ROZHOVOR: Představení kapely Bradavice

Ohlédnutí v čase s plzeňskou kapelou Bradavice. Co se dělo od roku 1978 do dnes? A jaké plány má kapela dále? 

Napsal jsem kytaristovi a doprovodnému zpěvákovi Davidu Fazy2 a zeptal se jak na historii, tak na současnou situaci v kapele.

Něco k historii...
Kapelu Bradavice založili Míra "Vacek" Hašek s Pídou Švarcem, Petrem Povolným a Janem Polákem(zpěv) v roce 1978. Hráli jen v garáži a pro sebe si nahrávali první pokusy, jako například zkušební nahrávku"Vyrostli jsme nechtěně na těle pěstěném", které občas na nějaké akci pouštěli kamarádům. V roce 1982proběhlo první živé vystoupení v Letkově u Kulaka ve Staré hospodě. To už na bicí hrál Jan Klenovec, Míra hrál na kytaru nebo na basu a zpíval, Péťa Povolný a hrabě František Boston von Resch hráli na smetištní nástroje. Skupina hrála těžký depresivní "androš". Když pánové viděli jak se jejich publikum trápí, rozhodli se pro poněkud veselejší repertoár. V roce 1983 měli v repertoáru přibližně polovinu písní veselých, jako například Pohárová středa, Erika nebo Semafor. Druhá polovina "byla pořád deprese". V roce1984 už měli celý program veselý. Boston se mezitím z hráče na smetištní nástroje proměnil v mima a ke každé písni měl vymyšlený živý klip. Představení byla náročná na převleky a dlouhé pauzy vyplňoval Milan "Jupp" Jurčík svými písničkami, básněmi, vtipy a vyprávěním. V roce 1985 se zamýšleli nad hudební úrovní své prodkce - Míra hrál na basu se dvěma strunami přes booster a zpíval, Honza Klenovec mlátil do čtyř bubnů a dvou činelů jako když se sypou brambory do sklepa. Honza začal pra covat na "projektu", který pak odehráli na vystoupení v Kozolupech. Moc úspěchu bohužel nesklidili. Přes inzerát sehnali nového bubeníka Mejzyho, Honza Klenovec se chopil kytary, Mírovi zůstala basa a jako zpěvák se zapojil Láďa "Och" Lanštof. Občas mu vypomohl Milan Jupp. V této sestavě fungovali až do tragické smrti Mejzyho, po jednom z vystoupení jeho druhé kapely Znouzectnost na podzim roku 1987.

(Znouzectnost o kapele napsala: "Píše se rok 1987, září, společné hraní v Božkově 'Pod kopcem'. Bradavice - odvážní chlapci. První kapela, která si nás někam vzala na své triko... Pokusili jsme se jí to vrátit v devadesátých letech pozváním do narvaného klubu Belmondo v Praze, kde polarizovala posluchače na dvě části - jedna ji nenáviděla a druhá adorovala. Částečně i pro její bezmeznou vulgaritu.")

Honza Klenovec sehnal kapele nového bubeníka Pepu Kotoru a začal hned plánovat další projekty. Mírovi a Láďovi se to však nezamlouvalo, protože se jim nepodařilo Honzovy plány přerušit, odešli od něj i s Pepou. Od té doby hráli ve složení: Míra na kytaru, Pepa na bicí, Láďa zpěv, Boston mim a Jupp moderátor. V roce1988 přichází baskytarista Roman Fazy a skupina Bradavice získává početnější publikum i mimo okruh svých přátel. Právě z toho důvodu se hrabě Boston přestává v roce 1989 zapojovat jako mim. Nechce "dělat šaška cizím lidem". Po roce 1989 publikum kapely dále narůstá. Začala pravidelně koncertovat v plzeňském klubu Pod lampou. Na svět přišly i první nahrávky (na albu "Plzeň ská scéna aneb Pod lampou u baru"). Začátkem roku potkala kapelu další smutná událost, umírá kytarista Jupp. V roce 1991 "nasadil Och nasadil Františku Bostonovi parohy", manželku mu "odloudil" a sám se s ní oženil. Od té doby, kde ho František potkal, tam ho "hned seřezal". Och zanechává muziky a věnuje se rodině, aby po roce i on "dostal své parohy". (Po pěti letech se rozvádí.) V roce 1993 nastupuje na místo zpěváka Jirka Láska. Před jeho nástupem členové kapely hráli a zpěvák podle nich zpíval. Příchodem Jirky se to obrátilo. Byly to často veselé okamžiky. V roce 1997 natočili v nahrávacím studiu Avik první dvě nahrávky s názvy Kočkomrd a Přepadení zezadu. V roce 1998 přidává třetí n ahrávku s názvem Spláchni to. Ve stejném složení vydrželi hrát až do roku 2000, kdy v březnu kapela ohlásila poslední koncert. Ukončení činnosti však zanedlouho prolomili - v roce 2001 odehráli čtyři koncerty v těsném sledu za sebou.
Míra však na hřebík nepověsil. S Láďou Ochem založili nový band jménem Ochechule. Hráli ve složení Och - zpěv, Míra Hašek - zpěv a tamburína, Roman Fazy - kytara, Láďa Nitchel - basa, Pepa Kotora - bicí. Oficiální premiéru si odehráli 14. 9. 2001 v Saloonu na Doubravce, ale už v květnu měli předpremiéru v klubu "C". Tam vystupovali jako hosté Bradavice, takže "hostili sami sebe, skoro..." Skupina Ochechule neměla dlouhého trvání a tak znovu vznikla skupina Bradavice, tentokrát ve složení: Jirka Láska - zpěv, Míra Hašek - zpěv, Roman Fazy - kytara, Láďa Nitchel - basa, Pepa Kotora - bicí a Honza Keleman-kytara. Přibližně v roce2002 odchází po dlouholetém působení v kapele Míra Hašek a místo něj přichází zpěvák Emil Hrubý. V roce2004, bohužel, narůstající hádky v kapele způsobily definitivní rozpad Bradavice.

Po dlouhé odmlce, na začátku roku 2007, dávají Roman Fazy a Pepa Kotora kapelu Bradavice znovu dohromady, a to v následujícím obsazení:

Richard Vlček - kytara

Míra "Čepička" Steingler - kytara

Michal "Šupi" Šotola - zpěv

Na podzim 2007 zanechává Míra marné snahy naučit se hrát na kytaru a na jeho místo nastupuje Adam Wágner. Zpěvák Šupi kapele nevyhovoval svým úzkým hlasovým rozsahem a tak na začátku roku 2010kapela přibírá nového zpěváka Jardu Svídenského. Kytarista Adam Vágner je nespokojen s neustálým opakováním starých písní a na jaře 2010 odchází. Na jeho místo nastupuje David Fazy2, a v této sestavě hrají až do léta 2012, kdy zpěvák Svídenský opakovaně záhadně mizí, aby se znovu objevil ve stále se zhoršujícím stavu. V září 2012 kdosi z kapely potkal někdejšího zpěváka Láďu Ocha a přesvědčil ho, aby se do kapely po 20 letech vrátil. S ním pak kapela vystupuje dál.
Zdroj: Míra Hašek, David Fazy2

A současnost?
Kapela momentálně nemá v plánu žádné koncerty. Měli hrát v listopadu v Papírně, akce však byla bohužel zrušena. Skupina sama koncerty nedomlouvá, čeká, až ji někdo osloví. (Což je myslím škoda - bojím se aby neuvízla na mrtvém bodě.)

Požádal jsem Davida Fazyho2, aby mi odpověděl na několik otázek:

MH: Jak jsi se dostal ke kapele?
DF: Vzhledem k tomu, že v Bradavici hraje můj táta už od roku 1989, znám kapelu už od dětství. V roce 2006(to mi bylo 12) jsem ji začal poslouchat opravdu "ve velkém". Měl jsem tři kazety a pouštěl jsem si je furt dokola. Tátu jsem v jednom kuse otravoval s otázkami na historii kapely, a kdy už bude koncert, na kterej bych mohl jít, atd. Tehdy Bradavice byla ve stavu rozkladu, ale koncem roku 2006 se dala opět dohromady s novejma lidma (viz historie). 28. 4. 2007 měli první vystoupení a já byl nadšenej, že můžu jít. Tehdy se ze mě stal sběratel.
Během let 2007-2009 Bradavice hrála celkem dost a táta mě často bral sebou. Tou dobou jsem už trochu hrál na kytaru a toužil hrát v kapele, ale sestava byla zrovna plná. Ale v létě 2010 se uvolnilo místo a od té doby jsem v kapele.

MH: Koukal jsem, že jste roce 2013 hráli několikrát v Plzni, mimo jiné i koncert v Lampě s Požárem Mlýna...
DF: V Lampě jsme hráli asi třikrát, ale vždycky to domlouvala jiná kapela, která nás pozvala. Všechno probíhalo hladce, zejména zvukaře si pochvalujeme. Já mam Lampu rád, hrál sem tam i se svojí druhou kapelou Error 55, a domluva s náčelníkem, panem Chourou, byla vždycky v pohodě. S Požárem to byl nářez, až na tu moji rozbitou kytaru - pořád se mi rozlaďovala.

MH: Jaké máte oblíbené kapely?
DF: Pokud jde o oblíbený kapely, tak spoluhráči poslouchají převážně západní tvorbu. Ale třeba Požár Mlýna má rád každej z nás. Jinak Pepa má nejradši Led Zeppelin, Judas Priest a tak, Richard má rád Dream Theater, táta Motörhead, Láďa moc muziku neposlouchá.
Já mam rád jak pankáče, tak metal. Především kapely z Plzně. Z těch punkových mam nejradši Znouzectnost, ale jenom do roku 1990, pak třeba Kudy kam, Kuličkové ložisko, Ložisko nebo Gaunery, ale to už je 1998. Jinak se dá říct, že mam rád všechny kapely, se kterýma měl co dělat bubeník ZNC Caine. Je to můj duchovní mistr a já mu vděčim za život. A taky výborně hraje a skládá. Z těch povolených kapel mam nejradši Corpus a R.U.R, ale ty už nehrajou. S kapelou Error 55 se je snažím napodobit.

MH: Jak se ti líbí stránky Plzeňské kapely.cz?
DF: Stránky sou pro mě nový a líbí se mi. Škoda, že jste facebookáři, to je zbytečný zlo, který tak velký stránky, jako vaše, nepotřebujou, ale jinak se mi líbí, jak je to přehledný. A živá muzika se podporovat musí, to jo.

MH: Musím na Davida prozradit, že ještě hraje ve skupinách Error 55 a Flašinet Důchodce Jana. Jinak je sběratel nahrávek Plzeňských undergroundových, punkových i agrometalových kapel (Bradavice, Znouzectnost, Ložisko, Caine, R.U.R, Corpus, Sifon, CI5, Drtimosaz, Gauneři, Náhradní díly lidí, BFLMPSVZ, apod.)
Foto z roku 2009 

foto zdroj: www.punk.cz

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram