AKTUALITA: Situace ohledně plzeňského Metalfestu

Začalo to 22. ledna 2015, kdy Jiří Hylmar založil na sociální síti skupinu Petice za zachování Metalfestu v Lochotíně! Je jisté, že petice v takovéto formě bohužel nemá valnou váhu a chtělo by to spíše zřídit e-petici, která by pro rozhodující činitele měla právní váhu. Nicméně, vyzvali jsme Jiřího Hylmara, aby nám o tom pověděl více.

Plzeň se mi líbí, Plzeň mám rád. Zaznělo mi v hlavě při první návštěvě tohoto kulturního města. Největší měrou však k mému příznivému postoji vůči Plzni, přispěl hudební festival Metalfest. Pochopitelně, neboť jsem metalový fanoušek tělem i duší. Mnozí se podiví, ale nešlo pouze o samotnou hudbu a skvělé výkony umělců na jevišti, šlo také o zcela jedinečnou atmosféru, kterou akce nabídla z hlediska jejího umístění.

AKTUÁLNĚ: E-PETICE ZDE

Lochotínský amfiteátr nabízí zkrátka něco, co jiné festivaly pořádané na rovné ploše nepřinášejí. Odkudkoli je vidět, odkudkoli je slyšet. Areál nabízí kapacitu tisícům lidí, přesto jsem nikdy neuvízl v tlačenici, nebo neměl obavy z udupání druhými. Mnohé překvapím, ale mezi návštěvníky a příznivci tohoto žánru hudby, jsou skutečně slušní, inteligentní a srdnatí lidé. Nemusím se znát se všemi, ale vždy se pozdravíme, popovídáme, zasmějeme a užíváme si této úžasné atmosféry. Přátelé to však, není vše. Ano jsou tu další pozitiva. Například přátelsky vymyšlené parkování. Od auta ke stanu to máte, co by kamenem dohodil a od areálu je to rovněž jen pár krůčků. Hned za tímto kempem se nachází stezka, která Vás zavede do historické části města. Pokud si chcete koupit něco po ránu k snídani, není problém navštívit nedaleký obchůdek. Nebo si chcete na chvíli odpočinout od festivalového dění v areálu? Do centra města je to opět nedaleko.

Byl jsem až překvapen, když jsem se dozvěděl, co vše mohu v tomto malebném městě navštívit. Kromě vyhlášené ZOO sousedící s areálem festivalu, jsem se mohl vydat na exkurzi, pivovaru, městského podzemí, restauračních zařízení, rovněž výlet po památkách a obdivovat tak historii města. Zkrátka město má co nabídnout. Líbí se Vám ta představa? Pak si na okamžik představte, že tohle vše Vám někdo chce vzít. Tato informace mě pochopitelně zasáhla. První co jsem si uvědomil ještě těsně před tvrdým útokem vyděšení a nadcházejícího smutku, že jsme přeci lidé, kteří mají rádi dobrou muziku. Celý rok tvrdě pracujeme, abychom mohli žít. Každý pracujeme jinde. Někdo je lékař, někdo automechanik, ale podstatné je to, že se celý rok těšíme, až se na Lochotínském amfiteátru sejdeme slavit náš metalový svátek. Za několik let jeho působení si vydobyl jistou tradici a zasel v srdcích mnohých velice šťastné vzpomínky. Já jsem jedním z těchto šťastlivců. Pochopitelně mě celá věc nepotěšila, dalo by se říci, že rozlítila.

 

„Proč bychom si měli nechat vzít něco, co máme tolik rádi?

 

Rozhodl jsem se tedy vytvořit petici na záchranu tohoto místa. Celá situace kolem podmínky EU o poskytování dotací na rekonstrukce objektů začala velmi rychle ztrácet logiku. Avšak přeci jen, dala městu Plzni na výběr. Buď dotace menší, ale pořádání akcí takového formátu, jako je právě Metalfest může zůstat, nebo dotace větší, pak ale po dobu pěti let, akce takového formátu musí ze hry pryč. Také v tom hledáte logiku? Nechci být skeptický, ale možná ji ani nenajdete. To je totiž dost reálné. Nicméně město se rozhodlo pro větší dotaci, čímž vznikla hrozba, že Metalfest končí. Z vyjádření některých členů vedení města zaznělo, že proti této akci nic nenamítají, ale pokud se zde bude konat, musí se brát v potaz sankce, která plyne z porušení dotačních podmínek. Jak již bylo řečeno, tento festival znamená pro město veliký přínos. Návštěvníci podpoří kulturu, hned na několika frontách a přispívají, tak městu nemalou měrou. Když si spočítáme, že tato akce je zároveň mezinárodního rázu, příchod mnoha návštěvníků ze střední Evropy zrovna nemálo podporuje město v kulturní rovině. S přihlédnutím k faktu, že letos bylo město Plzeň prohlášeno za město kultury roku 2015, tím spíše bychom čekali zájem na pořádání kulturních akcí, minimálně s větší vervou či nákloností. Zatím to však vypadá všelijak.

AKTUÁLNĚ: E-PETICE ZDE

Někteří mohou namítat, že se festival přesune. Ano, ale ztratí tím své kouzlo, svou jedinečnost a spoustu lidí odradí. Nezbyde nic než vzpomínky a v srdci šrám. Petici přivedla k životu myšlenka znějící přibližně takto: „Proč bychom si měli nechat vzít něco, co máme tolik rádi? Aktuálně má petice podporu více než 700 členů, ale každým dnem se počty výrazně zvyšují. Chceme dát najevo svůj nesouhlas vůči takovému zběsilému tříštění kultury v Plzni. Někteří by tyto řádky mohli vnímat, jako opozici vůči městu. My se však necítíme být na druhé strany barikády. Chceme jen připomenout, že přesunutím festivalu se zapříčiní, jeho výrazné narušení, které povede k silnému odklonu fanoušků, jak prostřednictvím sociálních sítí vyšlo najevo. Ochromí to přísun spousty lidí. Nemusíte mít ekonomické vzdělání, abyste si uvědomili, že méně lidí, méně podpoří kulturní sféru města. Proč chce tedy město tuto situaci riskovat právě v období, kdy drží žezlo projektu Evropské hlavní město kultury 2015? Na tuto otázku bychom odpověď hledali marně. Proto doufáme, že společnými silami prosadíme výjimku v rámci pořádání kulturních akcí na Lochotínském amfiteátru pro Metalfest. O spokojenost svých občanů by mělo jít vedení v prvé řadě. Dokáže nám, že to tak opravdu je? Nepřestávejme věřit.

Pokud Vás problematika okolo Metalfestu zaujala, rozhodně se na facebooku přidejte a podpořte Jirkovo záměr.

 

Foto: metalfestopenair.cz

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram