REPORT: Předvečer Gambrinus dnu 2018

Web Plzeňskékapely.cz letos poprvé podpořil plzeňský festival piva a dobrého jídla Gambrinus den 2018. V minulých týdnech jsme Vás o této události již několikrát informovali. I když byl pravý festivalový den až v sobotu, naší stage jste mohli navštívit již v pátek 22. 6. 2018 na náměstí Republiky. O tom, které kapely zde vystoupí, jste rozhodovali Vy sami pomocí hlasování na webových stránkách Gambrinus dnu. Nejvyšší počet hlasů získala rokycanská kapela Důležitá IN Formace, hned za nimi Nízká Úroveň a Chicken Hell.

Celý týden byl v duchu velkých příprav. Centrum Plzně se zdobilo praporky a vlajkami v barvách Gambrinusu. Rostly tu obrovské pivní stany jeden po druhém. Na náměstí, U Branky a u Západočeského muzea se stavěly stagee. Každý věděl, co se tady chystá. A jak nám řekli pořadatelé: „Týden to stavíme proto, abychom to za hodinu zbourali.“

Na třetím místě se umístila holčičí kapela Chicken Hell, která páteční program zahájila. Říct „holčičí“ je trochu zavádějící, protože mají i bubeníka, takže upřesňuji – „skoro“ holčičí kapela. Tahle parta svým půvabem a mladým, energickým přístupem k věci na plzeňské náměstí přilákala mnoho kolemjdoucích. Holky zahrály několik vlastních písniček, ale také dost převzatých věcí. Přeci jen jsou děvčata mladinká, a tak se jedná spíše o sbírání zkušeností, než o lenost nebo nedostatek talentu tvořit vlastní skladby. Mohli jsme slyšet třeba Toulání, Kočka, Martin song anebo také Zombie od The Cranberries. Pro mě to byla premiéra s Chicken Hell a musím říct, že na mě docela zapůsobila, i když holčičí kapely nemám moc v lásce.

Asi po hodinové pauze se na stagei objevila rokycanská Nízká Úroveň, která v hlasování skončila na druhém místě a která patří už mezi zkušenější kapely. Úrovni už tolik počasí nepřálo, takže se spousta diváků rozprchlo do okolních stanů, i my jsme se zašli občerstvit. To ale neznamená, že by pod pódiem zůstalo prázdno. Zazněly songy jako Tesco punk, Závěť, Egoistická a Jsme zkrátka jiní (tak se jmenuje i jejich zatím jediné vydané album). Zpěvák a trumpetista Úrovně - Honza Košař - prokládal jednotlivé skladby nejrůznějšími průpovídkami - některé byly vtipné, některé méně. Tak jako tak byl jejich výstup super a na klucích bylo vidět, že je to na velké stagei hodně baví.

Hlavní čas si vysoutěžila další rokycanská parta – Důležitá IN Formace. Na jejich koncertě jsem byla už několikrát a je parádní pozorovat, jak se koncert od koncertu zlepšují. Vzpomínám na jejich první veřejnou akci v jedné plzeňské hospodě, kde tihle kluci dělali mnoho chyb a byli hrozně nervózní (to však patří ke všem začátkům). Je vidět, že na sobě tvrdě pracují, zkouší a tvoří a že jejich dřina nese ovoce. Dnes tady stála skupina „skoro“ profíků, která to pořádně rozjela. Nejen IN Formaci, ale i ostatním kapelám, hodně pomohla profesionální technika kolem podia. Skvělé nazvučení, světelné efekty i přímé promítání na zadní obrazovku dalo jejich výstupům úplně jiný rozměr. IN Formace začala hymnou Gambrinus dne od kapely Semtex, kterou v sobotním programu bude začínat každá vystupující kapela. Potom zahráli svoji Nelituju, Starej Valach, Cestovní a nakonec došlo i na Protektorát, který v programu původně ani být neměl. Jejich hudební projev byla velká show. Jediné, co u krátce hrajících kapel nemám příliš v oblibě a IN Formaci se to bohužel povedlo také, je několikanásobné loučení.

Dnešním večerem se jistě všechny mladé začínající jistě dobře uvedly na veřejné scéně a zapsaly do povědomí širokého publika. Všem kapelám přejeme mnoho štěstí a úspěchů. Byl to parádní večer, který jsme si náležitě užili a rozhodně se budeme těšit na další spolupráci s Gambrinusem.

Aktualizováno: 10.7. 2018 - Doplněn fotoreport

Fotoreport:

 

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram