ROZHOVOR: Temnota - depresivní ambient

Temnota, volný styl s notnou dávkou depresivity. To je originální interpret z Rokycan nedaleko Plzně. Sešli jsme se v jeden červencový večer ve zkušebně naší kapely, abychom probrali jeho dosavadní i budoucí tvorbu.

Jaké byly tvoje začátky?

Ambient mě zaujal již zhruba před 10 lety, ale jako interpret jsem se začal zajímat o tvorbu zhruba v roce 2010. Zpočátku to všechno byla taková interní záležitost a v průběhu roku 2012 jsem vypustil první tracky, jelikož to muselo ven. Vyšla první deska Litanie stromů, hodně depresivní směsice 6 tracků kolem 10 minut. Potom ve stejném roce vyšlo pár EP a singlů. Následovala asi roční pauza, než jsem se rozhodl pokračovat dál a řekl si, že to má něco do sebe.

Jak ses ke stylu ambient dostal a co Tě inspirovalo?

Určitě přes oblíbený kapely. Takže například Burzum, to je black-metal z Norska, jejich člen seděl 20 let za vraždu kytaristy z Mayhem, taky blackmetalová celkem známá kapela. Když neměl v kriminále přístup k bicím a kytarám, tak se dal jednoduše na ambient. Z vězení vydal asi pět desek, které jsou fakt perfektní. Nicméně je to nácek a magor, ale hudbu dělá opravdu skvělou. Dále například Mistress of the Dead, to není ambient, ale funeral doom metal, což je nejpomalejší styl na světě, opravdu depresivní a další a další interpreti.

Zpět k tvé tvorbě. Máš nějakou zásadní a jednotnou myšlenku, kterou svojí tvorbou chceš sdělit?

Je to hlavně o depresích. Jde mi o ztvárnění myšlenky, že je život pomíjivá věc, která jednou skončí. Ač se budeš snažit sebevíc a uděláš cokoliv, tak stejně zemřeš a tak by ta hudba měla působit. Léčím se tedy na psychiatrii a hodně pocitů je tedy asi opravdu originálních. Osoby, co dělají ambient jsou většinou nějak ovlivnění psychickými událostmi.

Jak ses do takového stavu dostal?

Drogy, špatná zkušenost. Bylo to tedy jen dvakrát, co jsem zkusil LSD a nedopadlo to dobře. V tu chvíli jsem s kamarádem probíral záležitosti o smrti a o Bohu a jak jsem pod vlivem moc přemýšlel, tak mě to ohromně ovlivnilo. V dnešní době to je rozhodně minulost.

Pověz mi o svých nejlepších počinech z tvého pohledu, co Tě nejvíc baví a na co jsi nejvíc hrdý?

Temnozlo – to je EP obsahující pouze 2 tracky. Jeden se jmenoval Temnozlo a druhý Olzonmet (pozpátku Temnozlo). Tenhle počin má ztvárnit průběh toho mého osudného tripu, graduje to, vybarvuje můj pocit, kdy jsem byl opravdu na dně a stejně tak jak jsem se z toho dostával.

Ty chceš teď vydávat nové věci. O co se bude jednat?

Venku na Bandzone.cz už je nová deska. Zmíním například 2 tracky z desky a to 11 minutový track Litanie bolavé duše a druhý 6 minutový track Kříže, ty se opravdu povedly.

Vyjde ta deska i ve fyzické formě?

Doufám, že jo. Chtěl bych vydat 30 - 50 kusů. Uvidíme jak to půjde na odbyt, přeci jen je ta moje muzika pro opravdové fajnšmekry. Rozhodně to bude mít i pěknej label a potisk CDčka a souběžně s tím bude deska normálně volně ke stažení v digitální podobě.

Když komponuješ svou muziku, kde bereš samply zvuků, cílíš se na nějakou konkrétní databázi, nebo zvuky tvoříš samovolně sám?

Rozhodně se nebojím sáhnout do filmové hudby. Zvuky natolik upravím, že jsou k nepoznání od originálního materiálu. Dále instra z různých rapových děl, metalu nebo punku vezmu kousíček a mixuju. Je to legální, ze zákona můžeš použít 10 sekundové stopáže a vydat je. Já je navíc ještě naprosto upravím. Samovolně používám například flétnu, kytaru a různé zvuky, co nahraji.

Dále mě zaujala tvá další tvorba, paralelně se svým ambient projektem chystáš rapovou desku. Povíš mi o tom víc?

Ta deska je víceméně hotová, chybí už jen nahrát vokální část. Bude to opět pod Temnotou. Řídím se tím, že já jsem Temnota a co se mi líbí, to udělám. Nezáleží na žánru, jednoduše volný styl, který vždy bude depresivní.

Kamarádovi z projektu Temnota děkuji za rozšíření mého hudebního obzoru a jeho čas. Po další hodině klábosení mimo diktafon, se pomalu odebíráme k domovům.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram