REPORT: Forever punk tour 2017 dorazila do Plzně!

Skalní fanoušci punkové muziky mají v posledních dnech v Plzni žně. Za velice krátkou dobu se v plzeňských klubech  vystřídala snad všechna tuzemská legendární punková uskupení. Není tomu tak dávno kdy v Divadle pod Lampou zahráli Plexis společně s Apple Juice. Týden poté dorazili do Kalikováku E!E společně s The Fialky. A včera jsme mohli v Šeříkovce zažít unikátní spojení Visacího zámku a SPS, kteří vyrazili společně na tour s názvem FOREVER PUNK TOUR 2017.

Cestu do Šeříkovky nám bohužel znepříjemnili dva pánové, kteří se zdviženou pravicí a Adolfem Hitlerem na tričku, dávali najevo výši svého IQ. Po tom, co jsme dorazili do Šeříkovky a zaplatili 300 korunové vstupné, jsme usedli na chvíli k baru a začali požívat pivního moku. Po přesunu do sálu jsme nemohli minout stánek s merchem od skupiny SPS. Stánek "Visáčů" se rozbalil až později, v průběhu večera.

Krátce po půl deváté,  kdy byl už sál docela slušně zaplněn, se členové SPS objevili na pódiu. Přítomné posluchače ze začátku rozhodně nešetřili a odpálili svůj set punkovou smrští z alba "Před popravčí četou" ,"Nejsme takový!" Po skončení první písně se znenadání na pódiu objevil Michal Pixa z kapely Visací zámek. Společně s ním SPS zahráli jednu z ikon ze své tvorby, a to píseň "Máma". Píseň s velice chytlavým refrénem "Chtěl bych ti mámo má, chtěl bych ti říct, že mezi punkerama, cejtím se líp" posloužila kapele mimo jiné i k nápadu, jak originálně rozšířit svůj merch. Od jisté doby totiž "SPS" nabízí dupačky, které na sobě mají právě tento úryvek. Absolutní nutnost pro všechny malé fanoušky!

Kapela zahrála takový průřez celou svou dosavadní tvorbou a pokud se nemýlím, tak z každého z alb zazněla alespoň jedna skladba. Nechyběli však ani nové věci jako například píseň "To už tady bylo!", kterou jsem si osobně velice oblíbil a nebo mnohem ostřejší "Kdo jseš!". Zazněla také skladba "Černá ruka", jejíž klip se natáčel v Plzni na Lochotíně, nebo pomalejší  a klidnější "Století Chaosu". Jako poslední píseň byla původně ohlášena skladba "Život ten jde pořád dál", ale jak asi tušíte bez písně "Ruská" by to nejspíš nebyl ten správný závěr, na který jsou fanoušci SPS zvyklí již léta. Po mohutných ovacích se z pódia ozvalo "A teď přijde klíště" narážející na jednu skladbu Visacího zámku a následně se SPS odebrali do backstage.

Po delší rozmluvě se známými jsme se opět odebrali k pódiu, kde už se připravoval Visací zámek. V sále začalo být opravdu rušno a po zahájení hudební produkce se dav ještě několikanásobně zvětšil. Pokud si dobře pamatuji, tak Visáči zahájili svůj  set písní "Rezavý fáro", ovšem všem velice dobře známá "Známka Punku" na sebe nenechala dlouho čekat. Pod pódiem to opravdu žilo a Visáči nenechali své příznivce ani na chvíli vydechnout. Zazněli osvědčené "klasiky" jako "Hymna šibeničních bratří" nebo "Stánek". Došlo samozřejmě i na slíbené "Klíště". Visací zámek dávají posluchačům i nějakou přidanou hodnotu a tím mám na mysli například "chvilku poezie" v podání Honzy Hauberta, který přednesl báseň "Sebevrah" nebo tradiční "cvičení" vedené Michalem Pixou v rámci songu "Pitomá".

Největší ohlas podle mého sklidil ostrý song "Traktor", při kterém se na pódiu objevila i skupina SPS, která si společně s Visáči zazpívala. Dnes již snad zlidovělý text "Jede traktor! Je to Zetor! Jede do hor! Orat brambor!" zněl po zaplněné Šeříkovce a atmosféra bylo nepopsatelná!

Musím říct, že spojit tyto dvě punkové legendy v rámci společného tour, byl znamenitý nápad. Doufejme, že se nejedná o jednorázovou záležitost, a FOREVER PUNK TOUR 2018 opět zavítá do Plzně.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram