REPORT: Totáči v Šeříkovce

Slánští patrioti Totální nasazení zavítali po delší době do Plzně. S sebou si přivezli kapely E!E a The Fialky, které v Plzni hrály relativně nedávno. Neavizovaným překvapením bylo vystoupení kapely Deratizéři.

"Totáči" s výše jmenovanými kapelami jedou turné ke svému čerstvě vydanému CD Kazoo or die, a právě písně z toho nového počinu byly sobotní večer nejzajímavější. Věřím, že mnohým z vás něco říkají názvy AustralSKA či BalkanSKA. Na nové desce to Totáči zvedli ještě o level výše, a to písní RómSKA. Nezní vám to poněkud kontroverzně? Inu dejme tomu, že posluchačům jedné nejmenované plzeňské kapely, která v minulosti získala i stříbrného Slavíka, se to líbit nebude. Což kluky z Totálního Nasazení určitě vůbec nemrzí. V Šeříkovce jsme tak mohli zaslechnout věty jako „Romale more more dyk támhle jde nějakej uprchlík, romale more to je věc, ať si ho honí vlastenec“ nebo Romale more to bych blil, nácek si myslí že je Kryl, Romale more nestačí, že už se v hrobě otáčí“ ... no a do toho chytlavá muzika v rytmu SKA, podpořena čím jiným, než hrou na kazzoo.

Nechyběl ani již dříve vydaný singl Je mi tě líto, který je po textové stránce ještě o něco ostřejší a bere si na paškál právě „samozvané vlastence." „Já nejsem rasista jenomže ale, tuhletu spojku používáš stále, chtěl by jsi na lidi použít síto, já se ti směju a je mi tě líto.“ znělo opět z pódia. Na vážnější strunu hráli Totáči už i v samotném úvodu koncertu, když zahráli píseň Nezapomeneme, která pojednává o hrůzách minulého režimu. Osobně mi přijde sympatické, že se kapela drží motta - Co na srdci, to na jazyku! a je ke svým posluchačům upřímná. Dělá si to zkrátka po svém a neschovává se moc za metafory.

Kromě novinek, nechyběla moje oblíbená Pohádka o bídě, Zloděj z Bagdádu nebo třeba nesmrtelná klasika Černobílý svět. Do sestavy se navíc vrátil staronový kytarista P.P. Cvok, a je třeba říct, že jde o krok správným směrem. Pavel k Totáčům prostě patří. Jediné co bych vytknul je bohužel zvuk, který hlavně na začátku koncertu nebyl příliš kvalitní. Při prvních dvou písních byl především zpěv slyšet velice nekonkrétně. Později jsem si na to možná trochu zvykl, nebo se stav trochu zlepšil.

Závěrem mohu jen dodat, že pokud budete mít možnost navštívit koncert Totálního nasazení, mohu vřele doporučit a samotné kapele popřát hodně štěstí do budoucna, aby ještě pár CD vydali a zůstali nadále stálí ve svých názorech.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram