REPORT: Písničkáři v Panoptiku

V sobotu dne 28.6.2014 jsem vyrazil do plzeňského Kafe Panoptikum. Jedná se o nový podnik, nedaleko centra Plzně, v podstatě se nachází hned v ulici za památníkem osvobození města Americkou armádou.

Tento den se nesl v písničkářském duchu a konal se na moc pěkné terase v plzeňském vnitrobloku. Z avizovaných čtyř interpretů vystoupili nakonec jen tři, a to Alfik z Divišova, Honza Vlažný z Českých Budějovic a Hynek Kočí z Plzně. Vítek Eliáš bohužel nevystoupil a o to víc mě to mrzí, protože jsem se jako harmonikář na jeho písničky s akordeonem velmi těšil. Zastoupil ho Pája Janča, kterého jsem mylně zaměnil za jamujícího návtěvníka z publika, jež se přidal ke hraní. Písničkáři se postupně ve své produkci střídali a podle chuti obměňovali, proto začnu nejvzdálenějším interpretem Davidem Dewetterem alias Alfikem.

Alfik začínal okolo roku 1999 a jeho tvorba vycházela z Karla Plíhala, českého kytaristy, zpěváka, skladatele, aranžéra a písničkáře. Zazněly písně jak z původní tvorby, tak i písně novější, které už se oprošťují od vlivu Karla Plíhala. Dobré je také zmínit, že se Alfik postaral o zvučení celého koncertu. Počasí bylo sice deštivé, ale aparatura to přežila a náladě z koncertu to neubralo.

Dalším interpretem byl Honza Vlažný. Nadaný muzikant hrající na několik druhů strunných nástrojů, ale i na bonga, bicí apod. Nechyběla ani široká škála zpěvových stylů, jako například klasický zpěv, scream nebo rap a to všechno krásně a šikovně kombinované. Honza disponoval i looperem, se kterým mě rozhodně nejvíce zaujal song Já tě nechci – úžasně rytmické, načasované a v rychlosti nakomponované. Další písničkou, která mi rozhodně utkvěla v mysli, byl počin s názvem Lenka.

Posledním účastnícím se interpretem byl Hynek Kočí z Plzně. Hynek již působí více jak 10 let na české písničkářské scéně. Jeho první CD bylo vydáno již v roce 2003. Celkem je vydáno 6 samizdatových titulů a je opravdu o co stát. Není divu, že jsme již v minulosti zvolili tohoto interpreta kapelou týdne. Písně na mě působily ohromně citlivým dojmem a ve výsledku to byl opravdu skvělý relax.

Vystoupili i muzikanti z publika se svými písněmi a někteří si i s hostujícími písničkáři zajamovali.

Kluci se v závěru večera nezapomněli podepsat na signatářskou zeď interpretů u baru. Ten večer jsem v Panoptiku poznal skvělé lidi a se skvělou náladou jsem se okolo půlnoci odebíral k borským kolejím, kde na mě čekala přítelkyně a zasloužený nocleh.

Fotogalerie na Alfik FB: link

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram