začátku zostra a pod pódiem se rozjelo bláznivé pogo. Punk Floid nemůžeme rozhodně upřít schopnost dělat show. Při jejich vystoupení se rozhodně nenudíte. Před jednou z písní se zpěvák „Floutek“ dušoval, že následující píseň bude „ploužák“. Jednalo se samozřejmě o recesi a kapela další píseň opět naplno rozjela. Po skandování publika „Ještě jednu!!“ přidali jako tradičně jejich vlajkovou loď píseň Ajee!

Volant

Točte se, punkáčové! znělo z pódia. Legendární Volant právě začínali hrát. Jsem rád že jsem si mohl naživo poslechnout píseň Čarodějka. To nebylo ale zdaleko všechno. Z Volantů stále sálala neskutečná energie. Kapela, která nastoupila ve Slaném v bledě modrých košilích, čeká společné turné s kolegy z Punk Floid.

Covers for lovers

Pop punková banda z Prahy, která si na Valníku zahrála i minulý rok, zahájila svůj set znělkou ze seriáluPřátelé. Tím si mě vcelku získali, protože píseň napodobili velice věrně. Kluci prokládali vlastní tvorbu s převzatými písněmi. Nutno podotknout, že Covers for Lovers často spolupracují s domácími „Totáči

SPS

Praha ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Kolem půl osmé nastal hlavní důvod, proč jsem vlastně na festival dorazil. V té chvíli už jsme s naší partou byli nalepení u zábran u podia. Snížená pracovní schopnost zahájila sérii instrumentálním songem 19/91. Po krátké skladbě následovala píseň Vojna a po ní snad nejslavnější píseň této formace Máma. Zvučný refrén, který mezi punks už skoro zlidověl Chtěl bych ti, mámo má, chtěl bych ti říct,že mezi punkerama cejtím se líp! otřásal letním kinem. Došlo i na věnování písně Druhý břeh pro ty kteří se na festival dívali z punkového nebe. Ač se frontman kapely Zdeněk Růžička dušoval, že skákat do davu tentokrát nehodlá (dobrý nápad, mezi podiem a davem je hluboká propast určená pro orchestr), svoje slova porušil a za ohlušujícího skandujícího davu SPS! se vydal vesele za zábrany. Ještě předtím ale zvládl s kapelou zahrát přídavek, oblíbenou Ruskou. Když se později z podia ozývalo: vraťte nám Zdeňka! dav skutečně oblíbeného zpěváka vrátil v pořádku. Vystoupení mi přišlo děsně krátké, ale zase mě to navnadilo se těšit na to, až se v Plzni bude konat Pogotour.

Projekt Parabelum

Hlasivky vynechávaly, vysychalo v krku. Byl čas na pěnivý mok. Stejně jako u kapely Malá bílá vrána jsem projekt Parabelum prošvihl. Každopádně společně s kapelou Haniball Lecter se jednalo o nejtvrdší kapely celého festivalu. Doufám, že na obě dvě kapely ještě v budoucnu narazím.

Totální nasazení

Postával jsem opodál pódia. Když jsem se po chvíli otočil, viděl jsem, že na pódiu už se prohání Sváťa Šváb ve své pověstné bílé róbě. Na Valníku se poprvé objevil nový kytarista Karloss, který nahradil P.P. Cvoka. Pozitivní punk-rocková show přivedla dav k pódiu. Totální nasazení je ve Slaném číslo 1 a je to určitě znát. Pokud jste navštívili „Totáče“ kdekoliv po republice, ve Slaném mi přijdou „Totáči“ mnohem lepší. Samozřejmě, byl to mančaft hrající na domácím hřišti. Nezklamali, zazněly například i písně Balkánská neboČinčila. Dlouho jsem přemýšlel zda zmínit kritiku, protože mám tuto kapelu opravdu moc rád, ale ověřil jsem si svůj dojem i skrze záznam z festivalu na youtube a musím být objektivní. Píseň Nazi Czech byla v Karlossovo podání mírně odchýlená od hlavního zpěvu Sváti, což trochu více kazilo dojem z perfektního refrénu. Po vyvolání přídavku přidali píseň Oceloví ptáci a odebrali se z pódia.

Wohnout

Kapela Wohnout zvučila nezvykle dlouhou dobu. Avšak když bylo vše, jak má, rozjela výbornou pohodovou show. Velice se mi líbila píseň „Barbíno?“ Ale jaký by to byl koncert kapely Wohnout bez Svazu českých bohémů. Ač dost unavení z celého dne, na tuto píseň jsme si parádně zablbli.

Deratizéři

Byl čas na pohádku. Slánští Deratizéři v čele se šéfderatizérem Sváťou Švábem festival uzavírali. Zahráli pár písní ze svého repertoáru a přidali několik veselých vtipů. Ukončili tím dva dny plné zábavy, dobrého pití a skvělých zážitků...

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram